Fotó: ShutterStock.com/SeemannSS
Hirdetés

Az oltás első hullámában a csehek kiemelten az egészségügyben dolgozókat és az idősotthonokban lakókat oltják be. Egy hete a szociális intézményeken kívül élő 80 év felettiek is regisztrálhatnak oltásra. A miniszter szerint csütörtök reggelig 173 ezer személyt jelentkezett be.

Az egészségügyi tárca szerint januárban 347 ezer, februárban 272 ezer, márciusban pedig 662 ezer személy beoltását tervezik.

Jan Blatny elmondta: Csehország eddig több mint 20 millió vakcinára kötött szerződést, és megerősítette, hogy a Pfizer és a BioNTech cégek a következő hetekben csökkentik szállításaikat, ami lassítani fogja az oltási folyamatot az egész országban.

Csehországban jelenleg a Pfizer, a BioNTech, valamint a Moderna cégek által gyártott vakcinákat használják. A Moderna vakcináját eddig mintegy 2900 ember kapta meg.

Korábban írtuk

A cseh állam a Curevac, az AstraZeneca és a Johnson&Johnson cégektől is rendelt oltóanyagot. A prágai sajtó értesülései szerint a csehek jelenleg csak az Európai Unió által engedélyezett oltóanyagokat tervezik használni, az oroszokkal és a kínaiakkal egyelőre nem tárgyaltak oltóanyagaik esetleges megvásárlásáról.

Csehországban péntekig szükségállapot van érvényben. A kormány azt kérte a képviselőháztól, hogy ezt egy hónappal hosszabbítsák meg. A kérést csak a kabinetet kívülről támogató kommunista párt tette magáévá, a többi ellenzéki párt elutasította. A jobboldali pártok szerint nincs szükség szükségállapotra, hanem hatékonyabb és konkrétabb kormányzati intézkedések kellenek. A képviselőház csütörtökön tűzte napirendre a témát.

Bár a járványhelyzet az utóbbi napokban ismét mérsékelten javult, a kormány nagyon óvatosan viszonyul a védőintézkedések esetleges enyhítéséhez. Az egészségügyi miniszter ismételten jelezte, hogy az érvényben lévő óvintézkedések esetleges mérséklését alapvetően a kórházi betegek számának alakulásától teszik függővé.

Jan Blatny hétfőn kijelentette, hogy az óvintézkedéseket csak akkor kellene mérsékelni, ha a kórházban kezeltek száma 3000 alá esik. Ilyen helyzet legutóbb október közepén volt.

A csütörtök reggeli hivatalos kimutatások szerint a kórházakban mintegy 6400 személy van Covid-19 diagnózissal, közülük mintegy ezer ember állapota súlyos. Az adatok a helyzet mérsékelt javulásáról tanúskodnak.

A koronavírusjárvány ellenére Csehországban az eredetileg tervezett időpontban fogják megtartani a népszámlálást. Az egészségügyi minisztérium szakmai állásfoglalása alapján erről a központi válságstáb döntött – közölte Jolana Voldánová, a stáb szóvivője csütörtökön Prágában.

Csehországban az idei népszámlálást a kormány tavalyi döntése alapján március 27-e és május 11-e között kell lebonyolítani. Tekintettel a járványra a központi válságstáb a múlt héten megvitatta a helyzetet, és szakmai állásfoglalást kért az egészségügyi tárcától, lebonyolítható-e a cenzus a jelenlegi körülmények között.

Jan Hamácek belügyminiszter, a válságstáb elnöke szerint felmerült, hogy fél évvel elhalasztanák a népszámlálást. Ehhez azonban törvénymódosításra lenne szükség, mert a jelenlegi szabályozás csak 30 napos halasztást tesz lehetővé. Az egészségügyi tárca állásfoglalásában azt írta: miután várható, hogy a kérdőíveket a lakosság legalább 60 százaléka az interneten fogja kitölteni, az óvintézkedések szigorú betartása mellett a népszámlálás az eredeti időpontban megtartható.

„A kérdőívek on-line kitöltése a jelenlegi járványhelyzetben a népszámlálás lebonyolításának egyértelműen a legbiztonságosabb és leggyorsabb módja” – jelentette ki Marek Rojícek, a Cseh Statisztikai Hivatal elnöke.

Míg a legutóbbi, 2011-es népszámláláskor három lapot kellett kitölteni, és összesen 47 kérdésre kellett válaszolnia mindenkinek, az idén már csak 27 kérdés lesz, ami két lapon is elfér. A kérdőíveket elektronikus formában is ki lehet tölteni és beküldeni a statisztikai hivatalnak. A papír kérdőíveket a népszámlálást lebonyolító hivatal csak azoknak küldi ki, akik nem éltek az elektronikusan formával. A kérdések számának a csökkenését az tette lehetővé, hogy a statisztikai hivatal ezúttal számos adatot a különféle lakossági adatbázisokból vesz át.

Hosszú viták után, végül mégis megmaradt a 2021. évi népszámlálási kérdőíveken a nemzetiség és az anyanyelv. Ezeket a 2011-es népszámlálás tapasztalatai alapján a hatóságok ki akarták hagyni. Akkor ugyanis mintegy három millió személy, a lakoság majdnem egyharmada ezeket az önkéntes adatokat nem adta meg.

A népszámlálás szabályait tavaly július végén a képviselőház után a szenátus is jóváhagyta, Milos Zeman köztársasági elnök pedig ellátta kézjegyével.

A kötelező adatok mellett a vallási hovatartozásra is rákérdeznek, de azt a nemzetiséghez és az anyanyelvhez hasonlóan szintén nem lesz kötelező megadni.

A formanyomtatványok ki nem töltéséért vagy szándékosan hibás adatok megadásáért 10 000 koronás büntetés fenyeget. Ha valaki visszaélne az adatokkal, a büntetés már félmillió koronára is rúghat.

A népszámlálás költségeit 2,23 milliárd koronában állapították meg. A tíz évvel ezelőtti cenzus 2,27 milliárd koronába került. Statisztikusok szerint a legnagyobb megtakarítást az elektronikus kérdőívek használatának a mértéke fogja meghatározni.

A cenzus első eredményei várhatóan 2021/2022 fordulóján lesznek majd hozzáférhetőek.