Hirdetés

Müller Cecília közölte: a kórházban kezelt fertőzöttek közül 60-an szorulnak lélegeztetőgépre, tehát az intenzív terápiás kezelésen felül a lélegeztetés is szükséges a kezelésükhöz. Mindezek miatt fontos a kórházak felkészítése, az ágykapacitás bővítése – fűzte hozzá.

Magyarországon jelenleg 1652 – a kijelölt laboratóriumokban elvégzett vizsgálattal igazolt – koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván, 199-en gyógyultak meg, de az elhunytak száma is tovább nőtt, ők jellemzően valamilyen krónikus betegségben szenvedő idősek voltak – sorolta az országos tisztifőorvos.

A szakember a fertőzöttek korcsoportok közti megoszlásáról szólva elmondta: 35 százalékuk 70 év feletti, 30 százalék 50-69 év között, 23 százalék 30-49 év közötti, 10 százalék 15-29 év közötti, a fertőzöttek 2 százaléka pedig ennél fiatalabb. A fertőzöttek területi megoszlására jellemző, hogy 60 százalékuk a fővárosban illetve Pest megyében koncentrálódik.

A fertőzés terjedése egyelőre egyenletes, „nem robbant be”. Az egyetlen fertőzési góc egy idősotthon – jegyezte meg Müller Cecília.

Elmondta: megkezdődött az idősotthonok ellenőrzése. 11 intézményben észleltek koronavírusos megbetegedést, de nagyobb számban csak két helyen, a Pesti és a Rózsa úti otthonban, a többi idősotthonban 20-nál kevesebb a fertőzöttek száma.

A Pesti úti otthonban még zajlik a vizsgálat, ennek részeként az orvosi ellátás folyamatosságát is ellenőrzik – tette hozzá.

A szakember kitért arra is: a koronavírusos beteg sok esetben otthon is gyógyulhat. Akinek az állapota kórházi ellátást tesz szükségessé, annak a hazabocsátására vagy akkor kerülhet sor, ha már két negatív tesztet produkált, vagy ha jó állapota miatt már nem indokolt kórházi kezelése, de még pozitív a tesztje, akkor otthon kell elkülöníteni. Aki nem koronavírus-fertőzöttként kerül kórházba, azt elbocsátása után 14 napig kell elkülöníteni.

Müller Cecília újságírói kérdésre elmondta: az állami mellett az önkormányzati, egyházi, illetve magánfenntartású idősek otthonait is ellenőrizni fogják. Ezekre az intézményekre fenntartótól függetlenül egyforma követelmények vonatkoznak és egyformán is fogják azokat ellenőrizni.

Kérdésre válaszolva a szakember arra figyelmeztetett, hogy a textilmaszkokat használat után nyomban ki kell mosni és fertőtleníteni, tartós használat esetén pedig 4 óránként.

Arra a kérdésre, mi lehet az oka, hogy míg más országokban napról napra sok száz vagy ezer új fertőzöttet is találnak, addig Magyarországon csak néhány tucatnyit, a tisztifőorvos úgy válaszolt: ez jelentheti azt, hogy időben sor került a korlátozásokra, az emberek fegyelmezetten betartják azokat, így pedig a hatóságoknak sikerül kordában tartani a járványt.

Müller Cecília elmondta azt is, hogy 11 szociális intézményben tudnak fertőzöttekről, ezek között azonban nincs gyermekintézmény.

Fotó: facebook.com (képernyőfotó)

A kórházparancsnokok feljelentése alapján három kórházban indult büntetőeljárás védőeszközök eltűnése miatt – közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a sajtótájékoztatón.

Kiss Róbert ismertette: a kórházparancsnokok a védőeszközök készletezése, raktározás során több esetben hiányosságot tapasztaltak, és jelzéseik alapján három kórháznál indult büntetőeljárás vagyon elleni bűncselekmény miatt. Literes kiszerelésű fertőtlenítők, szájmaszkok, kézfertőtlenítő gélek, felületfertőtlenítők, vizsgálókesztyűk, törlőkendők és informatikai eszközök is tűntek el az érintett intézményekből.

