Emmanuel Macron francia elnök szerint a jelenlegi nemzetközi viszonyok, a „kontextus” nem teszi lehetővé az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti széles körű kereskedelmi megállapodást – az államfő erről Madridban beszélt csütörtökön Pedro Sánchez spanyol kormányfővel közös sajtótájékoztatóján.

Fotó: MTI/EPA/Zipi, szerk.

Fotó: MTI/EPA/Zipi, szerk.

„Nem vagyok amellett, hogy tárgyalni kezdjünk egy széles körű kereskedelmi megállapodásról, mert a kontextus nem teszi lehetővé” – fogalmazott.

Az államfő hangsúlyozta: jó kereskedelmi párbeszédet csak kiegyensúlyozott kapcsolattal lehet folytatni, „semmi esetre sem fenyegetéssel”.

Donald Trump amerikai elnök és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének szerdai washingtoni találkozója kapcsán Emmanuel Macron úgy vélte, hogy az egyeztetések mindazonáltal hasznosak, mert segítenek enyhíteni a feszültséget. „Senki sem szeretne kereskedelmi háborút” – jegyezte meg.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök kifejezte egyetértését és hangsúlyozta: kormánya a párbeszédben, a „multilateralizmusban” hisz, nem pedig a kényszerben. Kiállt amellett, hogy az Európai Unió hosszú évek alatt elért társadalmi, munkaügyi, környezetvédelmi eredményeit óvni kell. Hozzátette: különösen a jelenlegi közös agrárpolitika az, amit meg kívánnak védeni. 

Emmanuel Macron első hivatalos látogatására érkezett a spanyol fővárosba, ahol a miniszterelnökkel folytatott megbeszélésén kiemelt szerepe volt az Európát érintő migrációs kihívásnak.

Megállapodtak arról, hogy európai és afrikai országok minisztereinek részvételével regionális szintű csúcstalálkozót hívnak össze a közeljövőben Spanyolországba az afrikai helyzet elemzése és lehetséges közös kezdeményezések végett.

Az erről szóló dokumentumban mindkét ország kinyilvánította, hogy egyforma stratégiát képviselnek a migráció kezelésében; egyetértenek az uniós part- és határvédelmi ügynökség (Frontex) megerősítésében, elengedhetetlennek tartják a humán, anyagi és jogi erőforrások növelését, a határvédelmet és a nemzetközi védelemre nem jogosultak hazatérésének könnyítését.

Pedro Sánchez hangsúlyozta: szolidaritással és felelősséggel kell szembenézni a problémával, fokozni kell az együttműködést azokkal az országokkal, amelyekből a migránsok útra kelnek és amelyeken áthaladnak, ugyanakkor mindig szem előtt kell tartani az emberi jogokat és méltóságot.

Emmanuel Macron szólt arról, hogy „a nacionalista megoldások” csak rövid távú sikert hoztak, és kiállt az európai együttműködés mellett, amely szerinte az egyetlen hatékony módja a helyzet kezelésének.

A spanyol miniszterelnök a közös sajtótájékoztatón bejelentette: ünnepélyes keretek között adja át Franciaország október elsején Spanyolországnak azokat a dokumentumokat, fegyvereket és más tárgyakat, amelyeket a Baszk Haza és Szabadság (ETA) terrorszervezet elleni akciói során lefoglalt az elmúlt húsz év során.

Ezek segíthetnek tisztázni az idén feloszlatott terrorcsoporthoz köthető, de idáig még megoldatlan ügyeket – mutatott rá.

„Spanyolország sosem felejti el a két ország közötti együttműködést” – fogalmazott, felidézve, hogy az ETA utolsó merényletét francia földön hajtotta végre 2010-ben.