A fővárosiak örömére az Etyek–Budai és a pezsgőborok hazájaként emlegetett Ászár–Neszmélyi borvidék is csak egy ugrás Budapestről.

Etyeken mindig találunk nyitott pincéket, és egyre gyakoribbak az ún. slow food fesztiválok errefelé. Hazánk legrégebbi pezsgőgyárába is részben innen érkezik a szőlő, amelyből a híres Törley pezsgő készül. Felfedező utunkon Móron ezerjót, távolabbra merészkedve, a Dél-Alföldön olyan magyar fajtákat kóstolhatunk, mint a kövidinka vagy a kadarka. Villányban a pincék ajtaja mindig nyitva áll a szomjas utazók előtt. Könnyen rabul ejt a mediterrán éghajlatú vidék és persze a kiváló vörösborok. Szekszárdon az ország legszebb kadarkáit és bársonyos kékfrankosokat találunk. Eger a bikavér hazája, amelyet számos pincében kóstolhatunk. A badacsonyi szőlőhegyen akár busszal is körbejárhatjuk a pincéket, és a finom borokat ízlelgetve a bazaltorgonákban és a Balaton látványában is gyönyörködhetünk. Füreden nyaranta több héten át várják a borfesztivál kiállítói a korzón sétálgatókat egy-egy pohár hamisítatlan balatoni borra. A Balaton-felvidéken járva válogathatunk a gomba módra növekvő kis családi borászatok kínálatából: olaszrizling, rózsakő és kéknyelű fajtákból. A déli parton, a boglári hegyről szintén nemcsak a csillogó víztükörre és a szemközti hegyekre nyíló panorámát élvezhetjük, de kiváló borokat is iszogathatunk. Pannonhalmán a világörökség részét képező apátság szerzetesei gondoskodnak a helyi borkészítés hagyományainak megőrzéséről.

Az ország legkisebb borvidéke, az egyetlen szőlőhegyből álló Somló, mely a nagy testű, száraz fehérborok hazája. Itt terem a legautentikusabb szőlőfajtánk is, a juhfark, amely nevét alakjáról kapta. Sopron és környéke a kékfrankos fellegvára. A Mátrai borvidék az elmúlt években került fel újra Magyarország bortérképére friss fehér borainak és elkötelezett fiatal borászainak köszönhetően. A Hajós–Bajai borvidéken történelmi pincesor vár felfedezésre. És mit hagytunk a végére? A desszertet, hiszen a Tokaj-hegyaljai borvidék első számú és legismertebb bora itthon és külföldön is még mindig az aszú. Emellett furmint és hárslevelű fajtákból készülnek a borvidék száraz borai. Varázslatos hely ez, csakúgy, mint többi borvidékünk, amelyeknek lankái között élmény felfedezni a táj szépségeit és megpihenni valamelyik hűvös pincében egy jó pohár bor mellett.

Disznóságok, édességek

Annak sem kell lemaradnia a kulináris élvezetekről, aki szeptemberben még az iskolakezdéssel vagy mással volt elfoglalva, hiszen az október is számos izgalmas fesztivált kínál a kalandvágyó látogatók számára.

A szüreti mulatságok mellett a kulináris élvezetekből sem lesz hiány. Október 11–12-én országszerte disznótorok, disznóvágó programok, hurka-, kolbász- és pálinkakóstolók várnak, a tél beköszöntével a háztartások egyik legnépszerűbb tradíciója mára népszerű lett a gasztronómiát kedvelők körében is.

Sváb specialitásnak, a gőzgombócnak hódolnak a baranyai Geresdlakon október 12-én, ahova több száz érdeklődőt várnak sok szeretettel az immár hatodik gőzgombóc fesztiválra. S amíg készülnek a gőzgombócok, az igazi, vidám fesztiválhangulat a tetőfokára hág.

Szarvason töltöttkáposzta-főző és kolbászkészítő versenyre várják az érdeklődőket október 12-én.

A Balatoni Halfesztivált október 11–13. között első ízben rendezik meg Siófok főterén. Az új kulturális és gasztronómiai fesztiválon ezen a hétvégén minden a halról szól.

Az ősz terményei közül nagy kedvencünk a gesztenye. Gesztenyéből készült ételek és sütemények, folyamatos gesztenyesütés, forralt bor, must, gesztenyeméz várja a látogatókat az ágfalvi gesztenyefesztiválon október 12–13-án.

