Fotó: MTI/AP/LaPresse/Cecilia Fabiano
Védőruházatot viselő egészségügyi dolgozók egy római kórházban 2020. április 3-án.
Hirdetés

Giuseppe Conte vízválasztónak nevezte a 2020-as évet, amelyben kiderül, hogy az új koronavírus-fertőzés kettétöri-e az európai egység álmát, vagy Európa képes lesz újjászületni.

A „Kedves Ursula! Európához méltatlan elképzelésekről hallok” című válaszában az olasz miniszterelnök arra reagált, hogy Ursula von der Leyen előző nap ugyanebben a lapban az „Elnézést kérünk tőletek, most az EU veletek van” című írásában az unió szolidaritásáról és segítségéről biztosította az olaszokat.

Giuseppe Conte elismeréssel kommentálta Ursula von der Leyen szavait, megjegyezve, hogy a járvány kezdeti napjaiban az olaszok nem érezték az EU közelségét.

„A szolidaritás legyen az a tinta, amellyel az európai történelem mostani fejezeteit megírjuk” – hangoztatta az olasz kormányfő.

Hozzátette, a járvány „korszakváltó sokkhatása” még a közös Európa létét is veszélybe sodorhatja. Ezért Giuseppe Conte minőségi váltást sürgetett, amely valódi uniót teremt nem csak gazdasági, hanem politikai és társadalmi téren is.

„Nem Olaszországnak van szüksége mentőövre, hanem Európának kell közös mentőhajó, amely egységes védelmet nyújt” – jelentette ki. Hozzátette, hogy a jelenlegi „járványháborúban” az adósságaikat növelő országok önhibájukon kívül kerültek ebbe a helyzetbe, és minden erejüket lakosságuk védelmére fordítják.

Úgy vélte, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) forrásai alkalmatlanok a jelenlegi válsághelyzetben, és az EU-nak növelnie kell ütőerejét egy nagy európai gazdasági programmal. Conte üdvözölte a bizottság javaslatát az államilag támogatott munkahelymegőrzési rendszerről (SURE), emellett minél gyorsabb támogatást sürgetett az egészségügyi rendszereknek, készpénz-injekciót a kis- és közepes vállalkozásoknak, közös európai adópolitikát és versenyképesség növelő lépéseket. Giuseppe Conte megfelelő eszköznek nevezte a Róma által javasolt közös tehervállalást, az úgynevezett koronakötvényeket, hangsúlyozva, hogy ez nem az olasz államadósságteher átvállalását jelentené a többi tagállam részéről.

„Más adósságáért egyetlen másik országnak egyetlen egy eurót sem kell fizetnie” – írta az olasz miniszterelnök.

Giuseppe Conte szerint jelenleg nem arra a kérdésre kell választ adni, hogy az EU mit hajlandó Olaszországért tenni, hanem arra, hogy az EU mit akar tenni saját magáért.

Várhatóan május elején is hatályban lesznek a koronavírus-járvány miatt bevezetett szigorú korlátozó intézkedések Olaszországban – mondta Angelo Borrelli, az olasz polgári védelem vezetője pénteken egy rádióinterjúban.
Az olasz kormány szerdán jelentette be, hogy április 13-áig meghosszabbítja a járványellenes óvintézkedéseket, vagyis az emberek vesztegzárban maradnak, csak munkavégzés céljából, illetve élelmiszerek és gyógyszerek beszerzése miatt hagyhatják el otthonaikat. Az iskolák, a nem létfontosságú árucikkeket forgalmazó boltok és a gyárak továbbra sem nyitnak meg.
A RAI olasz közszolgálati rádióban Borrelli úgy fogalmazott, hogy a korlátozó intézkedéseket még jó pár hétig érvényben kell tartani, véleménye szerint május kezdetével sem fog igazán változni a helyzet, és „rendkívül szigorúan” kell majd a hatóságoknak eljárniuk.
A csütörtöki adatok szerint Olaszországban eddig 13 915 ember halt meg koronavírus-fertőzés következtében.