Fotó: MTI/EPA/Tolga Bozoglu
Hirdetés

Babar Baloch genfi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: nem értesítették őket hivatalosan arról, hogy Törökország többé nem tartóztatja fel az Európába igyekvő menekülteket, és nem tudnak határ menti mozgolódásokról.

Baloch hozzátette: naponta körülbelül 100 migráns érkezett Törökországból Görögországba az év első két hónapjában. Az összesen hatezer ember többsége az Égei-tengeren kelt át.

Ömer Celik, a kormányzó török Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) szóvivője pénteken a CNN Türk hírtelevízióban megerősítette: Törökország már nincs abban a helyzetben, hogy fel tudja tartóztatni a menekülőket.

Kifejtette: a Szíriában zajló támadások következtében „mozgolódás van” mind Törökországban az Európába, mind Szíriában a Törökországba tartók körében. A szóvivő emlékeztetett: Törökország már korábban közölte, hogy kapacitásai megteltek, nem bír el egy újabb menekülthullámot. Hozzátette: konkrét támogatást akarnak látni az Európai Uniótól.

Török hírforrások arról számoltak be pénteken, hogy tömegek terveznek átjutni Görögországba a tengeren vagy a szárazföldi zöld határon keresztül.

A hírek hallatán Görögország jelezte: megerősíti a Törökországgal közös szárazföldi és tengeri határai védelmét. Athén egyúttal kapcsolatba lépett az Európai Unióval és a NATO-val is.

A menekültválság tetőpontján, 2015-ben a migránsok nagyrésze Görögországon keresztül igyekezett Európa más országai felé eljutni.

Az úgynevezett balkáni migrációs útvonalat 2016-ban sikerült lezárni az Európai Unió és Törökország közötti menekültügyi egyezménynek köszönhetően. Ennek értelmében a török hatóságok igyekeznek megakadályozni a menedékkérők távozását az unió tagországai felé, cserébe Törökország 6 milliárd euró (2010 milliárd forint) támogatást kap az EU-tól a területén tartózkodó menekültek ellátására.