Tök jó Fesztivál lesz Somogyban is ezen a hétvégén, Balatonbogláron zajlik majd a Tökéletes tökételek sütő-főző versenye és a Töklámpás Fesztivál.

Bükkszentkeresztre is érdemes ellátogatni ezen a hétvégén, főleg ha nem vagyunk gombaszakértők, de szeretjük az erdők-mezők egyik legfinomabb ajándékát, a gombát. Ha kirándulás közben nem gyűjtöttünk semmit, október 12–13-án a gombanapokon megkóstolhatjuk e nagyszerű csemegét változatos formákban.

S hogy az édesszájúakról se feledkezzünk meg, Veszprémben csokoládénapok várnak Gombóc Artúr követőire. A kézműves csokoládék, csokoládés édességek mellett kóstolókkal, bemutatókkal, „csokigyárral” és egy édes játszóparkkal várják az érdeklődőket.

A hegyek leve

Ha már ettünk, újra ihatunk, Zánkán október 12-én rendezik a hagyományos szüreti felvonulást, ahol a falu apraja-nagyja részt vesz a mulatságban. Szintén ezen a napon lesz a fővárosban a Whisky Show, amely idén harmadik alkalommal biztosít lehetőséget a hazai whisky-kultúra elmélyítésére. A legkiválóbb skót kevert és maláta whiskyk, az ír és amerikai, valamint a kanadai, japán és egyéb „egzotikus” whisky-különlegességek gyártói és hazai forgalmazói várják a látogatókat.

Október második hétvégéjén kerül sor a Hollókői Szüreti Mulatságra is, amikor a termények betakarítását és a szüretet ünnepli a falu apraja-nagyja, akik népviseletbe és maskarába öltözve járják végig a falut, hirdetvén, hogy véget ért a szüret, biztosítva a jövő év bora, és számot adnak az év jeles történéseiről. A szőlőművelésből Hollókőn szinte már csak a szüret ünnepe maradt meg, felelevenítve a hozzá kapcsolódó szokásokat, színes felvonulást, és kihirdetve a településen történt az évi eseményeket.

Szekszárdon mindeközben a hagyományos Bikavér Ünnep zajlik, Hatvanban pedig a söré lesz a főszerep ugyanezen a hétvégén. Már a harmadik sörfesztivált szervezik itt, amelyen remek hangulat és koncertek várják a látogatókat. Különleges sörök, perec, csülök és még sok ínyencség vár mindenkit a város szívében felállított fűtött sörsátorban.

Egy különleges esemény részese lehet, aki regisztrál az október 19-i Nagy Olaszrizling Kóstolóra, a Gerbeaud Házba. Októberben az egész országban az olaszrizlingé lesz a főszerep.

Szabad tűzön

Aki mégis inkább a természetbe vágyik, annak Szarvaskőn a helye, a csipkebogyó-fesztiválon. A helyi hagyományok szerint elkészülő csipkelekvár-főzés bemutatása mellett szórakoztató programokkal, fűtött sátorral, csipketeával, csipkelekváros kaláccsal és kenyérrel várnak minden érdeklődőt nagy szeretettel.

Gesztenye Ünnep lesz Nőtincsen, az Őszi ízek hétvégéjén, október 19–20-án minden gesztenyéből készül majd.

A Natúrpark Ízei, Orsolya-napi vásár minden évben az Orsolya naphoz legközelebb eső hétvégén kerül megrendezésre. Kőszeg és vonzáskörnyezetének jellegzetes őszre jellemző ízeit kóstolhatják meg az idelátogatók, úgy, mint mézeskalácsot, helyi borokat, kürtőskalácsot, különféle mézeket.

A Szigligeti Süllőfesztivál a Balaton egyik legnépszerűbb őszi gasztronómiai fesztiválja. A három nap alatt nagyszabású kézműves vásár várja a vendégeket, valamint pompás gasztronómiai élvezetekben lehet része a hal és bor kedvelőinek. 2013. október 19–20–21-én a Balaton őszi hangulatát, szépségét is megcsodálhatja mindenki a Szigligeti Süllőfesztiválon.

Birsalmás sütemények versenye és kóstolója, kézművesek és árusok kirakodóvására, valamint számos más program várja a látogatókat a Heves megyei településen, Noszvajon.

A fővárosban sem maradunk étlen-szomjan, ismét lesz Étterem Hét október 14-től egy héten át, amelyen a részt vevő éttermek mindegyike különböző 3 fogásos menüsorral várja a vendégeket egy héten át, minden étterem egységesen fix áron.

