Fotó: MTI/EPA/BELTA/Maxim Guchek
A BelTa fehérorosz állami hírügynökség által közreadott kép a harmadik béketárgyalás helyszínéről a fehérorosz-lengyel határnál, a fehéroroszországi Breszt régióban fekvő, meg nem nevezett helyszínen 2022. március 7-én
Hirdetés

Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója, az ukrán küldöttség tagja a három órán át tartó tárgyalások után a Twitteren közölte, hogy „elértek bizonyos eredményeket a humanitárius folyosók logisztikájával kapcsolatosan”.

„Változtatásokat hoztunk, és hatékonyabb segítséget nyújtunk az Oroszországi Föderáció agressziójától szenvedőknek” – tette hozzá.

Olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint a tűzszünet, folytatódni fog az intenzív párbeszéd„ – tette hozzá. Ezen a ponton a tanácsadó szerint egyelőre nincsen olyan eredmény, amely javítani tudna a helyzeten.

Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője a lengyel határ mellett fekvő Belavezsszkaja Puscsa nemzeti parkban tartott tárgyalásról úgy fogalmazott: ”Alatta maradt a várakozásoknak„. A diplomata bírálta, hogy egyetlen kijelölt humanitárius folyosó sem működik, és ezért az ukrán felet hibáztatta.

Korábban írtuk

A Rosszija24 orosz televízió által közvetített sajtótájékoztatóján reményét fejezte ki, hogy ”legközelebb jelentősebb haladást sikerül elérni„.

Leonyid Szluckij, az orosz parlament alsóháza (duma) külügyi bizottságának elnöke, a küldöttség tagja közölte: naivitás lett volna azt várni, hogy hétfőn átfogó dokumentumokat írjanak alá. A közeljövőben folytatódik a munka – mondta.

Rövidesen sor kerül Fehéroroszországban a negyedik fordulóra is, a pontos időpontról rövidesen megállapodnak.

Az ukrán külügyminiszter, Dmitro Kuleba hétfő délutáni tájékoztatása szerint az orosz tüzérségi tűz miatt lehetetlen volt a civilek tervezett evakuálása Kijevből, Mariupolból, Szumiból, Harkivból, Volnovahából és Mikolajivból. A közlemény szerint a tüzérségi támadás megakadályozza az ukránok és a külföldiek menetoszlopának kijutását, valamint a gyógyszerek és az élelmiszer-szállítmányok bejuttatását.

Oroszország a háború leállításának feltételéül azt követeli, hogy Ukrajna alkotmányában rögzítse semleges státusát. Kijevnek el kellene ismernie a dél-ukrajnai Krím-félsziget Oroszországhoz csatolását és a kelet-ukrajnai szakadár területek függetlenségét.