Médiumok, politikusok, magukat civilnek hazudó szervezetek hálózatával állunk szemben
László András: A hálózatot fel kell számolni!
Február 27-én nevezték ki László Andrást a United States Agency for International Development által magyar jogalanyoknak kifizetett politikai korrupciós források feltárásáért felelős kormánybiztosnak. Feladata, hogy adatok gyűjtésével, rendszerezésével, az Amerikai Egyesült Államokban folytatandó helyszíni vizsgálattal feltárja az elmúlt évek legnagyobb politikai korrupciós botrányának, magyar jogalanyok USAID általi finanszírozásának a részleteit. A kormánybiztost a Külgazdasági és Külügyminisztériumban működő nyolcfős titkárság segíti. László András interjút adott a Demokratának.– Az egyik ellenzéki műsorban nemrég úgy próbálták gúnyos hangsúllyal hitelteleníteni a miniszterelnöktől kapott megbízását, hogy ön ismeretlen politikus. Bár a jobboldali közösség jól ismeri, megtenné most mégis, hogy bemutatkozik az ellenzéki médiamunkásoknak is?
– A nyugati világ legnagyobb korrupciós botrányáról van szó, amely kifejezetten a baloldali, progresszív, globalista elitet érinti. A baloldal ezért magát az egész korrupciós botrányt próbálja hitelteleníteni. Amerikában is, itthon is, Brüsszelben is.
Trump elnök hivatalba lépéséig a korrupciós gépezet fogaskerekei olajozottan működtek. Most viszont, a kifizetések felfüggesztésével elkezdtek csikorogni, kenésre vágynak. Politikusként új vagyok a közéletben, de a Magyarországra nehezedő külföldi nyomásgyakorlás, a Magyarországot támadó és lejárató baloldali kampányok nem ismeretlenek előttem. És az amerikai politika sem. Több mint 15 éve a nemzetközi kapcsolatok és a külpolitika területén dolgozom, hol a közigazgatásban, hol a politikában. Édesapám munkája miatt gyerekkorom egy részét Amerikában és Belgiumban töltöttem. Így otthon is sokat beszéltünk politikáról és arról, hogy mi történik a nagyvilágban. Ezek után szinte természetes választás volt, hogy ez irányú tanulmányokat folytassak. A Corvinus Egyetem nemzetközi tanulmányok szakán szereztem diplomát. Sokat utaztam és mindig is érdekelt, hogy más országokban hogyan viszonyulnak Magyarországhoz, illetve mik a közös pontok és a különbségek. Gyakran előfordult, hogy Magyarországról szinte semmit sem tudtak, de meg voltak róla győződve, hogy az ő világnézetük vagy világértelmezésük a helyes, nekik van igazuk. És a magyarok is „eljutnak majd oda, hogy…”, mintha egy erkölcsi vagy civilizációs létra alsóbb fokán állnának. De én keresztény-konzervatív, nemzeti elkötelezettségű családban nőttem fel. Mindig azt gondoltam, hogy magyarnak lenni jó. Eleinte bosszantott, amikor valaki fölényeskedett, ezt is meg kellett tanulni kezelni. Ez a nyugati fölényeskedés testesül meg a külföldi beavatkozásokban is. A USAID által felépített korrupciós rendszer pont a külföldi nyomásgyakorlásról, a külföldi beavatkozásról és a baloldali-globalista ideológiák terjesztéséről szól. A birodalmi központ hatalmi és kulturális törekvéseiről. Még akkor is, ha azok értelmetlenek és ellentétesek a magyar érdekekkel, hagyományokkal és történelmi tapasztalattal. Demokratikus országok, szövetséges országok között pedig teljesen elfogadhatatlan az a nyomás, amit gyakran ránk helyeznek. Sajnos mindig megtalálják azokat, akik ezt idehaza kiszolgálják. Tavaly nyáron a Fidesz–KDNP európai parlamenti listájáról mandátumot nyertem, így az Európai Parlamentben is sokat harcolok az igazunkért, a magyar érdekekért és a brüsszeli politikai nyomás ellen. A kormánybiztosi feladat ehhez jól illeszkedik, és az Amerikában töltött évek miatt mindig nagyon figyeltem, hogy mi történik a tengerentúlon. A korrupt baloldali hálózat feltárása fontos feladat, és ennek révén az amerikai–magyar kapcsolatokat is erősíteni tudom.
