Fotó: MTI/AP/SOS Mediterranée/MSF/Hannah Wallace Bowman
Hirdetés

A civil szervezetek egyenesen Nicola Zingaretti PD-főtitkár beavatkozását kérték, miután a baloldali párt vezetője úgy nyilatkozott, hogy az Ocean Vikingnek „feltételek nélkül” be kell hajtania egy olaszországi kikötőbe.

Az Ocean Viking – a francia Sos Mediterranée és a svájci székhelyű Orvosok határok nélkül (Msf) közös hajója – jelenleg nemzetközi vizeken várakozik: először 50, majd további 34 személyt vett a fedélzetére a líbiai partoktól több mint hatvan mérföldre. Líbia kikötési lehetőséget ajánlott fel, de az Ocean Viking ezt elutasítva Máltától és Olaszországtól kért kikötési engedélyt. A PD és az Öt Csillag Mozgalom (M5S) kedden bizalmat kapott kormánya korábba nemet mondott a Sea-Eye német szervezet Alan Kurdi hajójának kikötésére, amely végül Máltától kapott engedélyt, hogy partra tegye az általa szállított 5 embert.

„Zingaretti kormányra került, engedje partra szállni az Ocean Vikingen levőket” – nyilatkozta Axel Steier a német Mission Lifeline felelőse az AdnKronos olasz hírügynökségnek. Hozzátette, hogy szerinte az Ocean Vikingről az olasz parti őrségnek kell a 84 migránst olasz kikötőbe szállítania, majd innen repülővel tovább Németországba. A Mission Lifeline szervezet Eleonore nevű hajója szeptember 2-án az olasz hatóságok tiltása ellenére kikötött egy szicíliai kikötőben, ezek után a hajót a hatóságok lefoglalták.

Matteo Salvini volt belügyminiszter, az ellenzékbe került Liga vezetője közösségi oldalán ironikusan „kiváló kezdetnek” nevezte a civil szervezeteknek az új olasz kormányhoz intézett felszólítását. Hangsúlyozta, hogy a PD-M5S kormánynak most bizonyítania kell, hogy az „olaszok érdekeit képviseli-e a határok védelmével, vagy újranyitja a kikötőket”.

A La Stampa olasz napilap szerdai beszámolója szerint Franciaország és Németország július óta „titkos tárgyalásokat” folytatott a Földközi-tengeren Európába érkező migrációról: az erről szóló „paktumot” szeptember 23-án a Máltán találkozó francia, német, olasz és máltai belügyminiszter írja majd alá.

A napilap úgy tudja, a megállapodás szerint Máltának és Olaszországnak biztosítania kell a migránsokat szállító hajók kikötését, a migránsok 25-25 százalékát pedig Párizs és Berlin fogadja be. Giuseppe Conte miniszterelnök azonban szerdán Brüsszelben már a migránsoknak az összes tagállam közti szétosztásról beszélt kijelentve, hogy az ezt elutasító tagállamokat „jelentős pénzügyi” hátrány sújthatja.