Feljelentésre kötelezné a kormány a kereskedőket

A szigorúan ellenőrzött vásárlók és politikusok rendszerét akarja kiépíteni a Gyurcsány-kormány. Vagyonosodási vizsgálatot rendeltek el Orbán Viktor és Kubatov Gábor ellen, állítólag puszta véletlen, hogy a Fidesz elnökét és pártigazgatóját egyszerre dobta ki a rendszer. A kisembereket sem téveszti szem elől a kormány. A tervek szerint nagy összegű vásárlás után a kereskedő köteles lenne vásárlójának adatait kiszolgáltatni az adóhatóságnak. Az elképzelés az Új rend program keretében kerülne bevezetésre. Miközben Gyurcsány Ferenc és kormánya egyfolytában a szélsőjobbtól és az antiszemitizmus veszélyétől retteg, a kormányfő a feketegazdaság felszámolására indított programját Hitler Nemzetiszocialista Pártjának újságjához hasonlóan Új rendnek nevezte el. Úgy tűnik, nem véletlen a névválasztás: mindkét rendszer a félelemkeltésen és a besúgáson alapul.

Feljelentési kötelezettséget akar bevezetni a kereskedőknél a Gyurcsány-kormány. Eszerint a jövőben az eladóknak jelentenie kell az APEH felé, ha egy vásárló 125 ezer forint felett költ az üzletben. Vannak olyan országok, ahol ez a rendszer már működik, ott 500 euró feletti vásárláskor a kereskedők elkérik a vevők adatait, és továbbküldik azokat az adóhivatalnak. Rövidesen törvénytervezet is készül Gyurcsány Ferenc újabb ötletéből, ami szerinte erősíti az állampolgári fegyelmet. A kormányfő bízik abban, hogy a törvény nem ütközik majd az alkotmányba.

Cservák Csaba alkotmányjogász szerint a magánélet titkosságához való jogot sértheti a kormány elképzelése. A kereskedőknek ugyanis olyan adatokat kellene elkérniük a vásárlóktól, ami a magánszférát is érinti. Az alkotmányjogász szerint, ha egy alapjogot korlátoznak a törvényhozók, akkor azt csak megfelelően megalapozott és indokolt céllal tehetik meg. Az adózási fegyelem elősegítése nem biztos, hogy szorosan ide köthető. Cservák Csaba szerint a kormány mostani terve könnyen a visszájára fordulhat, és a vásárlók a hazai üzletek helyett majd külföldre mennek a nagy értékű vásárlásaik miatt, ami a magyar adóbevételek csökkenését okozza.

– Minden vásárlóm után bejelentési kötelezettségem lesz, ha a kormány tényleg komolyan gondolja, hogy a kereskedőknek jelenteni kell majd a 125 ezer feletti vásárlásokat – mondta lapunknak Fehér László, az egyik fővárosi nagy forgalmú autókereskedés ügyvezetője.

A tervezettel szemben neki és kereskedőtársainak adatvédelmi aggályaik vannak. Autóvásárláskor ugyanis az eladók elkérik a leendő tulajdonos személyi adatait, de ezeket szigorúan titkosan kell kezelniük. Ha a vásárlókról szóló információkat törvényi kötelezettség lesz továbbítani az APEH felé, az alapjaiban rendíti meg a vásárló és a kereskedő közötti bizalmi kapcsolatot. Fehér László szerint a kormány legújabb ötlete a gyakorlatban kivitelezhetetlen, és több kárt okoz majd, mint hasznot. Hiszen könnyen előfordulhat, hogy az emberek önmaguk védelmében inkább külföldön vásárolnak nagy értékű termékeket és az ottani ország adóbevételeit növelik a hazaival szemben. Az autókereskedés vezetője szerint a Gyurcsány-kormány tervezete valójában az emberek fenyegetettség érzetének növelésén túl egy dologra jó, elterelni a közvélemény figyelmét az ország súlyos gazdasági helyzetéről.

A kereskedő megállapítását igazolja, hogy az Új rend vezetésével megbízott Kondorosi Ferenc államtitkár sem javasolja saját kormányának a Gyurcsány Ferenc által kitalált elképzelés megvalósítását. Kondorosi Ferenc a Demokratának elmondta, míg Európában több országban működik az 500 eurós, azaz 125 ezer forintos bejelentési határ, Magyarországon a szigorú adatvédelmi garanciák miatt ez kivitelezhetetlen. Az államtitkár úgy vélte, ez a rendszer hazánkban csak többmilliós vásárlás esetén lehetne működőképes, de ehhez az adatvédelmi törvényt is teljes egészében át kellene alakítani. Jelenlegi formájában az Alkotmánybíróság biztosan elutasítaná a tervezetet.

Az államtitkári aggályok ellenére Gyurcsány Ferenc hajthatatlan. Hetente kerül kínos helyzetbe a kabinet. Hol egy, a kormányfő érintettségét is felvető Zuschlag-ügy, hol Veres János pénzügyminiszter cégeinek kétes adóügyei szolgáltatnak témát a sajtónak. A korrupció fogságában vergődő kormányfőnek muszáj legalább a látszat szintjén a rendteremtő, a képviselői fizetéseknek és álláshalmozásoknak gátat vető vezető szerepét magára öltenie.