Október 26-án Bogácson rendezik a Tárcsás Ételek Fesztiválját, ahol szabad tűzön, tárcsán készített ételekkel várják a gasztronómia iránt érdeklődőket. Ugyanezen a napon szeretettel várja a borkedvelőket a sátoraljaújhelyi rendezvény, ahol a jó hangulat és a finom nedűk egyaránt garantáltak. Egyfajta mini-Villányt kell elképzelni, ahol elmaradhatatlan a gasztronómiai tobzódás és az élő zene, no meg a marasztaló családi programok.

Kultúra, szórakozás, bórkóstolás és egy jóféle disznótoros, mi kell még a legigazibb falunapi hangulathoz?

A hónap végén, október 24–27-én tizenhetedik alkalommal vehetünk részt a Csabai Kolbászfesztiválon. amely Magyarország és Közép-Kelet-Európa egyik legismertebb és jelentős turisztikai vonzerővel bíró gasztrokulturális rendezvénye. Programjaiban a csabai kolbász készítését, a disznótoros hagyományokat, a város és vidéke szlovák és magyar közösségi ünnepeit, gasztronómiai hagyományait helyezi a középpontba. A fesztivál négy napja alatt országra-világra szóló kolbászos versengések várják a látogatókat az 550 csapatos gyúrástól a szárazkolbászok versenyéig, a disznótoros ételek (töltöttkáposzta-főző verseny) készítéséig és kóstolásáig. Naponta disznóvágás-bemutatókon ismerhetik meg a látogatók a hazai és külföldi disznóvágási szokásokat. A vendégek nagy része évről évre visszajár a rendezvényre, ami páratlan hangulatával, barátságos légkörével, színvonalas programjaival évek óta töretlenül őrzi népszerűségét.


Ezért kell elmenni Vasba dödöllét enni

„Parancsoljon, a dödölle. Jól odapirítva, ahogy kérte. Jó étvágyat!” – mosolyodott el a pincér, aztán sarkon fordulva elballagott a konyha felé.

A jó adag búzaszőke halom, itt-ott rozsdaszínbe hajolva a zöld tányéron, egészen beleolvadt a háttérbe: az őszbe tartó vasi tájba. Szalmasárga bálák, zöldellő kaszálók, sötétlő fenyves, égkék tókába tekintő fehér házak a hullámzó dombokon. Egy vidék és az íze: az egyik adja a másikat, a semmihez sem fogható hazait.

Nem kell a dödölléhez más, csak néhány szem krumpli, egy-két maroknyi liszt, só, egy jó kanál zsír, egy-két fej hagyma. Filléres hozzávalók, amik a „szegény ember vacsorájához” minden veteményesben megteremnek.

Nógrádban éppúgy, mint Szatmár-Beregben, Baranyában, Vasban. Legfeljebb másként csinálják és hívják: Nógrádban szuszogónak, gancának, a keleti végeken cinkének, gánicának Baranyában-Somogyban, Vas-Zalában dödöllének.

Van, ahol tejföllel, túróval, van, ahol pirospaprikás zsírral eszik, néhol szalonnapörccel, itt-ott kukoricalisztből. Magában vagy házi csalamádéval. Forrón vagy másnap hidegen. Főételként vagy köretként vadhoz, birkához.

Megannyiféleképpen a helyi ízlés, szokás, lehetőség szerint. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy minden vidéknek – és családnak is – megvannak a maga kedvelt krumpli- és hagymafajtái, akkor nem túlzás, hogy ahány helyen kóstoljuk, az annyiféle lesz.

Nógrádban a palócok szája íze szerint ehetjük, míg Vasban az őrvidékieké szerint. Ez itt a tányéron csak olyan egyszerű, hagymával pirított, vasi dödölle. Lassan ehetőre hűlt. Azt tartják errefelé, hogy akkor jó, ha a macska is megeszi. A macska pedig akkor eszi meg, ha nem ragad a szájpadlására, vagyis ha jól átsült, harapnivaló. Bizony akkor a legjobb, ha ropogósra odakapatják.

A magyar konyha jellemző anyagaiból készülő dödölle-cinke-szuszogó közkedvelt parasztétel volt. Három feltételnek kellett megfelelnie: legyen krajcáros alapanyagokból, végtelenül egyszerűen elkészíthető és nagyon laktató. Mivel kiállta a próbát, egy héten többször is főzték. Népszerűségét ugyanezen okokból tartotta meg máig: ez napjaink „párszázas-étel-hóvégén” receptjeinek egyike.