– Feltételezzük, külpolitikai szakértőként nem volt ismeretlen ön előtt az USAID tevékenysége korábban sem.
– Kevésbé volt szem előtt, mint azok, akik a külföldi megbízásokat végrehajtották. Már 2014 és 2016 között is láttam, amikor az Európai Parlamentben dolgoztam tanácsadóként, hogy milyen elképesztően aktívan működnek a különböző NGO-k az EU intézményei körül. Képviselőként pedig tapasztalom, hogy páratlan befolyásuk van. Folyamatos a lobbizás és a nyomásgyakorlás. Az átláthatóságuk hiánya is régi probléma Brüsszelben. Újra és újra napirendre kerül különböző botrányok alkalmával, de eddig a néppárti–baloldali szövetség mindig a szőnyeg alá söpörte a kérdést. Az viszont árulkodó, hogy most hogyan reagáltak Brüsszelben az amerikai pénzek felfüggesztésére. Az amerikai és európai nyomásgyakorló szervezetek egy rendszert alkotnak. Korábban is tudtuk, hogy erős összefonódások vannak a háttérben, de az USAID-es korrupciós gépezet feltárása most lehetőséget nyújt arra, hogy az összefonódásokra fény derüljön. Az Egyesült Államokból indult átvilágítás olyan betekintést enged ebbe a korrupciós gépezetbe, amire korábban soha nem volt példa. Azok a sejtések, amelyek korábban csak személyes benyomásokra alapultak, most részben már igazolást nyertek. Világszerte újságírók ezreit fizette az amerikai baloldal. Ma már teljesen világos, hogy médiumok, politikusok, magukat civilnek hazudó szervezetek jól koordinált, jól felépített hálózatával állunk szemben.
– Mi volt a támogatottak esetében a kiválasztás szempontja?
– Csak az nyilvános, hogy egy-egy pénzügyi keretet, pályázatot milyen céllal hoztak létre, de azt is inkább virágnyelven fogalmazták meg. A támogatottak köréből azonban elég egyértelműen látható, hogy következetesen ugyanazokat a szervezeteket bízták meg, ügynökként működjenek közre a pályázatok kiírásában és a külföldi pénzek elosztásában. Szerintem sokan emlékeznek, hogy például az Ökotárs Alapítvány már évekkel ezelőtt is hasonló pénzelosztó szerepet kapott a Norvég Alap forrásait illetően. Az Európai Unió és a budapesti amerikai nagykövetség is őket találta meg a pályázatlebonyolító és pénzosztó feladattal annak ellenére, hogy ismert volt, a magyar kormány nem tartja őket partnernek. Legutóbb a magyar baloldali sajtónak szétosztott milliós amerikai kifizetéseken is ott volt a logójuk.
– Nemrég ért haza Amerikából, ahol találkozott Peter Maroccóval, az amerikai külügyminisztérium igazgatójával, aki a USAID szerződéseit vizsgálja. Milyen volt az első benyomása?
– Nagyon jó első találkozónk volt. Az amerikai fél is elkötelezett ennek a baloldali korrupciós gépezetnek a feltárásában és felszámolásában. Ők nyilván a korrupciós rendszer egészét fel akarják tárni, minket pedig a Magyarországra érkező pénzek, a közvetítő ügynökségek érdekelnek, és a magyar közéletre gyakorolt külföldi befolyás mértéke. Erős alapot ad az együttműködésnek a Donald Trump és Orbán Viktor között évek alatt felépített bizalmi kapcsolat. Ezt Szijjártó Péter magyar és Marco Rubio amerikai külügyminiszter hivatalos washingtoni találkozóján is láttam. Tudni kell azt is, hogy Azbej Tristan államtitkár úr is találkozott Peter Maroccóval néhány hete. Beszéltem vele, és neki is hasonlóan kedvező tapasztalatai voltak. Barátságos légkörben tudunk tárgyalni az amerikai partnerekkel, ami eddig nem volt jellemző. A magyar–amerikai kapcsolatok új korszaka kezdődik.
