Fotó: MTI/EPA/Erik S. Lesser (archív)
Hirdetés

A miniszter a Fox televíziónak nyilatkozva leszögezte: a szombaton aláírt három elnöki rendeletet, illetve egy memorandumot a Fehér Ház jogi részlege alaposan megvizsgálta kiadásuk előtt, és szabad utat adott nekik.

„A demokratáknak sok mindent meg kell magyarázniuk, ha bírósághoz fordulnak és visszatartatják a munkanélküli segélyt azoktól a keményen dolgozó amerikaiaktól, akik az új koronmavírus-járvány miatt elvesztették munkájukat” – fogalmazott Mnuchin.

A pénzügyminiszter arra reagált, hogy Nancy Pelosi demokrata párti házelnök „alkotmányellenes lépésnek” minősítette az elnöki rendeletek aláírását. Pelosi és más demokrata párti politikusok „elégtelennek” és „gyengének” nevezték a rendeletekben foglalt intézkedéseket, köztük a heti 400 dolláros munkanélküli segély biztosítását, a kilakoltatások felfüggesztését vagy a munkabéreket terhelő bizonyos adók fizetésének felfüggesztését. Pelosi szerint e rendeletek hatása „illuzórikus”.

Arra az újságírói kérdésre, nem kínos-e, hogy a munkanélküliek az eddigi heti 600 dollár helyett az elnöki rendelet szerint csak 400 dollárt kapnak augusztus elejétől, Mnuchin azt válaszolta: a 400 dolláros összeg kompromisszum, a 600 dolláros összeget a Fehér Ház és a republikánusok elfogadták volna, ha cserébe a csomagterv más, a demokraták által erőltetett részleteit megváltoztatják vagy kiveszik a tervezetből.

Korábban írtuk

A miniszter hozzátette: a 400 dolláros munkanélküli segély folyósítását két hétre biztosították, mert arra számítanak, hogy folytatódnak a tárgyalások a gazdaságösztönző csomagtervről. Az egyeztetések pénteken történt megszakadásáért Mnuchin a demokratákat okolta.

Peter Navarro, a Fehér Ház kereskedelmi tanácsadója az NBC televízióban kifejezetten Nancy Pelosit vádolta meg azzal, hogy aláásta a gazdasági csomagtervről folytatott tárgyalásokat.

Nancy Pelosi, a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva vasárnap kijelentette, hogy „természetesen van esély” kompromisszumra a csomagtervről a továbbiakban folytatandó tárgyalásokon. Hozzátette: az Egyesült Államok alapító atyái „az elnöki rendelet intézményét éppen a pártcivódások és a kormányzati megosztottság megkerülésére hozták létre”.