Burján Csaba: Olivér az olimpia rejtett tehetsége
Egy évvel az olaszországi Téli Olimpiai Játékok előtt csatlakozott a Magyar Csapathoz Olivér. A nevelőszülők úgy látják, a legjobb helyre került, és fehér színárnyalatával tökéletes jelképe a hónak és a hideg évszaknak. Az olimpiai bajnok rövidpályás gyorskorcsolyázóval, Burján Csabával az esélyek és visszaemlékezések mellett beszéltünk kabalaállatokról, jégkorong karrierről és egy bizonyos albínó vadászgörényben rejlő lehetőségekről is.Olivér, az albínó vadászgörény március 31-én ünnepli egyéves születésnapját. Egyik kedvenc időtöltése az alvás, amit a nap nagy részében „űz”, amikor ébren van, az aktivitás jellemzi – egyenesek hiperaktívnak jellemezték – és kedvét leli a csőjáratában futkározással. Kíváncsi kisállat, a hajlékony testének köszönhetően eldugott kis zugokba is befér. Olivér lett a téli Magyar Olimpiai Csapat kabalaállatkája, a Team Hungary képviseletében Burján Csaba és a MOB fogadta örökbe, a nevelőszülő címet egy évig használhatják. Az örökbefogadás alkalmával a kis Olivér szemet vetett a téli olimpia plüss kabalaállatára, Tinára. Nem véletlen a rokonszenv, hiszen a jövő évi Téli Olimpiai Játékok hivatalos kabalaállata egy hermelinpár, a fehér, Tina (utalva az egyik rendező városra Cortinára) kísértetiesen hasonlít az albínó vadászgörényre, Olivérre. A másik házigazda, Milánó után elnevezett Miló, barnás árnyalatú. A hermelin és a vadászgörény egyébként rokonságban állnak egymással. A fehér színük pedig utalhat a télre, a hóra, már csak azért is, mert télen ölthetik magukra fehér bundájukat. Egyes példányok teljesen kifehéredhetnek, míg másokon megmarad a barnás árnyalatú szőr.
– Úgy láttuk, gyorsan barátságot kötött az örökbefogadott kis élőlénnyel.
– Igen, annak ellenére, hogy túl sok információval nem rendelkeztem a vadászgörényekről, kicsit agresszívabbnak képzeltem, de Olivér nagyon szelíd, érdeklődő. Megsimogattam, majd a kezemben is tartottam.
– Érdekes választás, hogy pont egy albínó vadászgörény lett a magyar téli olimpiai csapat kabalaállata, a havas sporthoz viszonylag kevés köze lehet, bár nagyon hasonlít a jövő évi ötkarikás játékok hivatalos kabalaállat párosához.
– Azért mégis csak nagy mázli, hogy nem egy jegesmedvét választottunk! Nehezebb lett volna megsimogatni. A 2026-os téli játékok kabalaállata a hermelin, – Tina a fehér és Miló a barna, utalva a rendezővárosok neveire – bár nincs tudomásom arról, mennyire lenne téli állat. Olivért elnézve annyi bundája van, amivel biztos ellenne a hidegben, és albínó lévén elrejtőzhetne a hóban is. Összességében aranyos, biztos megnyer magának pár embert.
– Ha már az „aranyos” szót kimondta, tagja volt a sporttörténelmi aranyérmet nyert rövidpályás gyorskorcsolya váltónak a 2018-as Phjongcshang-i téli olimpián. A Liu testvérek távozása után sokáig úgy tűnt, a magyar short track világsikerektől elbúcsúzhatunk, majd jött idén januárban Jászapáti Petra történelmi Európa-bajnoki győzelme, a női váltó sikeres szereplése. Mit gondol a mostani magyar válogatottról, betölthetik azt az űrt, ami maradt az elmúlt években?
– Tény, hogy a nagy sztárok távozásával nagy űr maradt. Jászapáti Petrának már az Európa-bajnoki győzelme előtt is voltak kiemelkedő eredményei. Tavaly az egész szezont kihagyta betegség miatt, időbe telik, amíg visszarázódik. Nagyon remélem, a kontinenstornán elért siker nagy löketet ad neki. Az előző, pekingi olimpián 500 méteren mindössze pár ezredre maradt le a döntőről. Petrában benne van az éremesély, az már a sportágunkban a szokásos szerencsén múlik, hogy az olimpián kijön-e. Azt gondolom, nemcsak a mostani, hanem a múltbeli teljesítménye alapján is bizakodóak lehetünk, és a női váltó is szépen teljesít. A magyar csapattól látok esélyt a pontszerzésre a jövő évi olimpián, és szerintem az érem is elérhető álom.
– Jászapáti Petra lett a magyar rövidpályás gyorskorcsolya első számú esélyese. Segíthet neki, hogy nem egyedül harcol, hanem úgy tűnik, egy erős női csapat áll mellette?
– Az egyéni és a váltó teljesen más műfaj, egyéniben nyilván mindig csak és kizárólag magadra számíthatsz. Csapatban hatalmas segítséget jelent, ha esetleg nem a legjobb napodat fogtad ki, a társak melletted vannak és kisegíthetnek az adott helyzetben. Azt látom a lányoknál, hogy többet cserélték a szerepeket, ki a kezdő és a befejező a váltóban, ezt szerencsésnek tartom, mert fejben építhetsz arra, hogy lehet, nem te vagy az, akinek a végén mindent el kell dönteni, nincs az a hatalmas nyomás, lehet támaszkodni a többiekre.
