Szorosabbra fűzik a magyar-kínai kapcsolatot
A megállapodások egyharmadát Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, magyar-kínai gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztos látta el kézjegyével. A miniszter elsőként a légi és folyami közlekedés fejlesztéséről szóló egyetértési nyilatkozatot írta alá Yang Jiechi külügyminiszterrel.
A Magyarország Nemzeti Fejlesztési Minisztériuma és a Kínai Népköztársaság Kereskedelmi Minisztériuma közötti befektetés-ösztönzésről szóló Egyetértési Nyilatkozatot Fellegi Tamás és Chen Deming, kereskedelmi miniszter látták el kézjegyükkel.
A magyar-kínai gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztos Gao Jian, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövetével az vasúti fejlesztésről és szállításról szóló egyetértési nyilatkozatot, majd Peng Zhiping, Huawei elnökhelyettessel a Huawei Európai Ellátó Központ befektetésről és együttműködésről szóló Stratégiai Megállapodást írta alá.
A kétoldalú megállapodások egyebek mellett a kultúra területére is kiterjedtek, Réthelyi Miklós, nemzeti erőforrás miniszter és Gao Jian, a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövete szándéknyilatkozatot írtak alá a Kínai Népköztársaság Kormánya és a Magyar Köztársaság kormánya közötti kulturális központok kölcsönös létesítéséről és együttműködéséről.
Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke és Wan Jifei, a Kínai Kereskedelmi Kamara elnöke együttműködési nyilatkozatban döntöttek a bilaterális üzleti tanács felállításáról.
Nyilatkozat született a Kína közép-kelet-európai logisztikai és kereskedelmi platform kialakításról és kereskedelmi együttműködésről is, amelyet Mendelényi Dániel, a Magyar-Kínai Kétoldalú Kapcsolatok Összehangolásáért Felelős Kormánybiztosi Titkárság vezetője valamint Zhang Shengmei, a Kínai Népköztársaság Kereskedelmi Minisztérium Kereskedelem Fejlesztési Irodájának vezetője láttak el kézjegyükkel.
Ding Jiansheng, a BorsodChem Zrt. igazgatóságának elnöke és Xiao Gang, a Bank of China elnöke írták alá az 1,1 Milliárd Euró összegű pénzügyi együttműködési megállapodást a BorsodChem Zrt. és a Bank of China Ltd. között.
Stratégiai együttműködési megállapodás szövődött a HNA csoport és a Magyar Tőketársaság Zrt. között, amelyet Chen Feng, HNA Group elnöke és Demján Sándor, a Tőketársaság Zrt. elnöke írtak alá.
A Közép-Európai Magyar-Kínai Kereskedelmi Logisztikai és Fejlesztési Együttműködési Övezetről szóló megállapodást Takács Ernő, a Talentis Group társtulajdonosa és operatív igazgatója valamint Li Fangrui, a Shandong Imperial International Investment elnöke látták el kézjegyükkel.
Együttműködési megállapodás jött létre a 60.000 tonna éves kapacitású Szolnoki Citromsav Gyár megvalósítása érdekében, amelyet Andrási Imre, a Szolnoki Ipari Park vezérigazgatója és Chen Liping, a BBCA pénzügyi igazgatója írtak alá.
A Canyi európai termelési bázisa az energiatakarékos világításért megállapodást Szollár András, DML Europa Vállalat ügyvezetője és Du Wei, Wujiang CANYI New Lighting elnöke és látták el kézjegyükkel.
Az együttműködési megállapodások aláírását követően a Magyar Tudományos Akadémia épületében került sor a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által szervezett Kelet-közép-európai Gazdasági és Üzleti Fórumra, amelyen Fellegi Tamás miniszter, a konferencia levezető elnöke megnyitó beszédet mondott. A Kína és Közép- Kelet-Európa közötti gazdasági kapcsolatok és a kereskedelmi csere elmélyítése, a befektetések ösztönzése, valamint a régió innovációs potenciáljának megismertetése céljából rendezett fórumon előadást tartott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, Wen Jiabao, a Kínai Népköztársaság miniszterelnöke, valamint Martin Schuurmans, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet elnöke. Az eseményen a magas szintű kínai küldöttség mellett 17 európai ország – Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Észtország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Macedónia, Magyarország, Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia – miniszterei, nagykövetei és vállalatvezetői vettek részt.
Ven Csia-pao: „segítettünk Magyarországnak, segítünk más európai országoknak is”
Kína segített Magyarországnak, és ugyanígy segíteni fog más európai országoknak is – mondta a BBC-nek a kínai miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy Kína az európai adósságválság ellenére még növelte is az euróövezeti szuverén kötvények vásárlását.
Ven Csia-pao (Wen Jiapao) ötnapos európai körútja során Budapestről érkezett Nagy-Britanniába, ahol hétfőn részt vesz az éves brit-kínai stratégiai csúcstalálkozón, és tárgyal David Cameron brit miniszterelnökkel.
