A legújabb kutatások szerint a hipnózis hatékonyan enyhítheti a menopauza egyik legkellemetlenebb tünetét: a hőhullámokat. Bár a hipnózist már évszázadokkal ezelőtt is használták orvosi célokra, ma már tudjuk, hogy egy szuggesztióval befolyásolható tudatállapotról van szó, amely az agy és a test kapcsolatát célozza. A menopauza idején a hormonszint csökkenése miatt jelentkező hőérzet, izzadás és szorongás sok nő életét nehezíti meg. Mivel a hormonterápia drága és mellékhatásokkal járhat, a szakértők alternatívaként vizsgálják a hipnózis hatásait. Egy 2025-ös tanulmány szerint ez a módszer nemcsak a hőhullámok gyakoriságát, hanem azok erősségét is jobban csökkenti, mint a kognitív viselkedésterápia. A kérdés már csak az: hogyan működik mindez – és tényleg ilyen erős az elménk?

Hirdetés

Mi okozza a hőhullámokat – és hogyan lehet kezelni őket?


„A hőhullámok kezeléséhez először is azt kell megértenünk, mi váltja ki őket” – mondja Dr. Gary Elkins, a tanulmány vezető szerzője és a texasi Baylor Egyetem klinikai pszichológusa. Nem csupán az ösztrogénszint csökkenése felelős a hőhullámokért.

„A hőhullámok során a test belső hőmérsékletének szabályozása borul fel. Ezt a folyamatot az agyban található hipotalamusz irányítja. A menopauza idején számos hormonális változás megy végbe, amit a hipotalamusz tévesen túlmelegedésként értelmez. Ezért jelentkezik az intenzív izzadás, ami a test lehűtését szolgálja” – magyarázza Elkins.

A legismertebb és leggyakrabban alkalmazott kezelési módszerek közé tartozik a hormonpótló terápia (HRT), valamint a hormonmentes gyógyszerek, mint például a Veozah, a gabapentin és a klonidin. A hormonpótló kezelés a hormonok szintjét emeli meg, míg a hormonmentes szerek az agy egyes sejtjeire és más, a hőhullámokat kiváltó folyamatokra hatnak.

A North American Menopause Society a kognitív viselkedésterápiát (CBT) is hatékony, nem hormonális megoldásként ajánlja a hőhullámok kezelésére, írja a Nationalgeographic.com.

Hipnózis és a hőhullámok kiváltó okai

Dr. Gary Elkins és csapata 23 tanulmányt elemzett, és arra jutottak: már az első hét hipnózis után 30 százalékkal, a negyedik hét végére pedig 70 százalékkal csökkent a hőhullámok gyakorisága. A kognitív viselkedésterápia ennél jóval kevésbé volt hatékony.

Korábban írtuk

A kutatók szerint hipnózis közben az agy hőszabályozó központja, a hipotalamusz „lehűlést” érzékel, így a test reakciója – a hőhullám – enyhülni kezd. Mivel a stressz is gyakori kiváltó ok, a relaxáció hatása akkor is fennmaradhat, amikor a nő már nincs hipnotikus állapotban.

Elkins hangsúlyozza: „Nem elég egyetlen alkalom. Újra és újra meg kell élni az érzést – ez a test és elme kapcsolata.”

Így néz ki a hipnózisterápia a gyakorlatban

Mary Cahilly mentálhigiénés terapeuta már be is építette a hőhullámokra alkalmazott hipnózist a szolgáltatásai közé a massachusettsi Lenox városában található Canyon Ranch nevű wellnessközpontban.

A hipnózisnak megvan a maga bevált menete, amit a szakemberek követnek. A folyamat általában egy kellemes emlék felidézésével kezdődik.

„Amikor egy pozitív élményre gondolunk, a test automatikusan ellazul, mert az agy limbikus rendszere nem tud különbséget tenni a gondolat és a valóság között – magyarázza Cahilly. Ezt követően fokozatos izomellazulás történik, ami elvezet a mélyebb, transzszerű állapothoz. Hőhullámok esetén a transz során a nő úgy érzi, hogy uralkodik a teste fölött, mintha kellemes hűvösség, szabadság és könnyedség töltené el.”

A hipnózis végén ún. utóhipnotikus szuggesztiót alkalmaznak, hogy a nő a való életben – például egy hőhullám idején – könnyedén visszatérhessen ehhez a nyugodt, hűs állapothoz.

Csak önámítás lenne a hipnózis?

Elkins elismeri, hogy a nők és az egészségügyi rendszer kapcsolata sokszor nehéz: a nőket gyakran nem veszik komolyan, tüneteiket pedig sokszor pszichés eredetűnek bélyegzik. Éppen ezért fontos volt számára megvizsgálni, hogy a hipnózis hatása valódi élettani változást jelent-e, vagy csak a hit erején alapul.

„Azt találtuk, hogy teljesen mindegy, valaki hisz-e a hipnózisban vagy sem – a hatás akkor is működött”

– mondja Elkins.

Bár a hipnózis a test és elme kapcsolatán alapul, és vannak hasonlóságai a mindfulness- vagy relaxációs technikákkal, Elkins kutatásai szerint ezek egyike sem csökkenti ténylegesen a hőhullámok gyakoriságát vagy erősségét. „Lehet, hogy kevésbé zavarja az embert, de maguk a hőhullámok ettől nem múlnak el” – teszi hozzá.