Bóka János: Brüsszel kézi vezérléssel irányítaná Ukrajnát
Könnyű belátni, hogy ha Ukrajna az Európai Unió (EU) tagja lenne, Brüsszel kézi vezérléssel irányítaná – mondta az európai uniós ügyekért felelős miniszter a Kossuth rádió reggeli műsorában csütörtökön.Bóka János hangsúlyozta: Ukrajna felvételével olyan tagállam lenne az EU része, amelyiknek a mindennapi túlélése a Brüsszel által folyósított pénzügyi transzferektől függ. „Ukrajna jelenleg a szelektív államcsőd állapotában van. Ez azt jelenti, hogy a pénzpiacról piaci feltételek mellett hitelt nem tud felvenni, a hitelek visszafizetését csak részben teljesíti, és egyébként az állami gépezet mindennapi működéséhez is támogatásra van szüksége” – magyarázta a miniszter, hozzátéve: becslések szerint jelenleg évi 50 milliárd euróra van szüksége Ukrajnának ahhoz, hogy „az állami létnek legalább bizonyos kritériumait fel tudja mutatni.”
Bóka János szavai szerint „régen elszakadtak a valóságtól” azok a beszélgetések, amelyek Brüsszelben Ukrajna uniós tagságáról szólnak. „Született egy olyan politikai döntés a legfelsőbb intézményvezetők részéről, hogy Ukrajnát 2030-ra, de egyesek szerint már 2029-re fel kell venni az EU-ba, mert ez politikai szempontok miatt szükséges. Senki nem foglalkozik azzal, hogy egyébként a feltételeknek megfelel-e” – mutatott rá. Hozzátette: ha valaki ezeket a kérdéseket asztalra teszi, akkor azonnal elképesztő erejű politikai támadás tárgya lesz. „Ezért fontos, hogy Magyarország politikai támogatást, megtámasztást kapjon a magyar emberek részéről, hogy ennek az ellenszélnek a dacára tudja a nemzeti érdeket képviselni” – szögezte le Bóka János.
Kitért arra is, hogy „folyosói beszélgetések során” sokan elmondják, hogy Ukrajna uniós tagságának egyetlen feltétele sincs meg, de az európai intézményi nyomásnak mégsem akarnak ellentartani.
Magyarországon abban a szerencsés helyzetben vannak az emberek, hogy megkérdezik a véleményüket – hívta fel a figyelmet, megjegyezve: az unió más országaiban is egyre nagyobb igény van arra, hogy nyílt és őszinte beszédet lehessen folytatni a témáról.
Bóka János rögzítette: Ukrajna finanszírozására az EU költségvetésében jelenleg nincsen pénz, már így is „alsó hangon 150 milliárd eurót költöttek rá a háború kitörése óta.”
A miniszter úgy fogalmazott, hogy Ukrajna felvétele közelebb vinné az EU-t az „Európai Egyesült Államok” felé.