Erdoğan: A PKK feloszlásával végleg fel lehet számolni a terrorizmust
A Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) terrorszervezet döntése saját feloszlatásáról a nemzeti egység és a terrorizmus végleges felszámolását jelentheti – szögezte le a török elnök szerdán, egyúttal aláhúzta: nagyon fontos, hogy PKK szíriai és európai ágai is kövessék a döntést.Recep Tayyip Erdoğan a török parlamentben elmondott beszédében történelminek nevezte a PKK bejelentését, illetve reményét fejezte ki, hogy a kurd szervezet jóhiszeműen végre is hajtja a döntést.
„Amint a PKK teljesíti a feloszlásra és lefegyverzésre vonatkozó ígéreteit, a politikusok megkezdik az egyeztetéseket a hátralévő, rendezetlen ügyekben” – tette hozzá, leszögezve: a lefegyverzéssel Törökország számára „a demokrácia és a jólét korszaka” köszönt be.
Erdoğan felidézte, hogy Ankara és a PKK harca évtizedek óta nehezíti a török állampolgárok életét, továbbá emlékeztetett arra is, hogy a terrorizmus elleni küzdelemre több milliárd dollárt költöttek. „Ennek most vége, köszönhetően a török nép akaratának, amellyel képes volt legyőzni a kihívásokat” – hangsúlyozta.
Beszédében továbbá reményét fejezte ki, hogy „az új körülményekre” a nemzetközi befektetők is felfigyelnek, kiemelve, hogy Törökország délkeleti, korábban konfliktus sújtotta régiói „egyedi turisztikai célponttá válhatnak”.
Mint mondta, amennyiben a PKK komolyan gondolja döntését, vélhetően többnyire nem lesz már szükség arra a gyakorlatra, hogy Ankara egyes, megválasztott polgármestereket államilag kinevezett tisztségviselőkkel váltson fel.
Törökországban a kormány több polgármestert távolított el tisztségéből a betiltott Kurdisztáni Munkáspárthoz fűződő feltételezett kapcsolatuk miatt.
A török állam ellen több mint négy évtizede küzdő Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) terrorszervezet hétfőn jelentette be, hogy feloszlik, válaszul a szervezet 1999 óta bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan erre vonatkozó felszólítására. A PKK a szervezet feloszlatása mellett az Ankara elleni fegyveres harc befejezéséről is döntött.
A PKK-t Törökország mellett az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorszervezetnek tekinti.
Beszédében az államfő köszönetet mondott továbbá Donald Trump amerikai elnöknek a Szíriát érintő szankciók feloldásáért, valamint leszögezte: bízik abban, hogy „barátja”, Trump támogatni fogja Törökország erőfeszítéseit a Gázai övezetben kibontakozó humanitárius tragédia felszámolására.