– Egyre több élsportoló hangsúlyozza a mentális felkészülés fontosságát, Jászapáti Petra a Demokratának adott interjújában elmondta, ebben is látja az előrelépést és a siker nagy részét. Ha visszagondol a pályafutására, mekkora százalékát tehette ki az eredményeknek a mentális rész?
– Az biztos, hogy nagyon hangsúlyos. Ha visszaemlékszem, a versenyeken, az első jégre lépés előtt mindig nagyon izgultam. Kellett az az első futam, hogy utána már magabiztos legyek és elhiggyem, még mindig tudok korizni. Nagyon fontos, hogy az embernek ott legyen a fejében, és elhidd, a nagy világsztárok mellett is labdába rúghatsz.
– Hogyan emlékszik vissza az olimpia előtti egy évre? Elhitték, hogy lehet esélyük nyerni és történelmi tettet véghez vinni?
– Érdekes, mert pont egy évvel az olimpia előtt nagyon jól ment a szekér. A jó előjelek ellenére mégis nagyon keservesen harcoltuk ki az olimpiai kvalifikációt, éppen hogy sikerült. Egyébként a szezon közben nem az olimpiára telkintettünk előre, akkor világbajnokságot akartunk nyerni. Bombaformában voltunk, mégis alig jutottunk ki a játékokra. Az ember soha nem bízhatja el magát. Az olimpián szerencsére kijött a legjobb forma.
– Ha egy albínó vadászgörény akkor nem is hozott szerencsét, volt esetleg bármi kabalájuk?
– Ha jól emlékszem, a Phjongcshang-i olimpiáról egy fehér tigrist hoztam haza, anyukám őrzi otthon. A magyar csapatnak külön nem volt kabalája, sem rutinja, vagyis nem pördültünk körbe háromszor balra mielőtt kimentünk a jégre. A váltónak egy közös zenei listája volt, az összeállításért Ádó felelt (Liu Shaoang), szinte mindig az Imagine Dragons: Warriors száma szólt. Ha volt kabalánk, akkor ez a dal.
– Mikor volt utoljára korcsolya a lábán és milyen csúcs-sebességre képes most?
– Szerintem akkor, amikor befejeztem a pályafutásom, konkrétan az utolsó edzésen lehetett short track korcsolya a lábamon. Azóta sem húztam fel és nem hiszem, hogy a jövőben megtenném. Beszéltük is Knoch Viktorral (a 2018-as olimpiai bajnok váltó másik tagja – a szerk.), ha újra korit vennénk, a legkevésbé sem élveznénk, hogy a régi 45 km/h sebesség helyett nagyjából maximum 25 km/h-val haladnánk. Hokikori viszont volt a lábamon, nem is olyan régen, pont itt a Műjégpályán egy rendezvényen csúsztam pár kört.
– Úgy tudom, gyerekként pont a jégkoronggal ismerkedett meg először, és utána váltott a gyorskorcsolyára. Esetleg visszatér az első sportágához?
– Fantasztikus csapatsport a jégkorong, próbálkoztam párszor. Szívesen lejárok egy-két ismerőssel edzésre, de amikor pár régi hokis vagy junior válogatott beállt mellénk, akik annyira kenik-vágják a sportágat, amennyire én soha nem fogom, nem mindig nagy élmény. Ott maradni ziccerben a kapussal szemben és tudni, hogy esélyem sincs belőni. Sőt, örültem, ha eltaláltam a kaput. Elmentek az évek, hagyjuk is a hokit, de hobbiszinten, pár baráttal, kedvtelésből talán csúszom néha.
– Térjünk vissza Olivérre, az albínó vadászgörényre. Ha már téli olimpia, láthattuk, ahogy a saját (verseny)pályáján haladt a csőrendszerben, elsőre ránézésre inkább a bobosokkal lehetne bármi kapcsolatba hozni, de mit gondol, a short trackesek közé is beférne?
– Én is figyeltem, milyen pályát megy, azért láthattuk, milyen hajlékony kis állat. Meglátásom szerint a csőben a kanyarokat is jól vette, szóval a gyorskorcsolyás pozíciókat is simán fel tudná venni. Azt mondom, még lehet belőle valami, egy rejtett tehetség.
A XXV. Téli Olimpiai Játékokat Olaszország két városa, Miláno és Cortina rendezi: 90 ország 2900 sportolója részvételével, 116 versenyszámban osztanak jövőre érmet. A 8 sportágnak 13 helyszín ad otthont. A Magyar Csapat létszáma 15-20 fős lehet, de jelenleg is zajlik a magyar női jégkorong válogatott selejtezője. Ha kijutnak, plusz 23 fővel nőhet a létszám, ami a legnagyobb téli olimpiai csapatunk lehet. Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke ezért úgy fogalmazott: „történelmi lehetőség előtt állunk”. A MOB vezetője azt is elmondta, Cortina hetven éve már rendezett olimpiát, ahol a Nagy Mariann, Nagy László műkorcsolyapáros bronzérmes lett. Gyulay Zsolt emlékeztetett arra is, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság márciusban új elnököt választ, az „olimpiai család nagy megújulás előtt áll”. Az új vezető személye hatással lehet a téli olimpia programjára is, egyes jelöltek koncepciója szerint pár sportág a nyári játékokról átkerülhetne a téli programjára. A MOB elnöke úgy véli, az esetleges programváltozás a magyaroknak is jót tenne, és nagyot lendíthetne a téli olimpiai csapatainkon.