Dr. Békássy Szabolcs
Fotó: Demokrata/Vogt Gergely
Hirdetés

A hivatásukat gyakorló háziorvosok május 19-én évről-évre megállnak egy pillanatra, visszatekintenek a mögöttük álló esztendőre, helyzetelemzést végeznek a szakterület jelenéről és megfogalmazzák az előttük álló célokat, feladatokat, miközben felhívják a figyelmet az alapellátásban dolgozó szakemberek egészségügyi ellátórendszerben betöltött nélkülözhetetlen szerepére.

Kórház vagy háziorvos?

Dr. Békássy Szabolcs országos kollegiális szakmai vezető háziorvos, a WONCA állásfoglalásához csatlakozó Háziorvosok Online Szervezetének (HAOSZ) alapítója arról tájékoztat, hogy a szakma mindennapjait a pandémia lecsengését követően is számos kihívás nehezíti.

Ezek közül az egyik legégetőbb, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer túlzott mértékben kórházcentrikus. Általában az orvos–beteg-találkozások magas számát illetően is vezetjük az uniós rangsort, ráadásul nemzetközi összehasonlításban a kórházakban gyógyuló, ám az alapellátásban is kezelhető esetek tekintetében is első helyen állunk.

Korábban írtuk

Manapság évente több mint 70 millió orvos–beteg-találkozásra kerül sor az alapellátásban, ami még a COVID-19-járvány idején észlelt adatoknál is magasabb értéket jelent.

A háziorvosok leterheltségét újabb kihívásként az elöregedő korfa és az utánpótlás hiánya is fokozza.

A szakemberek szerint az elmúlt évtizedekben végbement jelentős demográfiai változásokra és a humán erőforrás hiányából fakadó problémákra az alapellátási körzethatárok és az ellátásszervezés újragondolásával szükséges reagálni.

Kibővített jogosítványok

Az állásfoglalás szerint az egészségügyi ellátórendszer globális kihívásait – a WHO ajánlásaival összhangban – a lakóhelyhez közeli alapellátás megerősítésével, a háziorvosok hatáskörének bővítésével és a munkájukat támogató szakképzett dolgozói hálózat stabilizálásával lehet eredményesebben kezelni.

A HAOSZ közleménye arról is tájékoztat, hogy az úgynevezett konvergenciarégiókban – ahol az egy főre jutó GDP kevesebb az EU-27 átlagának 75 százalékánál – az elmúlt évben jelentős eszközfejlesztés zajlott a háziorvosi praxisokban. A hatékonyabb betegellátás érdekében az alapellátás-fejlesztési projekt néhány héten belül a közép-magyarországi régióban folytatódik, miközben országszerte olyan képzések indulnak, amelyek már a háziorvosok hatáskörének bővítését célozzák.

A jogosítványok kiterjesztése azért is indokolt, mert a lakosság körében végzett széleskörű reprezentatív felmérések alapján a teljes egészségügyi ellátórendszeren belül 2024-ben is a háziorvosok iránti bizalmi index volt a legmagasabb.

A mentális jóllétért

A háziorvosok gyakran elsőként találkoznak a különféle mentális problémákkal küzdő páciensekkel, ezért hosszú távú személyes kapcsolataik révén lehetőségük adódik időben felismerni és kezelni ezeket a kihívásokat. Nem véletlen, hogy 2025-ben a világnap központi témája a „mentális egészségünk ellenálló képességének erősítése változó világunkban”.

Ugyanakkor a betegek mentális egészsége mellett a háziorvosok jólléte is közvetlen hatással van az ellátás minőségére. A doktorok empatikus hozzáállását, közérzetét többek között mentorálással, hozzáférhető hatékony képzésekkel, illetve szakmai támogató csoportokkal lehet segíteni a belátó, türelmes, toleráns orvos–beteg-kapcsolat kialakítása érdekében.

Dr. Békássy Szabolcs hangsúlyozza, hogy a megfogalmazott célok mentén továbbra is szoros partnerségi együttműködésben szeretnék végezni tevékenységüket az alapellátó fogorvos kollégákkal, a magasabb kompetenciával rendelkező szakdolgozókkal, ápolókkal, gyógytornászokkal, dietetikusokkal, mentálhigiénés szakemberekkel, illetve mindenkivel, akinek kiemelt szerepe lehet a jövő alapellátásának építésében.