Lavrov szerint a két ország közötti kapcsolatok „alapja az egészséges pragmatizmus, egymás érdekeinek a tiszteletben tartása, az alkotómunkára való összpontosítás mindkét fél részéről”.

Hirdetés

Utalva az Oroszország ellen 2014-ben bevezetett uniós szankciókra, amelyek a magyar-orosz kereskedelmi forgalmat is visszavetették, az orosz külügyminiszter megerősítette, hogy Oroszország olyan volumenben és olyan mélységben kész a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok fejlesztésére Magyarországgal, amilyenre magyar partnereik késznek mutatkoznak. „A kölcsönös kereskedelmi kapcsolatok felújításán túl továbbra is megmarad a beruházások, a műszaki-tudományos és az ipari együttműködés újraindításának lehetősége” – tette hozzá.

Kiemelte a két ország sikeres együttműködését az új koronavírus-világjárvány elleni küzdelemben, emlékeztetve arra, hogy Magyarország az első, és egyelőre az egyetlen uniós ország, amely engedélyezte az orosz Szputnyik V vakcinát, és jelentős tételt is vásárolt abból. Hozzátette: vizsgálják ezen készítmény magyarországi gyártásának lehetséges módját.

Az orosz külügyminiszter beszélt arról is: alaptalanok azok az állítások, hogy az épülő Északi Áramlat 2 gázvezeték növelni fogja Európa függőségét az orosz gázszállításoktól. Véleménye szerint helyesebb pozitív kölcsönös függésről beszélni, hiszen Oroszország is érdekelt abban, hogy az európaiak megvegyék a termékeit, adott esetben az energiahordozókat. „Stratégiai tekintetben az Északi Áramlat 2 sok évtizedre megerősíti Európa energiabiztonságát” – jelentette ki.

Korábban írtuk

A Magyar Nemzet kérdésére Szergej Lavrov közölte azt is, hogy bár mind az orosz, mind a magyar fél kész a rendszeres személyes csúcstalálkozók folytatására, a koronavírus-világjárvánnyal kapcsolatos kockázatok miatt Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor miniszterelnök közvetlen párbeszédét a közegészségügyi és járványügyi helyzet stabilizálódása után újítják fel.