Október 6-án avatják Esterházy emlékművét
A műalkotás Lipcsey György Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása, akinek Dunaszerdahelyen, de a Csallóközben is számos magyar történelmi vonatkozású szobra található.
A Pázmaneum Társulás és az Esterházy János Polgári Társulás adakozók révén készítette el az Esterházy-emlékművet és azt a magyar mártírok emléknapján avatják fel.
Program:
17:00 Köszöntő, az Esterházy János emlékmű ismertetése
17:15 Dráfi Mátyás szavalata
17:30 Duray Miklós ünnepi beszéde
17:50 Az emlékmű ünnepélyes leleplezése
18:00 ThDr. Karaffa János, a Pázmaneum védnök-elnökének és ThD. Görözdi Zsolt, a Kálvin Polgári Társulás elnökének rövid gondolatai
18:05 Esterházy János idézetek Dráfi Mátyás előadásában
18:20 Magyar Himnusz, Boldogasszony Anyánk
19:45 Az Esterházy János gróf életéről készült Siposhegyi Péter: „Hantjával sem takar” című monodráma Boráros Imre előadásában látható a Vermes-villában. Közreműködik Tarics Péter. A monodráma előtt Csáky Pál ünnepi köszöntője hangzik el.
Az emlékmű készítője Lipcsey György Munkácsy-díjas felvidéki magyar szobrászművész. A pozsonyi Iparművészeti Központban kezdett faragni. 1982-től Dunaszerdahelyen él, több éven keresztül a dunaszerdahelyi Kortárs Magyar Galéria kuratóriumának elnöke. Az 1989-ben alakult csehszlovákiai, majd 1992-től a Szlovákiai Magyar Képzőművészek Társasága alapító tagja, 1995-től elnöke. 2006: Munkácsy-díj. Amatőr művész, pár évi fafaragás után kialakította sajátos stílusát. Mint eszményképére, Medgyessyre, rá is az ókori egyiptomi és asszír plasztika hatott. Zártság, időtlenség jellemzi oszlopait, sztéléit. Főként süttői mészkővel, márvánnyal, bazalttal dolgozik. A tömbökből indult ki, egyre távolodik a figurativitástól. Fő motívuma a fa és a madár, ennek teremtette meg egyéni, sajátos szimbólumrendszerét.
Támogatók:
Pázmány család
Fenes Iván, Bős község Önkormányzata
Kántor – K.K.C., s.r.o.
Fekete György
Dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke
Berényi József, Magyar Koalíció Pártja