Simicskó István Kálmán Olgának magyarázta, miért testvérháború az orosz–ukrán harc
A KDNP frakcióvezetője a néhai Gyurcsány-párt képviselőjének volt kénytelen megmagyarázni, miért tekinti testvéreknek az oroszokat és az ukránokat.„Közel ezeregyszáz napja tart a szomszédságunkban az a szomorú és öldöklő testvérháború, amely orosz–ukrán háború néven…” – kezdte keddi napirend előtti felszólalását az Országgyűlésben Simicskó István. Egy, a felvételen nem kivehető bekiabálás után a kormánypárti politikus azt mondta,
„Testvérháború, igen. Két szláv népről van szó. Sőt, még hitükben is testvérek, kedves Olga.”
Az amerikai és a magyar kormány erőfeszítései ellenére sem látszik a békének a lehetősége sem, mondta Simicskó István.
Emlékeztetett, míg az Európai Unió 2012-ben Nobel-békedíjat kapott, mára háborúpártivá vált, és Brüsszel az unió tagországait vazallusként akarja maga alá gyűrni. Sok hibás döntés után Brüsszel most még Ukrajna elkapkodott tagfelvételét is előirányozta. Brüsszel és az Európai Bizottság elnöke folyamatosan túllépi hatáskörét – mondta.
Illés Boglárka: Ukrajna csatlakozása minden magyart érint
Illés Boglárka, a külügyi tárca államtitkára válaszában kiemelte: Ukrajna uniós csatlakozásának kérdése az összes magyar embert érinti, és akár a következő évtizedeket is meghatározhatja.
Több mint három éve dúl háború Magyarország szomszédjában, és még mindig vannak, akik a háború eszkalációja felé tesznek lépéseket – jelentette ki.
A magyar kormány a háború kitörése óta egyértelműen elítéli Oroszország agresszióját és elismeri Ukrajna önvédelemhez való jogát. Ugyanakkor ki kell mondani, hogy ez nem Európa háborúja, és ki kell maradnunk belőle – hangoztatta az államtitkár.
Kitért arra: az elhibázott szankciós politika után most Brüsszel azt gondolja, hogy gyorsított eljárásban kellene csatlakoznia az unióhoz egy háborúban álló országnak. A magyar kormány megkérdezi erről a magyar emberek véleményét, más országok kormányai vagy nem gondolják ezt ilyen fajsúlyos kérdésnek, vagy nem mernek szembenézni a polgáraikkal – mondta, hivatkozva arra a kutatásra, amely szerint Magyarországgal együtt 11 olyan tagállam van, ahol a polgárok többsége nem támogatja Ukrajna gyorsított csatlakozását.