Az összetört szívbe bele is lehet halni, és meglepő, kiket sújt leginkább ez az állapot
Egy friss, az American Heart Association folyóiratában megjelent, nagyszabású tanulmány szerint a férfiak több mint kétszer nagyobb valószínűséggel halnak bele a „megtört szív szindrómába” (Takotsubo cardiomyopathia), mint a nők, annak ellenére, hogy a diagnosztizált esetek túlnyomó többsége nőknél fordul elő.A betegség jellemzői és a halálozási arányok
A tanulmány közel 200 ezer amerikai beteg adatait elemezte, akiket 2016 és 2020 között diagnosztizáltak Takotsubo cardiomyopathiával. Bár az esetek 83 százaléka nőknél fordult elő, a férfiak halálozási aránya 11,2 százalék volt, szemben a nők 5,5 százalékával. A betegség gyakran intenzív érzelmi vagy fizikai stressz hatására alakul ki, és olyan, a szívrohamhoz hasonló tüneteket produkál, mint például a mellkasi fájdalom és a légszomj, ám általában nem jár verőér-elzáródással.
Komplikációk és kockázati tényezők
A kutatás szerint a betegek 6,6 százalékánál kardiogén sokk, 35,9 százalékánál pangásos szívelégtelenség, 5,3 százalékánál pedig stroke alakult ki. Szakértők úgy vélik, hogy a férfiaknál tapasztalt, kedvezőtlenebb kimenetel részben annak tudható be, hogy ritkábban keresnek érzelmi támogatást, és súlyosabb stresszhatások szükségesek a szindróma kiváltásához. Dr. Ilan Wittstein, a Johns Hopkins Medicine kardiológusa szerint „a férfiak talán azért vannak nagyobb veszélyben, mert kevésbé hajlamosak a betegségre, így erősebb kiváltó ok szükséges annak kifejlődéséhez, ami súlyosabb következményekkel jár”.
Megelőzés és kezelési lehetőségek
Jelenleg nincs specifikus kezelési protokoll a Takotsubo cardiomyopathiára, de bizonyos esetekben a szívelégtelenség kezelésére alkalmazott gyógyszerek segíthetnek. A szakértők hangsúlyozzák a stresszkezelés, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, illetve a rendszeres testmozgás fontosságát a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében. A kutatók további vizsgálatokat sürgetnek a nemek közötti különbségek jobb megértése és a célzott kezelési stratégiák kidolgozása érdekében.