Dócs Dávid (Mi Hazánk) azt kérte a kormánytól tegyen annak érdekében, hogy a magyar agráriumnak ne csak múltja, hanem jövője is legyen. Értékelése szerint a mezőgazdaságnak „vérzivataros” időszakot kell átélnie, felhívta a figyelmet az állategészségügyi problémákra, egyebek mellett a száj- és körömfájás betegségre, az afrikai sertéspestisre, a madárinfluenzára. Kifogásolta, hogy a száj- és körömfájás megbetegedés miatt nem beteg állatokat is leöltek.

Hirdetés

Elmondta, a fagykárok is érzékenyen érintették a gazdákat, a kár több tízmilliárd forint lehet. Kitért arra is, hogy nagy a csapadékhiány az Alföld déli részén, porba vetnek a gazdák.

Nagy István miniszter azt mondta, valóban kihívásokkal teli időszakot él az agrárium, a vírusok korában nincs olyan állatfaj, amelyet ne veszélyeztetne valamilyen betegség, ezek jelenléte pedig súlyos gazdasági károkat okoz.

A száj- és körömfájás betegség kezelésével kapcsolatos kritikákra azt mondta, az 1970-es évek járványkezeléséhez képest a különbség az, hogy most az európai állatállomány mentes a vírustól, ezért nem lehet vakcinázni. Ha vakcináznak egy állatot, abban „lesz vírus”, és ha oltatlan állat mellé kerül, akkor azt megfertőzi – magyarázta. Szerinte akkor lehetne vakcinázni, ha az egész világ így döntene, ezért ma az egyetlen elfogadott védekezési mód, az állatok leölése.

Korábban írtuk

A marhák 1 százalékának áldozata megmentette a 99 százalékot.

Jelezte, kezdeményezte az EU-nál, hogy gondolják újra a mentesség kérdését, mert nem hagyhatják, hogy ekkora gazdasági károk keletkezzenek és veszélyeztetve legyen az alapélelmezés.