Hirdetés

A fémtárgy tömege mintegy fél tonna, és jelenleg nem lehet pontosan megjósolni, hol és milyen formában tér vissza a Földre. Egyes darabjai a légkörbe lépve eléghetnek, de az sem zárható ki, hogy nagyobb részei épségben elérik a felszínt.

Marco Langbroek holland űrkutató becslése szerint a Föld légkörébe való visszatérés május 10. körül várható. Ha a szerkezet egyben marad, akár 242 km/órás sebességgel csapódhat be.

A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta: az esemény nem jelent valódi veszélyt.

„A kockázat nagyjából megegyezik egy véletlenszerű meteorbecsapódáséval – ezekből évente több is előfordul. Nagyobb esély van arra, hogy az emberbe egy villám csapjon” – fogalmazott.

Korábban írtuk

Langbroek hozzátette: bár kicsi az esélye, hogy az űreszköz lakott területre zuhan, a lehetőség nem zárható ki teljesen. A becaspódás időpontjáról és helyéről a következő napokban várhatók pontosabb adatok, mivel az űrfigyelő hálózatok folyamatosan követik az objektum mozgását.

A Koszmosz–482 a hidegháborús űrverseny időszakában indult útnak, a Szovjetunió Vénusz-programjának részeként. Célja az lett volna, hogy adatokat gyűjtsön a Vénusz légköréről és felszínéről, ám egy rakétahiba miatt nem tudta elhagyni a Föld körüli pályát. Most, több mint öt évtizeddel később, a szerkezet végleg visszatérhet a Földre.