Putyin a közös sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy Oroszország tavalyi soros BRICS-elnöksége alatt vezették be a partnerállami státust, amelyre Malajzia más országokkal együtt meghívást kapott (a BRICS-csoport teljes jogú tagjai jelenleg: Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika). Az orosz elnök elmondta, hogy vendégével megtárgyalta az ázsiai-csendes-óceáni térség békés és fenntartható fejlődésének elősegítésével kapcsolatos kérdéseket is.

Hirdetés

Anwar Ibrahim a Délkelet-ázsiai Államok Szövetségének (ASEAN) soros elnöki minőségében meghívta vendéglátóját a tömörülés októberi csúcstalálkozójára.

A felek hangsúlyozták, hogy érdekeltek a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében. Az orosz vezető közölte, hogy Moszkva és Kuala Lumpur konkrét terveket vázolt fel az együttműködés jövőbeli megerősítésére, egyebek között a gáziparban és az atomenergetika területén. Mint mondta, az orosz gyártók érdekeltek a minőségi hús- és tejtermékek malajziai exportjának növelésében, és tárgyalások folynak a két ország közötti közvetlen légi összeköttetés megnyitásáról is

Malajzia miniszterelnöke a Mihail Misusztyin orosz kormányfővel folytatott szerdai megbeszélésén azt hangoztatta, hogy a malajziai kormánynak minden területen szándékában áll erősíteni a kapcsolatokat Oroszországgal. Kifejezte reményét, hogy a felek képesek lesznek megkerülni azokat a szankciókat, amelyek akadályozzák az együttműködés bővítését.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter újságíróknak kijelentette, hogy a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) tanácsa nem véletlenül Anwar Ibrahim moszkvai látogatása elé időzítette bejelentését, amelyben Moszkvát nevezte meg a maláj Boeing utasszállító 2014-ben, Kelet-Ukrajna felett történt lelövése felelősének.

„Mindenki számára világos: ezt szándékosan csinálták, hogy megpróbálják beárnyékolni a látogatást. Ez nem sikerült. Malajziai barátaink tökéletesen értik, miről beszélünk. Mindezen évek alatt nagyon szoros kapcsolatban álltunk velük, ők látják, hogy azok, akik elvégezték ezt a vizsgálatot, nem tisztességesen tették” – fogalmazott az orosz diplomácia vezetője.

Az orosz külügyminisztérium kedden közleményt adott ki, amelyben hangot adott álláspontjának, miszerint az ICAO tanácsa nem független. A tárca kifogásolta, hogy a szervezet figyelmen kívül hagyta egy ukrán Buk légvédelmi rakétarendszer jelenlétét a Malaysia Airlines MH-17-es járata katasztrófájának helyszínén.

A minisztérium szerint a „kollektív Nyugat” és „szatellitállamai” által irányított tanács ugyancsak figyelmen kívül hagyta az ENSZ Nemzetközi Bíróságának 2024. január 31-i döntését az Ukrajna kontra Oroszország ügyben, amelyben elutasította Kijev követelését, hogy Moszkvát tegyék felelőssé az MH17 járat lezuhanásáért.

Korábban írtuk