Az államfő a Sándor-palotában azt mondta, jó lelkiismerettel, kellő körültekintéssel és megfelelő politikai egyeztetés után jó szívvel ajánlja a parlamenti pártok figyelmébe és megválasztásra Székely Lászlót, aki minden szükséges kritériumnak megfelel.

A köztársasági elnök felidézte, hogy a jelölt nevének bejelentése előtt, kedden a parlamenti frakciók vezetőivel egyeztetett a jelöltállítás elvi alapjairól. A törvény szerint az alapvető jogok biztosának a kiemelkedő tudású jogászok közül kell kikerülnie – mondta, hozzátéve: bár nem jogszabályi kötelezettség, de szerinte fontos, hogy az ombudsman rendelkezzen megfelelő államigazgatási gyakorlattal és legyen vezetői tapasztalata is.

Áder János azt is fontosnak tartotta, hogy az ombudsman legyen jártas alapjogi kérdésekben, és foglalkozzon nemzetközi jogi kérdésekkel, nemzetközi összehasonlító joggal.

Emellett a pártok képviselőivel tartott keddi egyeztetésen többen is megfogalmazták azt, hogy örülnének, ha független, korábban pártokhoz nem kötődő szakember lenne a jelölt – emlékeztetett.

„Olyan személyt javasolok az Országgyűlésnek megválasztani, aki ezeknek a szempontoknak kivétel nélkül, maradéktalanul megfelel” – jelentette ki az államfő.

Kifejtette: a jelölt, Székely László megfelelő jogi tudással, egyetemi háttérrel rendelkezik, tanulmányai befejezései óta az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának Polgári Jogi Tanszékén oktat. Államigazgatási tapasztalatait részben „dunai kormánybiztosként”, részben pedig az új Ptk. előkészítésében részt vevő kormányzati megbízottként szerezte. Vezetői tapasztalata is van – folytatta -, hiszen hosszú évek óta irányítja a Jogi Továbbképző Intézetet.

A szakember több alapjogi kérdéssel is foglalkozott, illetve foglalkozik, a szólásszabadság, a véleménynyilvánítás szabadsága és a személyhez fűződő jogok tartoznak elsősorban kutatási területe közé – ismertette Áder János, hozzáfűzve, hogy Székely László rendelkezik nemzetközi összehasonlító jogi ismeretekkel is, hiszen 1984-ben diplomázott a Strasbourgi Egyetem Nemzetközi Összehasonlító Jogi Szemináriumán.

A köztársasági elnök az 1958-as születésű Székely László tárgyalásai tapasztalatai között említette, hogy a szakember hosszú időn keresztül képviselte a magyar államot, amikor a hágai bíróság ítéletének végrehajtása érdekében Szlovákiával kellett egyeztetni vízmegosztási kérdésekben.

Végül kiemelte azt is, hogy Székely László soha semmilyen pártnak nem volt tagja.

Szabó Máté jelenlegi ombudsmant az Országgyűlés 2007-ben választotta meg hat évre, megbízatása idén szeptember 24-én jár le.

Az alkotmány értelmében az alapvető jogok biztosát és helyetteseit az Országgyűlés a parlamenti képviselők kétharmadának szavazatával választja meg hat évre.

A Fidesz és a KDNP támogatja Székely László megválasztását

A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja elfogadja Áder János köztársasági elnök jelölését és támogatni fogja Székely László ombudsmanná választását – reagált a nagyobbik kormánypárt közleményben az államfő bejelentésére.

A Kereszténydemokrata Néppárt támogatja a köztársasági elnök által az alapvető jogok biztosának jelölt Székely László személyét – közölte a kisebbik kormánypárt az MTI-vel.

Mint írták, biztosak benne, hogy a komoly jogi tudással és nemzetközi tapasztalatokkal is felvértezett jogász magas színvonalon lesz képes betölteni a rá bízott feladatot.

Csalódás az LMP számára az ombudsmanjelölt személye

Csalódás az ombudsmanjelölt személye, hiszen Székely Lászlónak nincs alapjogvédelmi gyakorlata, noha ennek fontosságát hangsúlyozta a jelöltről folytatott megbeszélésen a köztársasági elnök – reagált Schiffer András, az LMP társelnöke, független országgyűlési képviselő arra, hogy az államfő Székely Lászlót nevezte meg jelöltjeként az ombudsmani posztra.

Schiffer András kiváló egyetemi oktatónak és elméleti szakembernek nevezte Székely Lászlót. Ám – hangsúlyozta – mivel az alapjogi biztos az alkotmányosság utolsó bástyája, egy konfliktusokat bátran felvállaló ombudsmanra volna szükség.

Álláspontja szerint azonban Székely László eddig minden Fidesz-kormány alatt „hűségesen ellátott” különböző miniszteri biztosi feladatokat, ám annak semmilyen tanújelét nem adta, hogy adott esetben felvállalná a konfliktust „egy narancsos kormánnyal szemben”.

Az LMP-s politikus kifogásolta azt is, hogy a jelölt az új polgári törvénykönyv (Ptk.) előkészületeinek miniszteri biztosaként nem támogatta azokat a javaslatokat, amelyeket a jövő nemzedékek érdekei védelmében nyújtott be az LMP, miközben az ombudsman látja el a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának feladatkörét is.

Schiffer András azt is nehezményezte, hogy Székely Lászlónak „egy rossz szava nem volt ahhoz”, hogy a Ptk. – mint mondta – több ponton is a szólásszabadságot és a tényfeltáró újságírást korlátozó szabályokat tartalmaz.

Az MSZP megfontolja Áder János javaslatát

Az MSZP frakciója „komolyan megfontolja” Áder János javaslatát, és a képviselőcsoport első őszi ülésén fog dönteni arról, hogy alkalmasnak találja-e Székely Lászlót az alapvető állampolgári jogok alkotmányos felügyeletére – tájékoztatta az MTI-t Steiner Pál.

A Jobbik később dönt Székely László támogatásáról

A Jobbik a soron következő frakcióülésén dönt arról, hogy támogatja-e Székely László alapvető jogok biztosává választását – tájékoztatta az ellenzéki párt az MTI-t.

A Jobbik továbbra is kitart amellett, hogy az ombudsman feleljen meg a szakmai követelményeknek és a lehető legszélesebb társadalmi réteget fedje le, illetve az ellenzéki párt számára kizáró tényező bármiféle párttagság. „Székely László pártkötődése ismert, az Orbán-kormánytól több kormánybiztosi megbízást is kapott”, így a Jobbik ezek alapján alakítja ki álláspontját Székely László jelölésével kapcsolatban – áll a közleményben.

(MTI)