Hirdetés

Június 4. környékén rendre előjön Trianon.

Nem, ez így nem igaz. Trianon állandóan, folyamatosan itt van velünk, akkor is, ha a numizmatikai csoportban a középkori garasok vagy ezüsttallérok körül megy a beszélgetés, vagy ha a nemzetközi térképes csoportban bárki posztol bármit 1920 előtti időkből. De pusztán akkor is emlékeztet rá az élet, ha a könyvespolcodon matatsz, és leveszel egy könyvet, melynek szerzője a mai határokon túl született.

Az, hogy ami akkor, ott történt „igazságtalan”, az olyan egyértelmű – feltéve, ha a történelem, és maga az élet ismerné azt a fogalmat, hogy igazságos meg igazságtalan -, hogy még a progresszívek is elismerik, de azért mentegetni szokták, mert a haladó szellemű mindig menteget valamit, ami nekünk, a magyarságnak rossz.

Ők általában így mentegetik, hogy „igazságtalan volt, az igaz, de valahol jogos is, mert akkor már itt és itt ennyi volt az idegen.” Majd eltelik egy kis idő, és amikor a migráció és a mértéktelen bevándorlás kerül szóba, hirtelen a baloldali irányt vált, és ártatlan arccal megkérdi: Miért baj az, ha annyi idegen jön? Mi baj lehet belőle?

Amúgy ezt a darabszám témakört rendbe kéne tenni. Mert ezt annyian nem értik, illetve félreértik. Még jóindulatú, nemzetben gondolkodó emberek is. A középkorban minden európai állam többnemzetiségű volt. Kivétel nélkül. A Kelet-római birodalomban – ők így mondták magukra: Imperium Romanum, soha nem Bizánc – nem éltek latinok, nyelvében görög volt, csak államiságában vitte tovább Rómát -, Csehországnak jó fele német volt, nem beszélve a Francia vagy Lengyel királyságról.

A terület elsősorban a királyhoz és a nemességhez tartozott – úr, uruszág, ország, így lett maga a fogalom is -, és ha az uralkodó, tehát az állam megengedte, hogy egy náció a földjén éljen, katonáskodjon, vagy birkát legeltessen, azt nem azért tette, hogy később az illető nép majd úgy gondolja, hogy az az övé. Ha csőtörés van a szomszédban, és megengedem, hogy a szomszéd éjszakára nálam aludjon a három gyerekével, az nem jelenti azt, hogy másnap joga van elvenni a lakásom, mert, hogy ők úgymond már „többen vannak”.

Mellesleg folyamatosan látom posztokban és hozzászólásokban, hogy a Trianon előtti magyar államot ezen a fura néven említik: „Nagy-Magyarország”.

Tévedés. Az már egy kisebbített Magyarország volt, ugyanis a török kiűzése után az eredeti magyar állam területe soha nem lett helyreállítva. (Nándorfehérvár ugyan egy rövid időre visszakerült, de megint elveszett.)

A XVIII. századi térképeken még látható itt-ott egy felirat, mely így hangzik „Török Horvátország”. Tehát még akkor benne volt a köztudatban, hogy a déli területek nem odáig tartanának elvileg, mint ami aztán maradt, hanem jóval lejjebb.

Lényeg, hogy 1920-ig nem holmi Nagy-Magyarország volt, hanem a Kárpát-medence egysége, a történelmi magyar állam.

Korábban írtuk