Amerikai kongresszusi képviselő állt ki Magyarország mellett
Amerikai kongresszusi képviselő állt ki a washingtoni törvényhozásban a magyar kormány migránspolitikája mellett.Amerikai kongresszusi képviselő állt ki a washingtoni törvényhozásban a magyar kormány migránspolitikája mellett. Ted Poe, texasi képviselő kedden „Magyarország és a menekültválság” címmel fejtette ki mondandóját.
„Először is, teljességgel irreleváns a külvilág véleménye arról, hogy Magyarországnak mit kellene, vagy mit nem kellene tennie. Magyarország szuverén állam, amely végül is a saját politikai döntéseit az érdekeinek és aggodalmainak megfelelően hozza meg” – fogalmazott a texasi republikánus politikus. Leszögezte: „ahogyan mi sem akarnánk, hogy Kanada mondja meg nekünk, mit tegyünk, úgy Magyarország sem akarja, hogy más országok, mint Németország, mondják meg, mit kell tenni”.
A houstoni politikus szerint a menekültválság összetett kérdés, és az erkölcsi érvelésnek két oldala van: a háború elől menekülőket valóban segíteni kell, de közben nem szabad megfeledkezni arról a morális érvről sem, hogy egy kormánynak meg kell tartania polgárainak tett ígéretét arról, hogy megvédelmezi őket.
Poe kitért a menekültválság pénzügyi összefüggéseire is. Becsléseket idézett, melyek szerint Németországnak 2015-ben tízmilliárd euróba kerül az újonnan érkezettek befogadása, s ha Magyarország ennek mindösszesen csak a felét költené, ez szerinte akkor is az éves költségvetésének több mint hét százalékát tenné ki. Miközben Németország pénzügyileg képes a menekültáradat előidézte pénzügyi viharral megbirkózni, a magyar gazdaság erre valószínűleg nem lenne képes – vélte.
Az amerikai képviselő emellett OECD-adatokat idézett a magyar gazdaság állapotáról, kilátásairól, s kiemelte annak fontosságát, hogy Budapestnek inkább a saját népébe és gazdaságába kell beruháznia, semmint milliárdokat költeni mások elhelyezésére.
A gazdasági tényezők mellett fontosak a biztonságpolitikai megfontolások is – jelezte Poe, aki szerint az is nyilvánvaló, hogy a szíriai menekültek befogadása biztonságpolitikai kockázatokat is jelent. Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet az elmúlt hónapokban az hangoztatta, menekültnek álcázva küldi embereit Európába azzal a céllal, hogy valóra váltsák fenyegetéseiket s terrorakciókat kövessenek el Nyugat-Európában.
„A magyar kormány nem gondolja, hogy minden menekült terrorista, de a biztonsági megfontolásokat nem szabad figyelmen kívül hagyni a humanitárius eszmék miatt” – fogalmazott Ted Poe. Hozzátette, hogy „Magyarországnak megvan a humanitárius kötelezettsége a saját népe iránt is. Magyarországtól és a szomszédos kelet-és közép-európai államoktól nem szabadna elvárni, hogy vállukra vegyék ennek a menekültáradatnak a terhét. Ezeket az országokat nem szabadna elítélni azért, mert a saját érdekeik alapján hozzák meg döntéseiket. Ehhez egész egyszerűen joguk van”.
(MTI)