Simicska vádaskodik
Meglepő kijelentést tett Simicska Lajos múlt vasárnap: azt állította, elbizonytalanodott Orbán Viktor múltjával kapcsolatban. A milliárdos ennek állítólagos okáról is beszélt – nem tetszik neki az oroszokkal való gazdasági együttműködés.Meglepő kijelentést tett Simicska Lajos múlt vasárnap: azt állította, elbizonytalanodott Orbán Viktor múltjával kapcsolatban. A milliárdos ennek állítólagos okáról is beszélt – nem tetszik neki az oroszokkal való gazdasági együttműködés.
Simicska Lajos újra támad. A milliárdos nagyjából egy hónappal a médiacsoportjánál kirobbant botrány – Liszkay Gábor, Csermely Péter, Szikszai Péter, Gajdics Ottó és Élő Gábor távozása – után múlt vasárnap interjút adott a mandiner.hu-nak, amelyben azt állította: annak idején Orbán Viktor bevallotta, hogy jelentenie kell róla. Részlet az interjúból:
„– Ki tudta következtetni, kik jelentettek önről?
– Volt, akiről igen. Mondtam is a fickónak aztán, hogy ide figyelj, hogy képzeled… Ennél persze durvábban fogalmaztam. Az illető összeomlott. Magyarázkodott, hogy értsem meg, nem tehetett mást. Hogy gondoltad ezt? Egy egyetemre fogunk járni! Nem fogtad fel, hogy semmi sem tart örökké? Hogy ez kiderül?
– Ki volt az illető?
– A neve nem fontos. Már halott. (…)
– Mást nem tudott meg a jelentésrészletekből?
– Nem azokból. Volt viszont, aki odajött magától és elmondta. „Figyelj, Lajos, az a helyzet, hogy jelentenem kell rólad.” Azt mondtam az illetőnek: nincs harag, jó, hogy szólt, majd kitaláljuk együtt, miket írjon. Azt hiszem, maguktól is rájöttek már, ő ki volt.
– Orbán Viktor?
– Igen. Amikor aztán leszereltünk, az étteremben várakoztunk, már civilben, őt kiemelték közülünk. Úgy mentünk haza a leszerelő vonattal is, hogy Viktor nem volt velünk. Minden katona elmegy bulizni, ha leszerelt, így tettünk mi is, aztán ott egyszer csak megjelent. „Hát te hogyhogy itt?” Azt mondta, alá akartak íratni vele, de ő nemet mondott. Harminc éven át elhittem neki, hogy így történt.
– Ma már nem?
– Ma már nem tudom, mit gondoljak.”
Simicska később azt mondja: bár annak idején saját szemével látta a róla szóló aktát, ma már nincs nyoma a jelentéseknek. Legalábbis Budapesten, Moszkvában ugyanis – szerinte – meglehetnek.
„–Arra céloz, hogy ott megvannak a mai miniszterelnök egykori jelentései, s ezzel zsarolhatja őt Putyin?
– Ha ezek meglennének és napvilágra kerülnének, az mindent borítana itthon. Ez biztos.”
Simicska nem sokkal a Mandiner-interjú megjelenése után az ATV Szabad szemmel című műsorában is megerősítette szavait. Azt mondta, „nem nagyon tetszik” neki, ami oroszügyben történik a külpolitikában, s ezért bizonytalanodott el harminc év után abban, hogy igaz-e, amit Orbán Viktor leszerelésük után állított – tehát hogy megpróbálták beszervezni, de ő nemet mondott. Arra azonban, hogy ezzel kapcsolatban bizonyítékok is vannak-e a kezében, kitérő választ adott.
A Miniszterelnökség Orbán Viktor Vadai Ágnesnek adott 2012-es válaszával és dokumentumokkal cáfolta a milliárdos nagyvállalkozó szavait.
