A közlemény szerint az EMA és az ECDC szakértői megállapították: a vektor alapú vakcinák – például az AstraZeneca vagy a Johnson & Johnson oltóanyagai – az úgynevezett mRNS vakcinákkal – például a Pfizer/BioNTech vagy a Moderna oltóanyagaival -kombinálva „jó antitesttermelést váltanak ki” és magasabb a fehérvérsejtek csoportjához tartozó, a fertőzések ellen fellépő T-sejtek termelése is, mint ugyanazon vakcina alkalmazása esetén.

Hirdetés

Közölték azt is, hogy a harmadik, emlékeztető oltáshoz hasonló immunválaszt tapasztaltak az első és a második beoltás esetében is, amikor a teljes védettség megszerzéséhez szintén különböző vakcinákat alkalmaztak. Megjegyezték: a vektorvakcinák alkalmazása második adagként az alapimmunizálást célzó oltási programban, vagy két különböző gyártótól származó mRNS-alapú oltóanyag alkalmazásának hatékonysága még nem bizonyított. Noha az oltóanyagok biztosította immunitás időtartamára irányuló kutatások még tartanak, az eltérő vakcinák alkalmazása rugalmasságot biztosíthat az oltási programok számára, különösen, ha nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű azonos oltóanyag – közölték.

Az EMA és az ECDC szakértői hangsúlyozták: ajánlásaik arra szolgálnak, hogy segítsék a nemzeti döntéshozókat, hogy oltási kampányaikban a lehető leggyorsabban és a lehető legtöbb embert képesek legyenek beoltani, és megvédeni a koronavírus-fertőzés szövődményeitől.

Korábban írtuk