Trump, aki január 20-án lép hivatalba, keddi nyilatkozatában visszautasította, hogy kizárja a katonai erőt vagy a gazdasági kényszerítő módszereket a sziget amerikai tulajdonjogának biztosítása érdekében.

Hirdetés

Mette Frederiksen dán miniszterelnök mellett pénteken Koppenhágában tartott sajtótájékoztatóján Egede-t arról kérdezték, hogy felvette-e a kapcsolatot Trumppal. „Nem, de készek vagyunk beszélni” – mondta.

Arra a kérdésre, hogy Trump nem zárta ki az erőszakot a sziget megszerzésére irányuló célja érdekében, Egede azt válaszolta, hogy szerinte a nyilatkozat „komoly”, de „Grönland a grönlandiaké”. Egede megjegyezte, hogy a szövetségesekkel való nemzetközi együttműködés nagyon fontos, és hogy a sziget a jövőben is együtt fog működni az Egyesült Államokkal.

Grönland 1979-ben kapott önrendelkezési jogot Dániától, és 2009-ben népszavazáson biztosította a függetlenség kikiáltásának jogát.

Korábban írtuk

A sarkvidéki sziget függetlenségpárti vezetője pénteki sajtótájékoztatóján megismételte ezt a törekvését.

A függetlenség iránti vágyat, a saját házban élés vágyát valószínűleg a világ minden embere megérti” – mondta Egede. „Nem akarunk dánok lenni, nem akarunk amerikaiak lenni, grönlandiak akarunk lenni”.

Egede újságíróknak elmondta, hogy a függetlenségi „szavazás hamarosan eljön”.

A dán miniszterelnök megjegyezte, hogy „sok grönlandi körében erős a vágy a függetlenség felé”, és ezt a törekvést „jogosnak és érthetőnek” nevezte.

Frederiksen és Egede is elutasította Trumpnak a múltban tett javaslatait Grönland megvásárlására. „Nem vagyunk és soha nem is leszünk eladhatóak” – mondta Egede decemberben, miután Trump először fejezte ki újbóli érdeklődését a sziget iránt.

A teljes cikk IDE olvasva érhető el.