Magyarok Párizsban
Június negyedikén Trianonban tüntet a Hatvannégy Vármegye
„Trianonba akarok menni a dolgokat a helyükre tenni” – énekli az Ismerős Arcok együttes. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom most valóban a békediktátum aláírásának helyszínén készül szót emelni az igazságtalanság ellen. A nem mindennapi vállalkozásról Toroczkai László, az összmagyar szervezet elnöke számolt be a Demokratának.
– Kemény fába vágta a fejszéjét a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom. Honnan jött az ötlet, hogy a Trianon-palotában adjanak hangot a magyar igazságnak?
– Az ötlet Petrás János barátom, a Kárpátia együttes frontembere agyából pattant ki. Valóban, ilyesmire még nem volt példa az elmúlt nyolcvanhat évben. Bár szinte lehetetlennek tűnt megszervezni ezt a demonstrációt, főleg a Magyarországot eluraló közöny és apátia miatt, mégis belevágtunk. És kiderült, hogy több száz olyan fiatal van a Kárpát-medencében, aki hajlandó vállalni az úttal járó áldozatot. Jelenleg ötszáz emberről tudjuk biztosan, hogy ott lesz Trianonban, pedig a médiakampányt csak most kezdjük. Nem hiszem, hogy van Európában még egy nép, amelynek gyermekei ilyen nagy létszámban elzarándokolnak Európa másik szegletébe nemzetük ügye érdekében.
– Hogyan sikerült megszervezni a rendezvényt?
– Körülbelül két évvel ezelőtt fiatal francia politológusok úgy döntöttek, hogy körbeutazzák az Európai Unió újonnan csatlakozott tagállamait. Így jutottak el Magyarországra, ahol saját bevallásuk szerint valami megfogta őket. Elkezdtek érdeklődni a magyar történelem iránt, és az egyik budapesti utcán meglátták az egyik tagunkat, aki a mozgalom pólóját viselte. Ezen rajta van az internetes oldalunk címe. Így találtak ránk. Azóta is kapcsolatban vagyunk velük, tavaly részt vettek a Magyar Szigeten, idén pedig különbusszal szeretnének jönni Párizsból politológushallgatókkal, akik Trianon témakörét tanulmányozzák. Ezek a fiatalok nagyon sokat segítettek nekünk, hiszen ők francia állampolgárként sokkal könnyebben tudtak eljárni a területfoglalással és a bérléssel kapcsolatban. Mára lényegében minden szükséges engedély megvan. Maga a Trianon-palota egyébként állami tulajdonú múzeumként működik, ettől az intézménytől kellett kibérelnünk.
– A párizsi magyar nagykövetség segített?
– Nem, de már megszoktuk, hogy csak magunkra számíthatunk. Szerencsére vannak francia szakos egyetemisták a tagjaink között, nekik is sokat köszönhetünk, a már említett francia barátainkon kívül.
– A francia hivatalok hogyan viszonyultak a kéréshez?
– Könnyen megkaptuk az engedélyeket, semmiféle bürokratikus gáncsoskodást nem tapasztaltunk. Igaz, a Kis-Trianon-kastély bérleti díja egymillió forint körüli öszszeg, ezt a Kárpátia zenészei és a tagjaink hitelezték meg. Folyamatosan igyekszünk összegyűjteni. Ezúton is tisztelettel arra kérek mindenkit, támogassa a kezdeményezésünket. Egyetlen különös dologgal találkoztunk csak, egy ismeretlen franciaországi szervezet ellentüntetést jelentett be a rendőrségnél. Ezt egyébként valószínűleg nem engedélyezik majd nekik. Meglehetősen furcsa, hogy miközben még Magyarországon sem sokan tudnak a demonstrációnkról, létezik egy franciaországi szervezet, amely még ellentüntetést is akar szervezni. Valószínűleg a szomszédos államok valamelyikének akciójáról van szó. De ez nem befolyásol minket.
– Hogyan készülnek?
