Hirdetés

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a magyar-pakisztáni üzleti fórum megnyitóján felszólalva a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztésének fontosságát hangsúlyozta, és rámutatott, hogy a két ország viszonyát mindig a kölcsönös tisztelet jellemezte, soha nem próbáltak beavatkozni egymás belügyeibe.

„A két kormány között nincsenek nyitott politikai kérdések, nincsenek politikai viták, és ez azt is jelenti, hogy nincsenek politikai akadályai a vállalkozások közötti együttműködés kialakításának” – szögezte le.

Kifejtette, hogy mostani látogatására tizenhét magyar cégvezető kísérte el, akik olyan területeket képviselnek, amelyekben hazánk a világ élvonalához tartozik.

Példaként említette a vízgazdálkodást, és rámutatott, hogy e téren magyar technológiákat alkalmaznak a világ számos pontján Délkelet-Ázsiától a Nyugat-Balkánon át egészen Afrikáig. „Tehát remélem, s úgy gondolom, hogy ebben a tekintetben a segítségükre lehetünk” – fogalmazott.

Korábban írtuk

Kitért az élelmiszeriparra is, és kifejtette, hogy egész Európában Magyarországon vannak érvényben a legszigorúbb élelmiszerbiztonsági előírások, az alaptörvényben is rögzítve van a GMO-tilalom. „Kétszer annyit termelünk, mint amennyit fogyasztunk. Ezért reméljük, hogy technológiáink az önök segítségére lehetnek” – mondta.

Hozzátette, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem már eddig is együttműködött több pakisztáni élelmiszeripari vállalattal, különösen a vetőmagok fejlesztésében.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy jók az eddigi tapasztalatok az orvostechnológiai területről is, hiszen hazai vállalatok implantátumai, lélegeztetőgépei már jelen vannak a dél-ázsiai ország piacán.

Valamint tudatta, hogy ezenfelül többek közt biztonsági nyomtatással, állatjóléttel, kiberbiztonsággal, információs és kommunikációs technológiával foglalkozó cégek képviselői is jelen vannak a találkozón.

Mindemellett az együttműködés „abszolút zászlóshajójának” azt nevezte, hogy a legnagyobb magyar vállalat, a Mol már huszonöt éve megjelent Pakisztán piacán, ahol több mint 400 millió dollárt fektetett be és nagyjából 900 embernek ad munkát.

Rámutatott, hogy a Mol második helyen áll a kőolaj és a propán-bután gáz kitermelésében, illetve ötödik helyen áll a földgázkitermelésben az országban, és ennek mennyisége tovább bővülhet.

Fotó: Szijjártó Péter, Facebook

A miniszter üdvözölte, hogy a kétoldalú kereskedelem volumenét már idén áprilisig sikerült a duplájára emelni, és tavaly megdőlt a pakisztáni import rekordja is.

Mindennek szavai szerint jó alapot adnak az emberek közötti kapcsolatok is, ezért fontos, hogy évente 400 pakisztáni diák tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken.

Végül hangsúlyozta, hogy a magyar kormány maximálisan támogatja a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztését, s ennek az érdekében már zajlik az előkészítése a beruházások kölcsönös védelméről szóló megállapodásnak, valamint polgári légiközlekedési megegyezést is alá fognak írni abban a reményben, hogy ennek alapján közvetlen légi összeköttetés jön létre a két ország között.

„Tehát egy jobb, szélesebb körű együttműködést szeretnénk a két ország között” – összegzett.