– Technikailag hogyan zajlik a nyomozás? Beülnek egy irodába, és fojtogató szivarfüstben poros aktákat bogarásznak egy éjjeli lámpa fényénél?
– Korántsem. Az átvilágítás keretében az amerikai fél nagyon sok információt nyilvánosságra hozott, megtalálhatók egy honlapon. De más forrásokból, különböző nyilatkozatokból, cikkekből és hivatalos beszámolókból is sok minden kiderül a politikai törekvésekről. Igyekszem minden olyan információt összegyűjteni, amely Amerikából finanszírozott projektekkel kapcsolatba hozható. A nyilvánosságra hozott USAID-adatokból nem minden derül ki. Ezért fontos az együttműködés az amerikai féllel. Teljes átláthatóságra törekednek, de a feltárómunka nem egyszerű, mert nem arról van szó, hogy a USAID közvetlenül szerződött volna azokkal a szervezetekkel, amelyek végül megkapták a pénzt. Ez egy globális korrupciós gépezet, sok közvetítő szervezettel, amelyek eltakarják a pénzek mozgását.
– Összeállítják a megvásárolt újságírók, civil szerveztek, politikusok névsorát. Mi lesz a következő lépés? Hogy lehet szankcionálni?
– Közös magyar érdek, hogy megvédjük a magyar demokráciát és szuverenitásunkat a külföldi beavatkozástól. Az én feladatom a feltárásra, javaslattételre és az amerikai féllel való együttműködésre irányul. Azt kell kiderítenem, hogy milyen összegek érkeztek Magyarországra, milyen céllal és hogyan, és a külföldi befolyásolás mekkora mértéket öltött. Az illetékes magyar hatóságok, a kormány és az Országgyűlés pedig dönt a további lépésekről. Számomra a legfontosabb, hogy a 2026-os választásokon már ne fordulhasson elő semmiféle külföldi beavatkozás. A guruló dollárok 2022-es botrányában legalább tízmillió dollárnyi (közel négy milliárd forintnyi) illegális támogatás érkezett a baloldali összefogás pártjaihoz és környezetükhöz. Magyarországon ez hatalmas összeg egy választási kampányban, és nagy külföldi befolyást jelent. Kérdés, hogy mi lett volna, ha akkor nyer a baloldal. Változtatott volna bármit a végeredményen, hogy utólag kiderült, az USA-ból finanszírozták a kampányt? Valószínűleg nem. Éppen ezért nem engedhetjük meg magunknak azt a luxust, hogy 2026-ban ismét a választások után derüljön fény egy esetleg beavatkozásra és illegális külföldi finanszírozásra. Ezt meg kell előzni.
– Mi a helyzet azokkal a szervezetekkel, amelyek nem foglalkoznak politikával, közérdekű munkát végeznek, mégis részesültek USAID-támogatásokból?
– A valóban civil szervezetek nyertesei lesznek a folyamatnak. Hiszen megerősödik a hitelességük, ha külföldről finanszírozott politikai ügynökök nem tetszeleghetnek civilként. A külföldről érkezett politikai befolyásolásra felhasznált pénzek rendszerének feltárása a feladatom. A USAID bizonyára valódi fejlesztési vagy humanitárius programokat is támogatott. Felmerül viszont a kérdés, hogy ha tényleg politikai megfontolások nélkül akartak fejlesztési programokat támogatni Magyarországon, akkor azt miért összetett keresztfinanszírozási hálózaton keresztül és a magyar állammal való egyeztetés nélkül tették?
– Mikor lehet majd látni az eredményeket? És mikor fogy el az egyes álcivil szervezetek pénze?
