Bulgáriában nem hajlandók népszavazást kiírni az euró bevezetéséről
A bolgár elnök az alkotmánybírósághoz fordul, amiért Natalija Kiszelova, a szófiai parlament házelnöke nem engedi napirendre venni népszavazási javaslatát az euró 2026-ban történő bevezetésének célszerűségéről.„Ellentétben a parlament tagjainak többségével, akik megfeledkeztek alkotmányos kötelességükről, hogy ne csak saját szavazóikat képviseljék, hanem az ország minden állampolgárát, én minden bolgár állampolgár érdekeit képviselni fogom, így a szegényekét, azokét is, akiknek nincs képviseletük, és akik nem értenek egyet” a tervezett intézkedéssel) – hangsúlyozta Rumen Radev közleményében.
A közös európai „valutához vezető út szavazáson, nem pedig a demokrácia és a törvény holttestén halad át. Ezért folytatom tevékenységemet a népszavazás megtartásáért. Az alkotmánybírósághoz fogok fordulni a törvényességnek a nemzetgyűlés elnöke által történt példátlan megsértése miatt” – tette hozzá.
Rumen Radev a parlamenthez benyújtott népszavazási javaslatának indoklásában arra hivatkozott, hogy a bolgár társadalomban nincs konszenzus arról, hogy az ország felkészült-e az euró bevezetésére, sem arról, hogy ez mikor történjen meg.
Roszen Zseljazkov miniszterelnök határozottan elutasította a népszavazás megtartását, arra hivatkozva, hogy az sérti az ország alkotmányát és az európai uniós jogot. Úgy vélekedett, hogy Rumen Radev javaslata kísérlet az ország 2026-os euróövezeti csatlakozásának megzavarására.