Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Párizs, 2022. november 11. Novák Katalin köztársasági elnököt (j) fogadja Gérard Larcher, a francia szenátus elnöke (b) Párizsban 2022. november 11-én.
Hirdetés

Mint írja, „a Békefórumot megelőzően Párizsban Gérard Larcher-ral, a francia Szenátus elnökével napjaink kihívásairól beszéltünk és egyetértettünk abban, hogy erős, sikeres Európára van szükségünk.” A Franciaország második legfontosabb közjogi méltóságával folytatott megbeszélést megelőzően Novák Katalin a szerb elnökkel is találkozott. Aleksandar Vucic „régi barát, stratégiai partner. Alig várom, hogy hamarosan az Európai Unió tagjaként üdvözölhessük a szerbeket” – olvasható a bejegyzésben.

Novák Katalin pénteken a párizsi Békefórumon vesz részt.

A béke útjában álló akadályok lebontásán kell dolgoznunk

A köztársasági elnök kiemelte: az Ukrajna elleni orosz támadást a kezdetektől fogva egyértelműen elítéljük, az álláspontunk nem változott. Mindent meg kell tennünk a békéért – hangsúlyozta. Novák Katalin tíz pontban foglalta össze, melyek a béke ellen ható tényezők. Elsőként azt emelte ki, hogy a békét annál nehezebb teremteni, minél régebb óta tart a viszály, a harcok elhúzódása egyre nagyobb pusztítást, szenvedést okoz, és a háború eszkalációjához vezet.

Rámutatott: hiányzik a valódi szándék a tűzszünetre, a tárgyalások megkezdésére, a háborús felek nem ismerik fel, hogy a harc nem visz közelebb a békéhez. Nincs elegendő és elszánt akarat a felek közötti közvetítésre, dezinformáció és hangulatkeltés nehezíti a megértést és súlyos károkat okoz – hangsúlyozta, hozzátéve: tudatos provokációk nehezítik a közös megoldás keresését. Putyin, orosz elnök európai államok területi követeléseiről beszél, ezzel is próbálja szembeállítani az országokat és mélyíteni az ellentétet – mondta el az államfő.

Novák Katalin kiemelte, hogy a hidegháború óta nukleáris fenyegetéssel nézünk szembe, továbbá tisztázatlan terrorista cselekmények állnak a megoldások útjába. Tisztességtelennek nevezte az energiával és élelmiszer-ellátás megakadályozásával való fenyegetést. A köztársasági elnök azt hangsúlyozta, hogy nincs közös stratégiai gondolkodás. Végül a nemzeti kisebbségek elleni feszültségkeltésre és atrocitásokra hívta fel a figyelmet, amelyek a sebeket csak mélyítik, a megértést pedig nehezítik.

Emlékeztetett, hogy nemcsak köztársasági elnök, hanem édesanya is, három gyermek édesanyja, így számára is kiemelten fontos a gyermekek jövője. „Mindent meg kell tennünk a jövő generációi érdekében, hogy lezárjuk ezt a konfliktust és visszaállítsuk a békét” – hangsúlyozta. Novák Katalin elmondta, hogy Magyarországot képviseli, amely Ukrajnával szomszédos ország, így ez a háború közvetlenül is érint bennünket. Kárpátalján 150 ezer magyar ember él, éppen ezért jól tudjuk, mennyire érzékeny a jelenlegi helyzet. Számunkra is nagyon fontos visszaállítani a békét – hangsúlyozta.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi az igazságos béke, elmondta: november 11-e Franciaországban, Európában fontos nap, és Magyarország történelmében is meghatározó. Emlékeztetett: több mint 100 éve, a fegyverszünetet követően olyan békét sikerült kötni, amely Magyarország számára nem volt igazságos, hiszen területének kétharmadát elvesztette. Magyar szemszögből ez nem volt igazságos béke – mutatott rá, kiemelve: nehéz meghatározni, hogy pontosan mi is az igazságos béke, ezért elkerülhetetlen, sőt szükséges, hogy minden szempontot figyelembe vegyünk. Oroszország egy szuverén államot támadott meg, így egyértelművé kell tenni számára, hogy ilyen nem történhet meg- hangsúlyozta.

Korábban írtuk