Palkovics László: A mesterséges intelligencia példátlan változást hoz
Habár az ipari környezet mindig változékony, az MI akkora változást jelent napjainkban, amire még sosem volt példa a történelemben – emelte ki a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos az AI Symposium 2025 elnevezésű konferencián csütörtökön a Várkert Bazárban, Budapesten.Palkovics László felidézte, hogy a magyar kormány 2018-ban kezdett el olyan technológiai platformokat fejleszteni, amelyekkel reagálhatnak a változásokra, 2020-ban pedig elkészült Magyarország Mesterséges Intelligencia Stratégiája. Hozzáfűzte, a háromnapos konferencián az MI területén zajló magyar fejlesztések eredményeinek egy részét is bemutatják.
Emlékeztetett: a mesterséges intelligencia ma már a mindennapjainkra, az élet számos szegmensére hatással van.
Arra is kitért, hogy szükséges a mesterséges intelligencia jogi keretrendszerének módosítása. Arról is beszélt, hogy az MI világában már nem elsősorban a technológiai, hanem a jogi kérdésekre keresik a válaszokat.
Kijelentette: az MI meghatározó szerepet tölthet majd be az oktatásban is, „egészen az életünk végéig”.
Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója hangsúlyozta: „a mesterséges intelligencia kutatása és alkalmazása olyan lehetőségekhez nyit ajtót az emberiség számára, amikről korábban csak álmodtunk”. Emiatt ez a forradalmi technológia az emberiség közös érdeke, egy kollektív ügy, de közben azt is fel kell ismerni, hogy ez egy verseny is egyben, amely nemzetek, gazdaságok és társadalmak között zajlik – állapította meg, majd hozzátette: a HUN-REN ezért nemcsak a globális fejlődéshez járul hozzá, hanem a helyi gazdasághoz, a magyar emberek életszínvonalához, vagyis a magyar közjóhoz is.
A vezérigazgató szerint akik lemaradnak az MI fejlesztésében, azok abban a gazdasági versenyben is elkerülhetetlenül háttérbe szorulnak majd, ami meghatározza az elkövetkezendő évtizedeket. „Ezért kötelességünk, hogy ne csak résztvevők legyünk, hanem kulcsszereplők ebben az átalakulásban” – fűzte hozzá.
Történelmi nézőpontból az MI az emberiség máig legfontosabb találmánya lehet, viszont még távolról sincs kész, a tökéletestől pedig még annál is messzebb van, ezért „biztosan jól kell csinálnunk” – fogalmazott Jakab Roland . Hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia evolúciója a tudománynak köszönhető, de közben az MI a tudomány hajtóerejévé is vált egyben, mivel felgyorsítja a felfedezéseket és új lehetőségeket nyit.
Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke felidézte, hogy Budapest régóta a tudomány, az innováció és a tudás keresésének városa, ami olyan matematikusokat adott a világnak, mint – többek között – Neumann János, Kemény János, Rényi Alfréd, Erdős Pál és Lovász László.
Azt mondta, a rendezvényen „kollektív lendületet kovácsolnak”, majd hozzátette, hogy az eseményen „a világ vezető elméi különféle tudományágakból és kontinensekről formálják a mesterséges intelligencia jövőjét, felelősségteljesen, elhivatottan, és fenntartható módon, az emberiség hasznára”.