„Igen vaskos dossziéban dolgozta föl a diktatúra gépezete ellenzéki tevékenységemet. Az Ön által említett dokumentumok is szerepelnek ebben a dossziéban és évek óta ismertek a nyilvánosság előtt is. Sorkatonai szolgálatom első időszaka alatt megpróbáltak beszervezni, de ezt visszautasítottam, így a kísérlet – amint az a mellékletből kiderül – sikertelenül végződött. Később folyamatos megfigyelés alatt tartottak engem, a feleségemet és ellenzéki társaimat. Az állampárt titkos nyomozásainak célszemélyei voltunk mindannyian” – fogalmazott Orbán Viktor. „Az is világosan kiderül a dokumentumokból, hogy a nyolcvanas évek elejétől mindenféle titkosszolgálati eszközt bevetettek ellenünk. Megfigyeltek, besúgókat állítottak ránk, lehallgató eszközöket telepítettek a munkahelyünkre, a lakásunkba, sőt a hálószobánkba is. Bizonyos jelenségeket, eszközöket észleltünk, de volt, amiről csak akkor értesültünk, amikor az erről szóló aktákat sok évvel később átnéztük” – írta akkor a miniszterelnök.
A csatolt iratok között – más, Lévai Anikó és Orbán Viktor megfigyeléséről szóló dokumentumok mellett – megtalálható például a Szolnok megyei Rendőrkapitányság III/III-as osztályának 1987-es jelentése Orbán Viktorról. Ebben ez áll:
„DR. ORBÁN-t 1982-ben beszervezési céllal tanulmányozta a BM III/III-2 Osztálya, de beszervezésétől elálltak. 206-8/21/1982.sz, 11-2110/1982. számon környezettanulmány készült róla. Ezt követően 1983-ban a Batthány örökmécsesnél március 15-án rendzavarás címén intézkedést foganatosítottak vele szemben a BRFK állományába tartozó rendőri szervek. A demokráciát, a demokratikus jogokat becsmérlő jellegű cikkeket jelentet meg a „Rajk-féle” választás kapcsán az ELTE szakkollégiumi értesítőjében.
1985-ben előadás-sorozat megtartására hívja meg, kéri fel a BM III/II-1 Osztály által ellenőrzött Tőkés Rudolfot.
Ez évben „VIKTÓRIA” fn-en a BM III/III-2-es Osztálya bizalmas nyomozás alá vonja. A nyomozást 1986-ban bizonyítékok hiányában megszüntetik.”
Simicska Lajos interjújában egyébként egy érdekes ellentmondást is felfedezhet a figyelmes olvasó. Egyfelől azt mondja, Orbán Viktor bevallotta, hogy jelentenie kell róla, sőt megbeszélték, hogy együtt kitalálják, mit írjon. Később ugyanakkor arról beszél: harminc évig (vagyis addig, amíg ellenszenves nem lett számára a kormány külpolitikája) elhitte a miniszterelnöknek, hogy nemet mondott a beszervezésre.
Az is furcsa, hogy az interjú szerint a katonaságnál Pallos őrnagy felolvasott neki a róla szóló jelentésekből, viszont ennek az aktának ma már – ugyancsak Simicska állítása szerint – nyoma sincs.
A miniszterelnök hétfőn újságírói kérdésre személyesen is reagált a vádakra.
– A tények magukért beszélnek, minden információ elérhető. Javaslom, hogy azokat tanulmányozzák, az ügyről pedig az a véleményem: sajnálatos dolognak tartom, hogy a személyes sértettség ilyen mélyre juttathat bárkit – mondta Orbán Viktor. – Egyébként ilyen csinn-bumm cirkuszokat csinálni a magyar politikában, ennek nem látom értelmét, ezért az ilyen vitákban való részvételnek a tények világossá tételén túl nem látom értelmét – tette hozzá a hir24.hu-nak.
Az ellenzéki pártok természetesen azonnal ráugrottak a csontra. Schiffer András az ügynökakták nyilvánosságra hozását követelte, Molnár Zsolt, az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke kezdeményezte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök adjon tájékoztatást a testület soron következő ülésén „a sajtóban megjelent, személyével kapcsolatban felmerülő esetleges nemzetbiztonsági kockázatról”, míg a jobbikos Mirkóczki Ádám azt mondta: amennyiben Orbán Viktor miniszterelnök nem tudja cáfolni Simicska Lajos nagyvállalkozó róla tett, vasárnap nyilvánosságot kapott állításait, akkor le kell mondania.
Ezzel csak egy a baj: mire a jobbikos nyilatkozat elhangzott, Orbán Viktor – a szavait alátámasztó dokumentumok nyilvánosságra hozatalával – már régen cáfolta érintettségét. Nagyjából három évvel korábban.
Bándy Péter