De hogy könnyű-e elkészíteni, az azért viszonylagos. Sós vízben megfőzni a kockára vágott krumplit, nem nagy dolog, levében összetörni se, de lassú tűzön fakanállal beledagasztani annyi lisztet, amennyit befogad, míg nagyjából megfő, hát… ahhoz jó markos kéz kell. Utána már a hagyma megpirítása zsíron, két kanállal kis pürégombócok beleszaggatása, meghempergetése, zsírozott tepsibe sorozása és lassú tűzön, mind a két oldalukon pirosra sütése, az már csak levezetés.

Nógrádi nagyanyám sokszor várt ezzel minket, mert anyám – máig – nagyon szereti. Most már – ha nem is olyan gyakran – ő főzi-süti a lányainak, unokáinak, olykor csak maguknak. Mert hát, ha a krumpli-liszt-hagyma bolti is, ha nem sparhelten, hanem gázon, lángszitán készül, mégis… nagyanyámat látjuk mind a ketten-hárman a régi tűzhely előtt, birkózva az öreg, majdnem feketére sült, fényes fakanállal. Mialatt lassan kiültek a homlokára az izzadságcseppek, egy-egy villámló pillantással még egy marék lisztet kért a piros fazékban nehezülő masszába. Mikor már alig bírt a kanálon fordítani, épp jó – mondta és fölmosolygott. Idővel, mikor fölemlegettük, hogy nehéz ezt már csinálnia, anyám kezébe nyomta a keverőt, és ő a lisztet szórta. Mostanában már néha az én kezembe kerül a fakanál, anyám szórja, nagyanyámat meg – emlegetjük.

Azért szeretem a szuszogót, hívják bár dödöllének, mert egy tányérnyi időre visszavisz a saját múltamba. Azért vagyok én én, mert az a múlt áll mögöttem. És kavarni is szeretem, mert nagyanyám mozdulata él tovább az én kezemben. Nemcsak a lisztet kavarta a krumpliba, de a szeretetét is. Egyre lassabban fogy a tányérról a halom, hamar eltelik a dödöllével az ember. Utána bátran lehetne, lehetett vetni, aratni, fát vágni. Ma már könnyebb ebéd is megteszi, ma már gép vet és arat, a világ pedig nem a szomszéd falu határában ér véget, hanem körbeér. Akkora lett, hogy nagyobb szinte már nem is lehet. Ugyanakkor egy ültő helyből megnézhető néhány gombnyomással, mit rakott ki reggeli sütéséből a kirakatba a cukrász Budapesten vagy Brémában. És lassan nemcsak a kirakat, de a sütemények is hasonlítanak egymásra.

A mindennapos dödölle kora óta kinyílt és mégis „összement” világban sok minden hasonul, egyformára igazodik, az a trendi. Végül is bárhol, bárki készíthet dödöllét, és készítsen is, ott a recept a világhálón, főzzék csak a világ sok sarkában. De ahogy egyszer – ha csak lehet – el kell menni megkóstolni az eredeti pármai sonkát, ugyanúgy el kell menni megkóstolni az eredeti dödöllét is szülőföldjén: Vas, Zala bármelyik, magára valamit is adó éttermében, falusi vendéglátójánál. Mert ott készül a valódi: abból a krumpliból, lisztből, hagymából, abban a tájban, amiből és ahol született, aminek földjébe-múltjába kapaszkodik története, annak a gazdasszonynak a keze nyomán, aki még a nagyanyjától tanulta.

Az utazó, a világjáró arra kíváncsi, amerre csak jár, amire büszkék a helyiek. Arra kell büszkének lennünk, amiben különbözünk, amit csak nálunk lehet megkóstolni, megnézni, megélni. Ennek hitelét őrizni kell, mert ez hoz vendéget, megélhetést, megbecsülést, tart meg hagyományt. Eddig tartott egy tál dödölle. Kéne főzni egyet a hétvégére, füstölt csülökkockákkal pirítva, fokhagymás tejföllel. A magam módján.

Zachar Zita


Tudjon meg többet az őszi bor- és gasztronómiai fesztiválokról aktuális programajánlóinkból, és böngésszen kedvezményes szállásajánlataink között az interneten, a www.itthon.hu oldalunkon!

Kellemes őszi borbarangolást és (gasztro)élményekkel teli utazást kívánunk!