Björn Höcke
Fotó: Ryan Nash Photography/Shutterstock.com (archív)
Hirdetés

A BfV nemrégiben „szélsőjobboldali szervezetté” minősítette az AfD-t, elsősorban a párt bevándorlásellenes és az államhatárok védelméért folytatott politikája miatt. A minősítés lehetőséget ad a titkosszolgálatnak lehallgatásokra, beépített informátorok alkalmazására és a párt belső működésének megfigyelésére. Bár a döntést felfüggesztették néhány, folyamatban lévő bírósági eljárás miatt, több tartományi szervezet — így a türingiai — már hivatalosan is a megfigyelés alá vont kategóriába került.

Politikai üldözés vagy jogszerű intézkedés?

Björn Höcke egy alkotmányjogi szakértő és az AfD szászországi vezetője, Jörg Urban társaságában a sajtótájékoztatón kijelentette: az ilyen megfigyelések sértik a két tartomány alkotmányát, amelyek az állami beavatkozással szemben különleges védelmet biztosítanak a politikusok, beleértve az ellenzék és a parlamenti képviselők számára.

A politikus szerint a törvények világosan kimondják, hogy a képviselők nem vonhatók felelősségre politikai véleménynyilvánítás miatt – ez alól csak a rágalmazás kivétel. Björn Höcke azt állítja, a megfigyelések és az ellene indított büntetőeljárások — például a náci korszakhoz köthető jelszavak használata miatt — sértik ezt az elvet.

Korábban írtuk

Büntetőeljárás egy vitatott jelszó miatt

A türingiai AfD-vezetőt korábban elítélték a „Mindent Németországért” („Alles für Deutschland”) szlogen használata miatt, amely ugyan a náci idők előtt is létezett, de később a náci párt félkatonai szárnya révén kompromittálódott. Björn Höcke tagadta, hogy tudott volna a szlogen ilyen jellegű történelmi konnotációjáról, és kijelentette: alkotmánybírósági úton kívánja megtámadni az ítéletet.

Feljelentés az Alkotmányvédelmi Hivatal ellen

A politikus bejelentette, hogy jogi lépéseket tesz a türingiai Alkotmányvédelmi Hivatal és annak elnöke, Stephan Kramer ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt. Noha a bejelentés elsősorban Türingiára és Szászországra vonatkozik, a politikus szerint jogi érvei a jövőben országos szinten is hivatkozási alapként szolgálhatnak majd.

„Egy teljesen békés párt ellen kémkedik az állam, pusztán azért, mert más véleményen van” — fogalmazott Höcke, aki szerint a megfigyelésnek „azonnal véget kell vetni”.

Továbbra sem ismerhető meg a bizonyíték

A „szélsőséges” minősítés kihirdetése után közel két héttel a német kormány még mindig nem tette közzé azokat a dokumentumokat, amelyek bizonyítékokat tartalmaznának az AfD alkotmányellenes tevékenységéről. Sajtóinformációk szerint a BfV jelentése azzal vádolja a pártot, hogy „mélyen gyökerező idegenellenes attitűdöt” képvisel.