Ólomtartalmú arc- és testpakolást is talált a fogyasztóvédelem
Az arc- és testpakolások, olyan kozmetikai készítmények, melyeket a megtisztított arcra, illetve testfelületre kell felvinni, majd előírt hatóidő után – mely alatt a hatóanyagok a bőrbe szívódnak – törléssel, vagy lemosással a bőrfelületről el kell távolítani.
A választás azért esett erre a termékcsoportra, mert az utóbbi években e készítmények egyre nagyobb választékban jelentek meg a piaci kínálatban, használatukból adódóan közvetlenül érintkeznek a bőrrel, szemkörnyékkel, nyálkahártyával, ezért termékbiztonság szempontjából különösen fontos, hogy egészségre ártalmas összetevőket ne tartalmazzanak.
A fogyasztóvédelmi hatóság összesen 90 kereskedelmi egységben végzett ellenőrzést, melyek elsősorban az áruházláncok, drogéria üzletláncok, kozmetikai termékeket értékesítő szaküzletek, illatszerboltok, Herbária üzletek, kozmetikumot is forgalmazó gyógynövény és bioboltok kiskereskedelmi egységeit ölelték fel.
A hatóság az ellenőrzött egységek 32%-ában (35 egységben) állapított meg intézkedésre okot adó hiányosságot, melyek a következők voltak:
– nem megfelelő címkézés (a legtöbb hiányosság a gyártási tételszám feltüntetésének hiányából adódott)
– az elővigyázatossági előírások és a tárolási körülmények feltüntetésének hiánya
– a minőségmegőrzési idő feltüntetésének hiánya
A fentieken túlmenően a felügyelők lejárt minőségmegőrzési idejű arcmaszkok forgalmazását is tapasztalták.
A hatóság egyes termékeket laboratóriumi vizsgálatnak is alávetett, mely alapján megállapította, hogy a biztonsági követelményeknek – mikrobiológiai tisztaság szempontjából – valamennyi vizsgálati minta eleget tett, bár egy esetben, a vizsgálati mintában ólom tartalmat mutatott ki.
A kozmetikai termékek biztonságosságáról szóló 40/2001. (XI. 23.) EüM rendelet előírásai alapján az ólom és vegyületei kozmetikai termék gyártásához nem használhatók fel, ugyanakkor kozmetikumokban felhasznált nyersanyagok szennyeződéseként előfordulhat. A szennyeződésként előforduló ólom mennyiségére vonatkozóan biztonsági szempontból érvényes szabályozás jelenleg nem létezik, ezért a hatóságnak jogi eszközökkel eljárni nem áll módjában.
A hatóság az ólomszennyezett termékek forgalmazását megtiltani nem tudja, ettől függetlenül szükségesnek tartjuk felhívni a fogyasztók figyelmét arra, hogy az ólom kis mennyiségben is veszélyes lehet, így nem árt megfontolni bizonyos termékek rendszeres használatát.
Az ólom olyan nehézfém, mely a szervezetbe kerülve nem ürül ki, lerakódik a sejtekben, és onnan az anyagcsere folyamatokban résztvevő egyéb nehézfémeket kiszorítja.
Az ólom tudtunkon kívül akár a régi csővezetékeken átfolyó vízből, de bizonyos termékek használatával is a szervezetbe kerülhet, úgy, mint hajkezelő készítmények, iszappakolás vagy ajakrúzs.
Szervezetünk megóvása érdekében célszerű odafigyelni, hogy ezen termékeket milyen rendszerességgel használjuk!