Szili Katalin közlése szerint szerdáig 10 országból 1 152 486 aláírás gyűlt össze. A jogszabályi érvényességi feltételnek akkor felel meg a kezdeményezés, ha az egyes tagországok hatóságai hitelesítik az aláírásokat – fejtette ki, hozzátéve: ezért nem dőlhetnek még hátra.

Hirdetés

Szili Katalin hangsúlyozta: ki kell használni az előttük álló egy hónapot egyrészről azért, hogy az érvényesség biztonsággal, kellő rátartással garantált legyen, másrészt, hogy azt a szolidáris közösséget, mely ezen ügy mellett felsorakozott, a lehető legszélesebbre bővítsék.

A miniszterelnöki megbízott felidézte: az SZNT kezdeményezése azt célozza, hogy az unió kohéziós politikája kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő régióktól, s ezen sajátosságok fenntartásához biztosítsa a strukturális alapokhoz való közvetlen hozzáférés esélyegyenlőségét.

A polgári kezdeményezésről szóló szabályozás értelmében a polgároknak az unió demokratikus és politikai életében való részvétele révén ez az intézmény hozzájárul az unió demokratikus működésének javításához – tette hozzá.

Korábban írtuk

Szili Katalin azt kérte, a még rendelkezésre álló időben „mozgósítsuk barátainkat, ismerőseinket az EU tagországaiban, hogy írják alá a kezdeményezést”, ezzel is növelve a támogatók táborát, hiszen több mint két és félmillió aláírás gyűlt össze a másik polgári kezdeményezéssel, a Minority SafePackkel együtt az őshonos kisebbségek ügyeiért. Ezen eredményből kiindulva, nyugodtan tekinthetik polgári kezdeményezések hatását mozgalomnak, amely európai értéket teremtett. Ezért is, miközben óvjuk egymást és egészségünket, adjunk egy perc figyelmet a nemzeti régióknak! – zárta állásfoglalását a miniszterelnöki megbízott.