Bár Török Zsolt szóvivő marad, s papíron továbbra is Mesterházy Attila az elnök, jelentős átszervezéseket hajtott végre a párton belül a bajai videóbotrány nyomán megrogyott MSZP.

Amint arról a Demokratában is beszámoltunk, a szavazatvásárlásról szóló hamisított film ügye belső válsághoz vezetett a szocialista pártban. Miután ugyanis kiderült, hogy a felvételt Déri Balázs, az MSZP kampányfőnöke adta oda a hvg.hu-tól azóta távozó Gavra Gábor főszerkesztőnek, már nem lehetett tagadni: az internetes portál csak eszköz volt, lényegében a szocialisták voltak a visszafelé elsülő botrány kirobbantói.

„A hírek szerint a kínos magyarázkodás akár Török Zsolt távozásához is vezethet, és nagy kérdés, Mesterházy Attila pártelnök pozícióit nem gyengíti-e meg a botrány” – írtuk egy héttel ezelőtt, és hogy mindennek volt valóságalapja, azt mutatja, hogy lapzártánk után, kedden reggel Török Zsolt a legnagyobb internetes közösségi portálon közölte, távozik posztjáról: „Szerda este ajánlottam fel a lemondásomat, a fél 8-as Híradó után. Nem tudom, miért most lett ez hír. A lényeg: a közösség érdeke előbbre való az enyémnél és mindezt megelőzi a nemzet érdeke: hogy elzavarjuk végre Orbán Viktort és tolvaj kormányát!” – írta Török egy facebookos kommentárban.

Az MSZP elnöksége végül mégis úgy döntött, hogy a szóvivő maradhat posztján, de a kommunikációs stábot átalakítják. A sajtófőnök Ferencz Gábor, a Népszabadság korábbi lapszerkesztője lesz, míg az eddigi két szóvivő, Török Zsolt és Kormos Kata mellé egy harmadik is csatlakozik az elmúlt időszakban egyre többet szerepeltetett Kunhalmi Ágnes személyében.

Ennél lényegesebb, hogy bár Mesterházy Attila pozíciója hivatalosan nem ingott meg, a pártelnök mellé (fölé?) tanácsadói testületet, egyfajta vének tanácsát hoznak létre. Ebben helyet kapna mások mellett Lendvai Ildikó, Kovács László és Földes György, de hallani a volt sportminiszter, Jánosi György, valamint Podolák György és Magda Sándor szerepvállalásáról is.

Ez azt is jelenti, hogy az elmúlt két évtized elkopott figuráit lecserélni akaró Mesterházy pártreformja megbukott. Hiszen nehéz úgy megújulásról, új MSZP-ről beszélni, ha a pártelnök döntéseit például az MSZMP KB kulturális alosztályvezetője (Lendvai Ildikó), a Lázár- és a Grósz-kormány külügyminiszter-helyettese, a Németh-kormány külügyi államtitkára (Kovács László), vagy épp az MSZMP politikai tanácsadója, Földes György (apja Földes László volt partizánparancsnok és kommunista politikus) véleményezi.

Mesterházy az utóbbi hetekben többször is kellemetlen helyzetbe került, általában Gyurcsány Ferenc és pártja jóvoltából. A volt kormányfő először az MSZP pénzügyi támogatási hátterét piszkálta meg, amikor egy fórumon így nyilatkozott: – Én voltam ennek a pártnak az elnöke, sok helyről vándorolt oda a pénz. Európából nem nagyon, ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk. Aztán jött az október 23-i közös ellenzéki tüntetés, amikor Gyurcsány hívei bele akarták fojtani a szót az MSZP elnökébe, aki látványosan nem tudott mit kezdeni a helyzettel. Végül következett a bajai videóügy, ahol a megrendelő ugyan még mindig nem ismert, de a készítő igen: Kőrös Gusztáv azóta kilépett DK-tag. A botrány azonban mégsem a Demokratikus Koalíciót, hanem az azóta is magyarázkodásra kényszerülő MSZP-t érintette rosszul.

A fentiek kapcsán eddig azt gondolhattuk, a volt miniszterelnök csupán szavazókat akar magához csábítani a szocialistáktól, a politikai túlélés érdekében még volt pártjának meggyengítése sem drága. De lehet, hogy többről van szó, mint Gyurcsány magánakcióiról – ezek hatása legalábbis a jelek szerint jól jött a Mesterházy által nyugdíjazni kívánt MSZP-s politikusoknak is. Márpedig ha nagyobb szava lesz például Lendvai Ildikónak – aki olyannyira jó kapcsolatban van Gyurcsánnyal, hogy a volt kormányfő napokban megjelenő szakácskönyvében is szerepel –, az azt is jelentheti, hogy kibővülhet a mostanáig csupán kétszereplősnek látszó ellenzéki összefogás. És hogy ez több puszta találgatásnál, azt alátámasztja Lendvai Ildikó Klubrádiónak adott nyilatkozata is.

