Kacin kiemelte, hogy a maszk kötelező viselése már a hétvégétől érvénybe lép. Eddig csak zárt nyilvános helyen kellett maszkot hordani Szlovéniában, szombattól a piacokon, a városközpontokban és a szabadtéri rendezvényeken is kötelező lesz.

Hirdetés

Az iskolákban csak a közös helyiségekben volt kötelező a szájmaszk hordása, most 7. osztálytól felfelé mindenki számára kötelező lesz a védőfelszerelés viselése az osztálytermekben is.

Kötelező lesz továbbá a testhőmérséklet mérése a munkahelyre belépés előtt. A kormány jövő héten a parlament elé küldi azt a törvénymódosítási javaslatot, amely három napig úgy engedélyezi a betegszabadságot, hogy a munkavállalónak nincs róla orvosi igazolása.

A kabinet további rendeleteket készít elő, amelyeket abban az esetben vezetnének be, ha tovább nőne a fertőzöttek száma az országban. Ilyen lenne például az összejövetelek felső létszámkorlátjának tíz főről hatra csökkentése.

Korábban írtuk

Szlovéniában a kormány által közzétett adatok szerint szerdán 104-gyel 4058-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Kedden még rekordszámú, 123 új esetről számoltak be.

Egy új haláleset történt, így a járvány eddigi halálos áldozatainak száma 136-re nőtt. Ezt megelőzően közel két hétig nem hunyt el senki a Covid-19- betegség következtében. A diagnosztizált betegek közül 62-ten vannak kórházban, és közülük tizenegyet ápolnak intenzív osztályon. A múlt hét óta megkétszereződött a kórházi ellátásra szoruló betegek száma. Az aktív betegek száma először haladta meg a járvány kezdete óta az ezer főt.

A legtöbb fertőzöttet, 29-et a fővárosban, Ljubljanában regisztrálták.

Fotó: shutterstock.com, illusztráció

Horvátországban a válságstáb jelentése szerint az elmúlt 24 órában 250-nel nőtt, és elérte a 14 279-et az azonosított fertőzöttek száma. Szerdán 280 esetről számoltak be. Két idős, krónikus beteg hunyt el, így a járvány halálos áldozatainak száma 238-ra nőtt, 11 933-an pedig már meggyógyultak.

A betegek közül 300-an vannak kórházban, közülük 24-en lélegeztetőgépre kapcsolva.

Az aktív betegek száma 2108, és 8756-an vannak hatósági karanténban.

A legtöbb fertőzöttet továbbra is Split-Dalmát megyében és a fővárosban, Zágrábban regisztrálták: előbbiben 76, utóbbiban 45 embernél mutatták ki a koronavírust.

Davor Bozinovic belügyminiszter, a válságstáb vezetője a sajtónak csütörtökön úgy nyilatkozott: több megyében látogatási korlátozást és kijárási tilalmat vezettek be a szociális intézményekben, valamint szeptember 30-ig meghosszabbították a beutazási korlátozásokat a nem uniós állampolgárok számára. Ami az uniós állampolgárokat illeti, továbbra is szabadon beutazhatnak Horvátországba, a lehetséges korlátozások bevezetésével Zágráb megvárja az Európai Tanács jövő heti döntését az EU-n belüli szabad mozgás – a járvánnyal összefüggő – korlátozását illető közös kritériumokról – tette hozzá a tárcavezető.

Levette a karanténkötelezettség alól mentesített országok listájáról Szlovéniát a brit kormány.

A brit közlekedési minisztérium csütörtök este bejelentett intézkedése alapján azoknak, akik brit idő szerint szombaton hajnali négy óra – közép-európai idő szerint öt óra – után érkeznek Szlovéniából Angliába, két hetet kell elkülönítésben tölteniük.

A rendelkezés a brit és más állampolgárokra is vonatkozik.

Az intézkedés hatálya Angliára terjed ki, de a korábbi esetek alapján nem kizárt, hogy a skót és a walesi kormány is ugyanilyen döntést hoz.

A brit kormány sorra veszi le a karanténkötelezettség alól mentesített országok listájától a közép- és kelet-európai országokat a koronavírus-járvány terjedésére hivatkozva.

A Magyarországról Nagy-Britanniába utazóknak szombat hajnal óta szintén karanténba kell vonulniuk, nem sokkal korábban pedig Csehország és Szerbia is kikerült azoknak az országoknak a csoportjából, amelyekből elkülönítési kötelem nélkül be lehet utazni Nagy-Britanniába.

A brit kormány júliusban állította össze a karanténkötelezettség alól mentesített országok listáját. Erre a listára azok az országok kerülhettek fel, amelyekből London megítélése szerint alacsony a koronavírus-fertőzés behurcolásának veszélye.

A mentességi listán eredetileg 59 ilyen ország szerepelt, köztük Magyarország. London azonban már az eredeti lista közzétételével egy időben jelezte, hogy az országcsoport összetételét folyamatos felülvizsgálat alatt tartja.

Az általános meghatározás szerint egy ország akkor kerül le erről a listáról, ha a százezer lakosra jutó, újonnan kiszűrt koronavírus-fertőzések napi száma huzamosabban meghaladja a húszat.

Időközben Nagy-Britanniában is átlépte ezt a határt a tesztekkel kimutatott napi fertőzések aránya: a legfrissebb adatok szerint vannak olyan országrészek, amelyekben száz felett jár ez a mutató.

A brit kormány emiatt a minap elrendelte, hogy szabadtéri közterületeken, éttermekben, pubokban, egyéb közösségi létesítményekben és magánlakásokban hatnál több, nem egy háztartásban élő ember nem gyűlhet össze egymás közvetlen közelében.

A „hatos szabálynak” nevezett korlátozás nem érinti az iskolákat, a munkahelyeket, a szervezett csapatsport-eseményeket, valamint az esküvőket és a temetéseket sem.

A brit statisztikai hivatal (ONS) csütörtökön ismertetett adatai szerint a brit munkavállalóknak immár a 62 százaléka visszatért munkahelyére, és csak 20 százalék dolgozik otthonról.

Május végén alig 36 százalék volt azoknak az aránya Nagy-Britanniában, akik bejártak munkahelyükre.