Az Európai Unió jövőjéről tárgyalnak Varsóban a visegrádi országcsoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – V4) és Németország kormányfői jövő pénteken esedékes csúcsértekezletükön – közölte a PAP hírügynökséggel Rafal Bochenek lengyel kormányszóvivő pénteken.

Úgy nyilatkozott, hogy az egyeztetés összefüggésben van az Európai Tanács szeptember 16-án esedékes pozsonyi informális ülésével, ahol egyebek között az unióból való kiválást (Brexit) támogató brit népszavazás utáni helyzettel foglalkoznak majd.

A V4-nek ez lesz a június 23-i brit népszavazás utáni második kormányfői szintű egyeztetése a július 21-i varsói – Németország nélkül megtartott – csúcsértekezlet után. Lengyelország július 1-jén vette át a V4 soros elnökségét.

A júliusi megbeszélést követően Orbán Viktor magyar miniszterelnök – a többi visegrádi kormányfővel összhangban – úgy értékelte: a találkozó megteremtette az alapját annak, hogy a szeptemberi pozsonyi EU-csúcson a V4-ek közös európai programmal lépjenek fel.

A csúcsértekezleten elfogadott közös visegrádi nyilatkozat szerint az EU olyan érték, amelyet őrizni kell, ugyanakkor úgy kell változtatni működésén, hogy hatékonyan tudjon szembesülni az Európát érő válságokkal, és ennek érdekében jobban figyelembe vegye a szuverén nemzetállamok álláspontját is.

A lengyel kormányszóvivő pénteki bejelentése szerint Beata Szydlo lengyel kormányfő a csúcsértekezlet napján külön kétoldalú találkozót is tart Angela Merkel német miniszterelnökkel.

Konrad Szymanski lengyel külügyminiszter-helyettes a PAP-nak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a Varsó és Berlin közötti kommunikáció az egyik kulcsfontosságú feltétele az európai projekt stabilizálásának és az Európai Unió jelenlegi válságából való kijutásnak. „Azt akarjuk, hogy Lengyelország és Közép-Európa hangja hangsúlyos legyen a vitában (melyet az EU jövőjéről Pozsonyban tartanak) (…) Pozsony azon az állásponton van, hogy az EU-nak azokra a kezdeményezésekre kell összpontosítania, amelyek összekötik a tagállamokat, és amelyek nem keltenek feszültségeket” – hangsúlyozta Szymanski.

MTI

Fotó: shutterstock