Fotó: ShutterStock/LCV
Hirdetés

Az ideiglenes elnök szerdán veszi át hivatalát. Az elnöki tisztség megüresedésétől számított három hónapon belül a kormánynak meg kell szerveznie az új elnök megválasztását.

Az alkotmányos előírások szerint az ideiglenes államfő mandátuma idején nem oszlathatja fel a parlamentet, nem intézhet beszédet a törvényhozáshoz, és nem írhat ki országos népszavazást. Minden egyéb feladatkörben – nemzetvédelem, külpolitika, a kormány kinevezése, elnöki kegyelem, kitüntetések, kinevezések – teljes hatáskörrel tölti be az elnöki tisztséget.

Klaus Iohannis hétfőn jelentette be lemondását, miután a parlament napirendre tűzte a felfüggesztésére irányuló ellenzéki kezdeményezés megvitatását. Iohannis biztosra vette, hogy az ellenzéki indítványt a törvényhozók többsége megszavazza, és így népszavazást kell rendezni leváltásáról. Azt állította, lemondásával meg akarja kímélni Romániát egy értelmetlen politikai válságtól, amely elterelné a figyelmet az elnökválasztási kampányról, a jelöltek programjáról.

Ilie Bolojan ideiglenes államfőként nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) élén. Hétfőn bejelentette: hogy Catalin Predoiu belügyminisztert javasolja a PNL ideiglenes elnöki tisztségébe. A párt kedd este készül megválasztani ideglenes vezetőjét.

Korábban írtuk

A bukaresti kormány már korábban döntött arról, hogy – az elnökválasztás megismétlését elrendelő december 6-i alkotmánybírósági határozat alapján – május 4-én és 18-án szervezik meg a megismételt elnökválasztást.