– A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom nagyon komoly rendezőgárdát állít fel, és minden általunk indított autóbuszon lesznek embereink. Igyekszünk megszűrni a jelentkezőket, hogy ne kerülhessenek közénk olyanok, akik talán nincsenek tisztában a közös felelősséggel. Rendkívül fegyelmezett, de határozott tüntetést tartunk majd, aminek célja, hogy felhívjuk a nemzetközi közvélemény figyelmét a magyar problémára. Sajnos még a Kárpát-medencében is sokan nincsenek tisztában Trianon kérdéskörével, azon kívül pedig szinte senki nem tudja, hogy volt valaha egy egységes Kárpát-medencei Magyar Királyság, hogy mi történt Trianonban, és mi történt Trianon óta. Azzal, hogy végigvonulunk majdnem egész Európán, és a francia közvéleményt is igyekszünk felrázni, újabb támogatókat szerezhetünk a magyar ügynek. Sajnos az elmúlt évszázadokban – így volt ez Trianon előtt is – valahogy senki sem törődött azzal, hogy a világ közvéleményét megnyerjük magunknak. Azt hiszem, ez is a magyar diplomácia dolga lenne.
– Lehet még jelentkezni az útra?
– Lehet, bár az általunk indított buszok majdnem megteltek, több száz főre szállást szerezni pedig nagyon nehéz dolog. Ez meghaladja a mozgalmunk lehetőségeit, ezért mindenkit arra buzdítok, hogy használja az úgynevezett fapados repülőjáratokat. Aki ezzel jön, az valószínűleg kedvezőbb anyagi feltételekkel utazhat, mint a buszos csoportok, akiknek körülbelül huszonhétezer forint az önköltség. Számos szervezet, baráti társaság jelezte, hogy csatlakozna hozzánk. Őket arra kérem, hogy szerveződjenek öntevékenyen, de keressenek meg minket, egyeztessünk, mert nagy a felelősségünk.
– Az érdeklődők hogyan vehetik föl a kapcsolatot a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalommal?
– Mindenekelőtt az internetes oldalunkat érdemes fölkeresni, ennek címe http:// www.hvim.hu. Elektronikus leveleket az elnokseg@hvim.hu címre lehet írni, illetve a (06 30) 583 2399-es telefonszámon lehet érdeklődni Zagyva György Gyula alelnökünknél, az ő kezében futnak össze a szálak. Még egyszer kérem, hogy mindenki vegye föl velünk a kapcsolatot, mert óriási feladat és felelősség a rendezvény megszervezése és koordinálása. Érdemes hallgatni a Szent Korona Rádiót is, ami az interneten, a www.szentkoronaradio.com címen érhető el.
– Trianonban mi lesz a program?
– Ez a rendezvény tulajdonképpen a hagyományos trianoni felvonulásunk folytatása. Anynyiban különbözik az eddigiektől, hogy maga a felvonulás nem ér véget a szlovák nagykövetségnél, és nem június negyedikén, hanem másodikán, pénteken 18 órakor gyülekezünk a városligeti Regnum Marianum-keresztnél. Innen indulnak majd a szélrózsa minden irányába azok a kamionok is, amelyek a mozgalom által gyűjtött hatvanezer könyvet szállítják az elszakított területekre, azon belül is elsősorban Délvidékre, Kárpátaljára és Csángóföldre. Majdnem húszezer vadonatúj tankönyvet sikerült szereznünk, elsősorban magyar nyelvkönyveket, ezeket a szórványvidékekre és Csángóföldre szánjuk. A felvonulás útvonala azonos lesz a korábbi években megszokottal, azaz Szerbia-Montenegró, Románia és Szlovákia képviseletét érinti. A szlovák követségtől indulnak a buszok, amelyek voltaképpen a magyar nemzet követeit viszik Trianonba. Ez tehát gyakorlatilag egy háromnapos felvonulás lesz. A Kis-Trianon-palotában fellép a Kárpátia, és nagy örömmel jelenthetem be, hogy a magyarság legkiválóbb személyiségei vállalták a szereplést.
– Kik ők?
– A Demokrata Televízió munkatársa, Pörzse Sándor vállalta a műsorvezetői szerepet. A Hír Televízió különstábbal jelentkezett be, ők az utazás alatt is forgatnak. Szónoknak Délvidékről Andrási Attila színirendezőt, Erdélyből Tőkés Lászlót, Felvidékről Duray Miklóst kértük föl. Június negyedikén, pontban tizenhat óra harminc perckor, a békediktátum aláírásának időpontjában csap a húrokba a Kárpátia.
– Különös egybeesés, hogy június negyedike idén pünkösdre esik, amikor sok százezer magyar Csíksomlyóra zarándokol.
– Nem hiszek a véletlenekben, ennek így kellett történnie. Ebben az esztendőben Európa két, egymástól igencsak távol lévő pontján magyarok demonstrálnak a jelenlétükkel az örök magyar egység mellett. Csíksomlyó számunkra is lelki töltést ad, megerősít a hitünkben, hogy jó úton járunk.
Ágoston Balázs