Gyurcsány Ferencnek nincs más választása, mint az, hogy kollektív bűnelkövetést kiáltson. Vagyis a kormányhoz köthető korrupciógyanús ügyek miatt az adócsalás bűntettét kiterjeszti a szigorodó adóellenőrzésekkel a magyar társadalom valamennyi jövedelemmel rendelkező tagjára. Mintha azt mondaná: „nem csak én csalok, minden magyar adócsaló”. Még Orbán Viktor, a Fidesz-elnök és Kubatov Gábor pártigazgató is, akik ellen az APEH a napokban vagyonosodási vizsgálatot rendelt el. Szijjártó Péter, a párt szóvivője elmondta, Gyurcsány Ferenc állami hatóságokat akar politikai célokra felhasználni, hogy politikai riválisait, vagy vele szembeni álláspontot képviselő embe­re­ket megfélemlítse és megfenyegesse. Nem véletlen, hogy az átlagosnál több APEH-vizsgálatra került sor azokkal szemben, akik regisztrációs adójukat visszaigényelték. Eljárás indult azon orvosok ellen is, akik felemelték hangjukat az egészségügyi rombolás ellen. Ebből a szempontból érthető, hogy miért választotta Gyurcsány Ferenc programjának éppen az Új rend nevet, amely Hitler pártjának hivatalos lapja volt.

A kormány a társadalom számára az adózás rendjét szigorító intézkedéseit mint a feketegazdaság elleni harc lépéseit tünteti fel. Valójában pedig csak bürokratikus eszközökkel figyelmezteti a kis- és középvállalkozókat, politikai ellenfeleit, hogy ki az úr a háznál.

Az adóhatóság ellenőreinek számát 1700 fővel növelték meg, ebből 1000 revizor csak a minimum járulékalapot fizetők vizsgálatával foglalkozik majd a közeljövőben, az APEH feladatkörét ugyanis ezzel is kibővítették. Az adóhatóság bejelentette, hogy az év eleje óta tartó központosított ellenőrzések után, ami kiemelten az ellenzékhez köthető közép-magyarországi régióban zajlott, az év végétől elkezdik a „kishalak” ellenőrzését. Vagyis a kisvállalkozásoknál és az újonnan alakult cégeknél kopogtatnak majd az APEH-revizorok. Az idei év januárjától 500 adóvizsgálat folyt csupán az ország középső területén lévő középvállalkozóknál, főként a kozmetikai cikkek forgalmazóinál és a gépjármű-kereskedőknél. Az ellenőrök a hivatal tájékoztatása szerint ezeknél az átvilágításoknál fejenként naponta 1,5-1,6 millió forintot szedtek be.

A Gyurcsány-kormány Új rend programja számos további feladattal látja el az adóhatóságot. Ha megszületik a törvény a kereskedők bejelentési kötelezettségéről, akkor ez újabb ellenőrzési hullámot indíthat el. R. Bakonyi Ágnes, az APEH szóvivője a Demokratának elmondta, az adóhatóság bármire készen áll. A kabinet tervezetét nem kívánta kommentálni, de hozzátette, biztosított a személy- és az eszközállomány a kormány szándékának végrehajtásához.

Szikora János, az APEH elnöke a jövő évtől az ellenőrzések hatékonyságának növelését ígérte. Azt mondta, 2008-tól az adóhatóság jelentős erőket mozgósít majd az úgynevezett „csalárd cégek” kiszűrésére. Hozzátette, kiemelten figyelnek majd a fiktív cégek és szervezetek kirostálására. Ellenőrzik azokat a vállalkozásokat, amelyek ugyanarra a székhelyre vannak bejelentve. Az adóhatóság növekvő aktivitása érthető, ugyanakkor a Zuschlag-ügy kirobbanásával kissé megkésett. Ahogy egy másik esetben is lett volna keresnivalója az adóhatóságnak…

Az ellenzék a pénzügyminiszter menesztését követeli Gyurcsány Ferenctől. Veres János a kalandos körülmények között börtönbe került Kabai Károllyal közösen birtokolt egy fémfelvásárló céget, amely 1991 és 1994 között hamis számlák alapján igényelt vissza áfát. A pénzügyminiszter azt állítja, nem tudott a pénzügyi visszaélésekről, pedig egészen 1995-ig többségi tulajdonosa volt a vállalkozásnak. A számlagyártással a bírósági iratok szerint mintegy 56 millió forintnyi adót igényelt vissza jogosulatlanul a fémkereskedés. 1995-ben a nyomozó hatóság büntetőeljárást indított, de csak a számlaadó fémhulladék-gyűjtőkig jutottak, a felvásárlóig nem.

A Zuschlag Jánossal összefüggésbe hozott egyesületek nagyjából 60, a Kabai-Veres-vállalkozás pedig 55 millió forinttal nem tud elszámolni. Az összesen 111 millió forint a költségvetés szempontjából aprócska tétel. Egy mentőorvos vagy ápoló szemében azonban hatalmas összeg. 36 lélegeztetőgép ára.

G. Kurucz Péter