– Szerintem a politikus, ha jól is gondolta két héttel, vagy három héttel, vagy egy hónappal ezelőtt, amit gondolt, észre kell hogy vegye, ha a helyzet változott. Nem lehet úgy tenni, hogy ott nincs kérdés. Arra a kérdésre, ami nem is úgy szól, hogy mit kezdjünk a DK-val, hanem úgy: mi az oka annak, hogy az Együtt-2014 és az MSZP helyes és kívánatos összefogása nem adta meg a felszabadító és mozgósító élményt a demokratikus bázisnak? A kérdés az, hogy mi a baj? Nem elég mély a szövetség? Nem sikerült a közös lista, a közös miniszterelnök-jelölt gondolatáig eljutni? Vagy az a baj, hogy nem elég széles? Kimaradtak olyan erők, amik korábban egy-két százalékosnak látszottak, most úgy fest, nem tudom, milyen arányban a mi bénázásunk miatt és milyen arányban valami objektív tendencia miatt, mégiscsak térképről le nem törölhető politikai tényezővé váltak.

Lendvai gondolatait lényegében megismételte a hétfőn, a hvg.hu-n megjelent interjújában. Utalt arra, hogy bár kongresszusi határozat született a mostani, kétszereplős összefogásról, „a változásokat figyelni nemhogy szabad, hanem kötelező”. Egy lehetséges ideális miniszterelnök-jelölt karakterét pedig így rajzolta meg:

– Gyurcsány Ferencben van harcos ellenzékiség, de például hiányzik belőle az a nyugodtság, ami Medgyessy Péterben megvolt. A két véglet között vannak és lehetnek fokozatok, sőt ezeket a vonásokat olykor egy személyiségben is jól lehet kalibrálni.

Gyurcsány tehát szövetségesként térhet vissza, akár úgy is, hogy ő maga „áldozatot vállalva” nem lesz országgyűlési képviselőjelölt, más DK-sokat viszont bevisz a parlamentbe az MSZP. És mégis lehet közös lista, valamint közös kormányfőjelölt is, hiszen Lendvai erre is utalást tett. Ha pedig jön a Gyurcsány-párt, akkor valószínű, hogy az október 23-án a Mesterházy-féle politikával szemben látványosan fellépő Fodor Gábor, Kuncze Gábor, de akár Bokros Lajos is megkaphatja méltó jutalmát, mondjuk egy-egy listás hely formájában. Amennyiben ez a néhány hete még valószínűtlennek látszó, mostantól viszont esélyes forgatókönyv valósul meg, az rövid távon hozhat valamennyit a konyhára a balliberális oldalnak, hiszen az ellenzéki szavazatok nem aprózódnak szét.

Hosszú távon azonban minden eddiginél ékesebben bizonyítják, hogy képtelenek a megújulásra, s ha baj van, még mindig csak a húsz–harminc éve koptatott figurákat tudják előhúzni a kalapból, akik talán ha 2014-ben újra buknak, akkor tűnnek el teljesen.

Bándy Péter


Kritikák Mesterházynak

Kovács László és Lendvai Ildikó visszatérése nem volt előzmény nélküli: két nappal azelőtt, hogy az MSZP döntött a tanácsadói testület létrehozásáról, a két volt pártelnök az ATV Szabad szemmel című műsorának vendége volt.

– Mit csináltam volna egy ilyen helyzetben, ha elkezdik kiabálni: Összefogást, összefogást? Azt mondtam volna, hogy „barátaim, összefogást akartok?” Nyilván jött volna a harsogó igen. „Én is ebből a célból vagyok itt, és ha adtok tíz percet, elmondom, kivel akarok összefogni és milyen célból.” Azt hiszem, akkor elcsendesedtek volna, és talán a végén lehetett volna ilyen színpadi show is, hogy jöjjön föl minden szónok és fogjuk meg egymás kezét. Tudom, hogy ez teátrális, de egy ilyen helyzetben néha egy teátrális megoldás a megoldás – mondta például az október huszonharmadikai ellenzéki tüntetés kapcsán Kovács László.

Lendvai Ildikó a bajai videó ügyében bírálta pártját.

– A szocialista párt ebben a történetben balek volt, becsapott, óvatlan, hülye. (…) Azt kell mondani, hogy bocsánat (…) hogy a balekségünkkel keserűséget, dühöt, indulatot, csalódást okoztunk neked. Sajnáljuk, nem figyeltünk rád. És bocsánat Gavra is, és bocsánat hvg is, hogy a megásott verembe magunkkal húztunk – fogalmazott a politikus.

Erre Kovács László megjegyezte: a bajai felvételről már első látásra „ordított, hogy ez egy megrendezett dolog”.