Fotó: MTI/EPA/Hannibal Hanschke
Hirdetés

A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa hangsúlyozta, hogy írásban vissza fogja vonni azt a 2015-ből származó szóbeli utasítást, amely ezt eddig nem tette lehetővé.

Dobrindt már hivatalba lépése előtt jelezte, hogy a posztját elfoglalva haladéktalanul el akarja rendelni a határvédelem szigorítását az illegális bevándorlók fokozott elutasításával.

„Nem arról van szó, hogy holnap reggeltől mindenkit visszautasítunk, hanem arról, hogy a számokat csökkentsük” – ismertette. A terhes nők, gyerekek és más sérülékeny csoportok tagjait nem fogják visszafordítani – húzta alá Dobrindt. Mint fogalmazott, „jelzést akar küldeni a világnak és Európának”, hogy „megváltozott a politika Németországban”.

A hárompárti koalíciós szerződésben a Kereszténydemokrata Unió (CDU), illetve bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) megállapodott abban, hogy Németország szomszédaival egyeztetve vissza fog utasítani menedékkérőket a közös határokon.

Korábban írtuk

Dobrindt ezzel összefüggésben kiemelte, hogy szorosan egyeztetnek minderről a szomszédos országokkal. Rávilágított, hogy ő személyesen és a kedden beiktatott Friedrich Merz kancellár is folytatott megbeszéléseket a kérdésről az utóbbi napokban.

Tavaly 229 751 ember nyújtott be első alkalommal menedékkérelmet Németországban, ez 100 ezerrel kevesebb, mint az azt megelőző évben. A menedékkérők zöme szíriai, afgán, illetve török állampolgár. Hans-Eckhard Sommer, a német bevándorlási hivatal (BAMF) vezetőjének márciusban adott értékelése szerint mindez arra vezethető vissza, hogy Szerbia 2023 novemberében gyakorlatilag lezárta a Magyarországon át vezető migrációs útvonalat.

Marcel Emmerich, az ellenzéki Zöldek frakciójának belpolitikai szóvivője bírálta Dobrindt döntését. „Ez hibás politika, mert árt az embereknek és a gazdaságnak is” – hangoztatta. Szerinte a határon való visszautasítás ütközik az uniós joggal. „Az ilyen egyoldalú döntések verik szét azt, ami Európát összetartja” – nehezményezte.

Megelégedéssel fogadta ugyanakkor a döntést Armin Schuster, Szászország tartomány kereszténydemokrata belügyminisztere. A CDU-s politikus szerint a határellenőrzések fokozása jó hír Szászország számára; ez „már egy régóta esedékes lépés, amelyet mi és más, uniópártok által vezetett tartományok hosszú ideje követeltek”.