Fotó: ShutterStock.com/A Kisel
Hirdetés

Vasárnap az egészségügyi dolgozók oltásával kezdetét vette az országos kampány a lakosság koronavírus elleni védettségének megteremtésére. Elsőként még szombat este Benjámin Netanjahu miniszterelnököt és Juli Edelstein egészségügyi minisztert oltották be a kamerák kereszttüzében, majd reggel Reuven Rivlin államelnök, több párt vezetője, miniszterek, vezető rabbik, valamint a hadsereg vezérkari főnöke is megkapta az oltást.

Vasárnaptól a kórházak és rendelőintézetek dolgozói, hétfőtől a 60 éven felüliek és az egészségi okokból veszélyeztetett csoportokhoz tartozó izraeliek mehetnek el a nagyobb településeken létrehozott oltóközpontokba. Az érintetteket sms-ben és telefonon előre értesítik az időpontról és a helyről.

A kormány azt reméli, hogy naponta mintegy 60 ezer embert, január végéig akár kétmillió izraelit oltanak be, de helyi sajtóértesülések szerint az első hét csak kísérleti lesz, és a helyi lapok hűtik azon várakozásokat, hogy napokon belül százezrek juthatnak hozzá a Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett oltóanyag első dózisához.

A következő lépcsőben a nagyobb kockázatú munkahelyeken dolgozók, a vírus veszélyének inkább kitett emberek következnek, így a tanárok, a szociális munkások, az elsősegélynyújtók és a börtönök személyzete a foglyokkal egyetemben, a katonák és a többi biztonsági dolgozó.

Korábban írtuk

A COVID-19-ből felépültek, a szoptató vagy terhes nők, a súlyos allergiások és a 16 év alattiak beoltását nem tervezik, s a lakosság fennmaradó részét a rendelkezésre álló vakcina alapján hívják oltásra, s ezt a mennyiséget befolyásolni fogja az oltási hajlandóság is.

A mintegy kilencmilliós Izrael négymillió ember számára elegendő oltóanyagot vár a Pfizer/BioNTech-től, és további hárommillió ember számára kötött megállapodást a Moderna nevű vállalattal, de erre a szállítmányra csak április után számítanak.

Szombaton 61 ezer 994 tesztből 1866 pozitívnak bizonyult, ami 3,1 százalékos arányt jelent. Március óta 373 ezer 655-en fertőződtek meg koronavírussal. Jelenleg 24 ezer 356 aktív fertőzöttet tart nyilván az egészségügyi minisztérium honlapja. A SARS-CoV-2 vírus okozta betegségben február óta 3082-en haltak meg. Jelenleg 799 beteget ápolnak a kórházakban országszerte, közülük 466-an súlyos állapotban vannak, 113 embert kapcsoltak lélegeztetőgépre.

Kötelező karantén-szállodákba kerülnek már vasárnaptól az Egyesült Királyságból hazautazó izraeliek, külföldiek pedig be sem léphetnek Izraelbe a koronavírus szigetországban terjedő új törzse miatt.

Így határozott a járvány ügyeivel foglalkozó koronakabinet, amelynek vasárnapi döntéseit az izraeli közszolgálati rádió ismertette.

A tel-avivi Ben Gurion repülőtéren már vasárnap külön terminálon kellett landolnia a Londonból érkező két repülőgépnek. Az utasok közül a több tucat izraeli állampolgárt a koronavírus-tesztet követően kötelezően karantén-hotelbe szállították, a külföldieket pedig nem engedték be az országba, sőt még a gép fedélzetét sem hagyhatták el.

Eddig Izraelbe látogathattak külföldiek, ha az egészségügyi minisztérium által jóváhagyott családi eseményeken vettek részt elsőfokú rokonok (szülők, gyermekek, testvérek) invitálására, vagy más, a szabályozásban megjelent okokból.

A koronakabinet vasárnapi határozata szerint az Egyesült Királyságból, Dániából és a Dél-afrikai Köztársaságból az utóbbi két hét során beutazóknak utólagosan tesztelésre kell menniük, és házi karanténba kell vonulniuk, mert félő, hogy magukkal hozták a vírusnak az eddiginél sokkal gyorsabban terjedő, új altípusát, és egyelőre nem világos, hogy ezekre is védettséget nyújtanak-e a már bejegyzett oltások.

Emellett vasárnaptól kezdve minden országot „pirosnak”, vagyis erősen fertőzöttnek tekint Izrael, és a külföldről visszatérőknek 14 napra karanténba kell menniük. Ez lerövidíthető tíz napra két negatív teszttel, az elsőt az érkezés napján, a másodikat pedig kilenc nappal később kell elvégezni.

A szigorú intézkedések alól az egyetlen kivétel, hogy az eddig „zöldnek” vagyis biztonságosnak tekintett országoknál, mint amilyen az Egyesült Arab Emírségek vagy a Seychelle-szigetek voltak, a hanukai utazás után hazaérkezők december 26-ig mentesülnek a karanténkötelezettség alól – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet.

Szombaton 61 ezer 994 tesztből 1866 pozitívnak bizonyult, ami 3,1 százalékos arányt jelent. Március óta 373 ezer 655-en fertőződtek meg Izraelben a koronavírussal. Jelenleg 24 ezer 356 aktív fertőzöttet tart nyilván az egészségügyi minisztérium honlapja. A SARS-CoV-2 vírus okozta betegségben február óta 3082-en haltak meg. Jelenleg 799 beteget ápolnak a kórházakban országszerte, közülük 466-an súlyos állapotban vannak, 113 embert kapcsoltak lélegeztetőgépre.