A rendezvény előestéjén Ven a BBC-nek kijelentette: erős, kiegyensúlyozott és fenntartható növekedésre van szükség a világgazdaságban, és Kína „megfelelő szerepet kíván játszani” e cél elérésében.
A kínai miniszterelnök közölte: a kínai kormány ennek érdekében tovább akarja élénkíteni a keresletet a hazai gazdaságban, emellett csökkenteni kívánja külkereskedelmi többletét és a kínai gazdaság exportfüggését.
Ven Csia-pao kijelentette: amikor egyes európai országok szuverén adósságválságba kerültek, Kína még növelte is bizonyos európai kormánykötvények vásárlását, és nem csökkentette az általa tartott euróadósság-állományt. „Úgy gondolom, mindez jelzi bizalmunkat az európai országok gazdaságában és az euróövezetben” – tette hozzá.
A kínai kormányfő a BBC-interjúban elmondta: mielőtt Nagy-Britanniába utazott volna, Magyarországon tett látogatást, ahol megállapodás született arról, hogy Kína „bizonyos összegű” magyar kormánykötvényt vásárol. „Kína így nyújt segítő kezet Magyarországnak egy olyan időszakban, amikor (Magyarország) nehézségekkel küszködik. Ezt megtettük Magyarország esetében, és ugyanezt meg fogjuk tenni más európai országok esetében is” – fogalmazott a BBC-nek nyilatkozva a kínai miniszterelnök.
Külügyi szakértő: Magyarország kitüntetett helyet szerezhet magának Közép-Európában
Magyarország kitüntetett helyet szerezhet magának Közép-Európában, ha Kína közép-európai logisztikai és kereskedelmi központjává válik, és erre a hét végén aláírt magyar-kínai megállapodások alapján valós esély van – mondta a kínai kormányfő kétnapos budapesti látogatását értékelve Matura Tamás, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) szakértője vasárnap az MTI-nek.
A szakértő szerint Ven Csia-pao (Wen Jiabao) szombaton zárult látogatása önmagában is rendkívüli jelentőségű, hiszen 24 év óta most járt először kínai miniszterelnök Magyarországon, és ezt csak megerősítette az aláírt tizenkét – kormányközi, továbbá vállalatok és nem állami szervezetek közötti – megállapodás.
A látogatással a munka egy fontos része lezárult, de most következik a jelentősebb feladat: a megállapodásokat fenntartható módon át kell ültetni a gyakorlatba, hiszen ez lehet jótékony hatású Magyarország számára – hangsúlyozta a Kína-szakértő.
Matura Tamás kiemelte: a két ország kölcsönös szándéka, hogy a kétoldalú kereskedelmi forgalom nagyságát – a jelenlegit megkétszerezve – 20 milliárd dollárra növeljék. Ezzel Magyarország az egész Európai Unióban a hatodik legjelentősebb kereskedelmi forgalmat bonyolítaná Kínával – tette hozzá.
Az MKI kutatója azt is hangsúlyozta: az, hogy Kína magyar államkötvény-vásárlást ígért, valóban megkönnyítheti, illetve megoldhatja Magyarország középtávú államadósság-finanszírozását. Az ország jelenleg is képes a piacokról megújítani hiteleit, de Kína vásárlásai nagyobb biztonságot adhatnak – mondta.
Azzal kapcsolatban, hogy a két miniszterelnök tárgyalásain nem esett szó ideológiai kérdésekről, kifejtette: Magyarország mérete és súlya alapján az egyetlen racionális, a külpolitikai és világgazdasági realitásokat figyelembe vevő felelős magyar külpolitika az, ha Budapest tartja magát a kölcsönös be nem avatkozás elvéhez, és tiszteletben tartja Kína politikai berendezkedését.
Matura Tamás – aki a kínai miniszterelnök budapesti programjának több eseményén is részt vett – elmondta: az volt az általános benyomása, hogy a kínai vállalati felső vezetők valóban érdeklődnek Magyarország iránt, és kedvező tapasztalatokat szereztek.
Addig kell ütni a vasat, amíg meleg – ez a közmondás Kínában is létezik, mondta a külügyi szakértő, arra utalva ezzel, hogy a kínai kormányfő látogatásának sikerét érdemes mind a gazdasági, mint a külügyi diplomáciának továbbvinni a gazdasági, kulturális és kutatói cserekapcsolatok révén. Utóbbi kapcsán hangsúlyozta: nagyon fontos a modern Kínára vonatkozó magyarországi kutatások erősítése, hiszen a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok is csak akkor maradhatnak sikeresek hosszú távon, ha azokat egy megfelelő kutatói háttérbázis segíti.
Kifejtette, hogy Kínában nagyon fontos az üzlet, de még fontosabb az emberek közötti kapcsolattartás, a barátság, tehát ezt kellene elmélyíteni. Ha Magyarország még inkább Kína barátjává tud válni, akkor a gazdasági-üzleti együttműködés sikere is garantált – mondta az MKI kutatója.
(Forrás: Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, MTI)