„Az ukrajnai háborút elsősorban Lengyelország és egész Európa egzisztenciális fenyegetésének tekintjük. Ha Oroszország nyer, akkor minden geopolitikai elemzést el lehet vetni. Lengyelország nem maga választotta meg, hogy hol helyezkedik el a térképen, de teljes mértékben tisztában van azzal, hogy ez a pozíció milyen felelősséggel jár. Oroszország legyőzése a lengyel és európai állami érdek is” – mondta Morawiecki.
Arra a kérdésre, hogy Lengyelország miért ellenzi a Kremllel folytatott tárgyalásokat, Oroszországot „terrorista államnak” nevezte, amellyel nem lehet tárgyalni.
„A városok napi bombázása, a civil objektumok elleni csapások, a nők és gyermekek lemészárlása – az orosz háborús bűnök mértéke egyszerűen szörnyű, és amíg nem hagyják abba, addig nincs miről beszélni. És egy másik feltétele annak, hogy Oroszország visszatérjen a civilizált országok csoportjába, a putyinmentesítés” – mondta a lengyel miniszterelnök.
Hangsúlyozta, hogy az oroszoknak kell lebontaniuk a Vlagyimir Putyin által létrehozott „kvázi-totalitárius” rendszert. Véleménye szerint ekkor lesz remény arra, hogy Oroszország és az EU jövője másképp alakuljon. Úgy véli, hogy Oroszország ma kilábalhat az Ukrajnával való konfliktusból. „Oroszországnak helye van a világban, de ez nem lehet a birodalmi Oroszország, Putyin Oroszországa” – mondta.
Február 7-én Ramzan Kadirov, Csecsenföld vezetője azt mondta, hogy amint az ukrajnai háború véget ér, Lengyelországot is „denácifikálni és demilitarizálni” kell.
Korábban az El Mundo című lapnak adott interjújában a lengyel miniszterelnök azt mondta, hogy a háború vége akkor lesz, amikor Oroszország kivonja csapatait Ukrajnából. „Vagy önként, vagy erőszakkal” – mondta. Morawiecki azt is elismerte, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti fegyveres konfliktus egy harmadik világháborúvá fajulhat.