– Mindszenty Józsefnek ma is élő az emlékezete, alakja a XXI. században is fontos, nemcsak nekünk, történészeknek, hanem a fiataloknak is. Fontos visszajelzése volt ez a felhívásunknak, amelyre csaknem hetven pályamunka érkezett – mondta a Demokratának Baczoni Dorottya, a XX. Század Intézet igazgatója a Neked mit üzen? – Mindszenty József öröksége című pályázattal kapcsolatban, amelynek díjátadóját Magyarország utolsó hercegprímása halálának ötvenedik évfordulóján tartották. A XX. Század Intézet igazgatója kifejtette, arra voltak kíváncsiak, hogy a 2020-as években egy mai tizenévesnek mit jelent egy XX. században működő, kiemelkedő egyházi személyiség. – Nagyon érdekes volt látni, hogy milyen válaszok születtek erre, ki milyen prizmán keresztül nézte Mindszenty Józsefet. Mert lehet őt egyházi szemmel nézni, és van, akit közéleti szempontból érdekel az alakja. A pályaművekből azt láttuk, hogy kellenek a mai fiataloknak is olyan referenciapontnak számító személyek, akik szilárd kapaszkodóként szolgálhatnak ma is – közölte Baczoni Dorottya, aki szerint Mindszenty József hercegprímás alakja a kitartásával, a bátorságával, az értékek iránti hűségével, a kockázatvállalással szilárd morális alapot és példát jelent bárki számára.

Hirdetés
Mindszenty József hercegprímás
Fotó: Wikimedia Commons (archív)

– A zsűri alapvetően azokat a pályázatokat értékelte magasabb pontszámmal, amelyek személyesek voltak abban az értelemben, hogy nemcsak bemutatták Mindszenty Józsefet, hanem arra a kérdésre válaszoltak, hogy mi Mindszenty életútjának központi üzenete, és hogy egy fiatal hogy tudja ezt lefordítani a saját kamaszéletére. Többen is bemutattak néhány ilyen párhuzamot. Például hogy ők milyen dilemmákkal szembesülnek. Vagy hogy vannak olyan divatok manapság, amelyeket ezek a fiatalok nem akarnak követni, de nehéz a többség ellenében kiállni ezekkel szemben – mutatott rá Baczoni Dorottya. Hozzátette, ha a mikrokörnyezetben felmerülő problémáról van is szó, a kérdés ugyanaz, mint Mindszentynél:

feladom-e a saját elveimet, ha a többség vagy a mainstream azt mondja körülöttem, hogy az ciki vagy nem jó?

Nemcsak vesztes csatáink, hőseink is vannak

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium miniszterhelyettese a múlt heti díjátadón arról beszélt, hogy a diákok identitását formálja, mit tanulnak a magyar történelemből, mert ha csak a vesztes csatákról és a meghunyászkodókról írnak, akkor arra nevelnek, hogy másodrangúak vagyunk, és örüljünk, hogy „mások kegyelméből meghúzhatjuk magunkat a Kárpát-medencében”.

Baczoni Dorottya, a XX. Század Intézet igazgatója
Forrás: XX. Század Intézet

A történész ezzel kapcsolatban kifejtette: nagyon fontos, hogy mi szerepel a tankönyvekben, és hogy egyáltalán milyen szemüveggel nézzük a saját történelmünket. – Kulcskérdés, hogyan keretezzük ezeket a kérdéseket. A XX. századnak bizony nagyon sok tragikus fordulata volt Magyarországon, sok elemet óhatatlanul meg kell vizsgálni, mit lehetett volna másként, egyáltalán lehetett volna-e másként tenni. És nagyon fontos, hogy mégis, egy ilyen vérzivataros időszakról is be tudjuk azt mutatni, hogy vannak ilyen hőseink, mint Mindszenty József! De szerencsére nemcsak ő, hanem sokan mások is, akik kiálltak az igazságért, az üldözöttekért, és akik akár felkeltek és felszólaltak a diktatúrák ellen. Ez az, amit tovább tudunk vinni, ebből tudunk ma mi is építkezni – fejtette ki Baczoni Dorottya.

Korábban írtuk

A nyertesek nevét és a győztes pályaműveket a XX. Század Intézet oldalán tekinthetik meg.