– Az amerikai kormány felfüggesztette a USAID szinte összes projektjének a kifizetését, Magyarországon is. Már észlelhető ennek a hatása. Egészen hisztérikus megnyilvánulásoknak vagyunk tanúi. EP-képviselőként ugyanis látom, hogy az európai parlament baloldali képviselői azon dolgoznak, hogy az EU vegye át azon NGO-k finanszírozását, amelyek most elestek a korrupciós dollároktól. Ez a globalista korrupciós gépezet az amerikai pénzek nélkül meggyengült, de az európai baloldal megpróbálja megmenteni. Eközben pedig az amerikai baloldal azon dolgozik, hogy minél több pénz kifizetésére kényszerítsék az új amerikai kormányt. Ennek érdekében perek is zajlanak. Néhány napja az amerikai Legfelsőbb Bíróság hozott olyan döntést, hogy az amerikai kormány a kifizetések befagyasztása ellenére 1,9 milliárd dollárt fizessen ki. Tehát a harc még javában zajlik, szó sincs arról, hogy a kifizetések befagyasztásának elrendelésével a baloldali hálózatot gyorsan fel lehetne számolni.
– Önök is hozzájárulnak az amerikai átvilágítás sikeréhez?
– Természetesen. Párbeszédet folytatok több amerikai szereplővel. Nem minden USAID-es pénz érkezik USAID-es logóval. A különböző áttételeken keresztül, a magántőkealapokkal vegyesen létrehozott pénzügyi alapok és programok mögött gyakran a USAID pénze áll, de már csak az egyik közvetítő ügynökszervezet emblémáját tüntetik fel. A magyarországi végpontokat, a projektek hatásait és a személyes összefonódásokat mi jobban látjuk, mint a megrendelő.
– Sokszor hallani, hogy az amerikaiakat nem érdekli a világ többi része, leginkább a belpolitikai kérdések foglalkoztatják az átlag választót. Hogy látja, az USAID-ügy elérte az amerikaiak ingerküszöbét?
– Igen! Hatalmas a felháborodás a tengerentúlon. Ezektől a korrupciós ügyektől zeng a sajtó, és Donald Trump elnök is előszeretettel emlegeti beszédeiben a Biden-kormányzat korrupciós ügyeit és az abszurd projekteket, amiket az USA finanszírozott világszerte. Miközben az amerikai államadósság folyamatosan növekszik és a természeti katasztrófák megelőzésére, a károk enyhítésére alig jutott pénz, a migráció és a genderideológia globális népszerűsítésére és a szövetséges országok politikai destabilizálására mértéktelenül költött a baloldali kormányzat. Helyenként még szélsőséges iszlamista szervezeteknek is jutott „fejlesztési” forrás. Ennek egyenes következménye, hogy Elon Musk vezetésével új kormányzati szervezetet hoztak létre (DOGE) a kormányzati költések hatékonyságának vizsgálatára.
– Hogyan értékelik odaát Elon Musk munkáját?
– Donald Trump elnök teljes bizalmát élvezi, és a DOGE nagy népszerűségnek örvend. Ezt személyesen is tapasztaltam a Washington mellett tartott CPAC konferencián néhány héttel ezelőtt. A USAID átvilágítása is ennek a munkának a része. A USAID-es projektek 90 százalékát felfüggesztették. A dolgozók túlnyomó többségét kényszerszabadságra küldték. Egyre több botrányos projektre derül fény. De fontos megemlíteni, hogy Amerikában ez nem tisztán külpolitikai kérdés. Egyszerűen lehetetlen megmagyarázni, hogy a baloldali kormányzat miért költött dollármilliókat például genderprojektekre Afrikában, miközben Amerikában az alapvető infrastrukturális fejlesztések és karbantartások is elmaradnak. A tavaly nyári hollywoodi tűzvésznél például nem jött víz a tűzcsapokból. A USAID-es korrupciós hálózat feltárása elkezdődött, de az amerikai és az európai baloldal mindent megtesz, hogy meggátolja a korrupciós gépezet felszámolását. Nekünk viszont alapvető érdekünk, hogy a feltárásban együttműködjünk az amerikai féllel, a rendszer magyarországi csápjait levágjuk és véget vessünk a külföldi beavatkozásoknak.