Az alezredes elmondta, hogy pénteken a Waberer’s logisztikai vállalat 17 fővárosi és 47 vidéki kórházba szállít egyéni védőeszközöket. Megjegyezte: a kórházakban egyheti készletnek kell rendelkezésre állnia egyéni védőfelszerelésekből.

Beszámolt arról is, hogy elfogtak, majd idegenrendészeti őrizetbe helyeztek egy Magyarországról kitoloncolt – korábban koronavírus-fertőzéssel kezelt – iráni állampolgárt, aki megszökött a hatósági intézkedések elől. Őt a Terrorelhárítási Központ (TEK) kutatta fel és a Készenléti Rendőrség fogta el. Tíz társának csütörtökön kell elhagynia az országot „kíséréssel történő kitoloncolás mellett”. Emlékeztetett arra, hogy az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság azért utasította ki a tizenegy, a Dél-pesti Centrumkórházban koronavírus-fertőzéssel kezelt iráni állampolgárt, mert a kórházban márciusban kirívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsítottak, és megszegték a járványügyi zárlattal kapcsolatos szabályokat is.

A járványhelyzettel kapcsolatos büntetőeljárásokról szólva közölte: 226 eljárás indult, ebből 59 rémhírterjesztés, 26 közveszéllyel fenyegetés, 62 csalás, 13 pedig járványügyi szabályszegés miatt. Gyanúsítottként 46 embert hallgattak ki. A kijárási korlátozással összefüggésben eddig 19 837 esetben intézkedtek, ebből 11 166-szor figyelmeztettek, 4465-ször helyszíni bírságot szabtak ki, 4206-szor pedig feljelentést tettek. Az elmúlt 24 órában Budapesten 441-szer intézkedtek, 286 embert figyelmeztettek, 76 helyszíni bírságot szabtak ki, 79 embert feljelentettek.

Szerdán tömegesen megszegték a kijárási korlátozás szabályait Szombathelyen, ahol egy zöldhulladék-tároló égett három hektáron – jelezte. A rendőrség lezárta az odavezető utat, ennek ellenére egy közeli bevásárlóközpontba körülbelül háromszáz autóban családok érkeztek, hogy figyeljék a tűzoltók munkáját. A rendőrök kiürítették a parkolót, és ahogy vonultak el az autók, megbénították a környező utcák forgalmát is. A rendőrség a kijárási korlátozások szabályainak betartását kérte mindenkitől – ismertette.

Kiss Róbert szólt arról is, hogy az érvényben lévő hatósági házi karanténok száma csökkent, már csak 12 737 van érvényben, ugyanis a 14 napos időtartamot a legtöbben már kitöltötték. A rendőrség 216 996 esetben ellenőrizte a hatósági házi karantén szabályainak megtartását.

Kérdésre válaszolva közölte: valóban megjelent egy fővárosi hajléktalanszállón is a koronavírus, erről szerdán értesítette őket a mentőszolgálat. A kontaktuskutatás alapján három embert azonosítottak, kettőt már meg is találtak közülük, „velük kapcsolatban a kórházi intézkedéseket megkezdték”. Felvették a kapcsolatot a fővárosi kormánymegbízottal is, aki intézkedett az intézmény fertőtlenítéséről. Az intézményvezetőtől tudják, hogy kedd este kisebb tömeg alakult ki a szálló előtt, ezért csoportosan engedték be az embereket. Az operatív törzs azt kérte az intézményvezetőtől, hogy ha legközelebb indokot lát a tömeges beengedésre, akkor ehhez kérje a rendőrök segítségét – ismertette Kiss Róbert.

A határforgalomról azt mondta, kisebb várakozás Hegyeshalomnál van, a belépő teherforgalomban.