Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Hirdetés

Trump elárulta azt is, hogy eredetileg titkos találkozót szerveztek a tálib vezetőkkel és tőlük elkülönülten Asraf Gáni afgán elnökkel vasárnapra Camp Davidbe, az amerikai elnökök nyári rezidenciájára, de a csütörtöki merénylet miatt, amelyben meghalt egy amerikai és egy román NATO-katona, valamint tíz további ember, lemondta ezt.

„A tálibok sajnos rossz adut használnak, beismerten ők követték el a kabuli támadást, amelyben meghalt egy nagyszerű katonánk és 11 további ember. Azonnal lemondtam a találkozót, és felfüggesztettem a béketárgyalásokat. Miféle emberek azok, akik ilyen sok gyilkosságot követnek el azért, mert úgy gondolják, ettől jobb lesz az alkupozíciójuk? Ha nem tudnak megállapodni velünk a tűzszünetben egy ilyen fontos béketárgyaláson, sőt, közben megölnek 12 ártatlan embert, akkor valószínűleg arra sem képesek, hogy tárgyalások eredményeképpen megkössenek egy értelmes megállapodást. Hány évtizedig akarnak még harcolni?” – írta az elnök mikroblogján.

Egyelőre nem egyértelmű, hogy az Egyesült Államok véglegesen felhagyott-e a tárgyalásokkal a tálibokkal – jegyezték meg hírügynökségek.

Asraf Gáni afgán államfő Trump bejelentésére reagálva arra szólította fel a tálibokat, hogy hagyjanak fel az erőszakkal és közvetlenül a kabuli kormánnyal tárgyaljanak. Kiemelte, az igazi béke akkor jön majd el, amikor a tálibok elfogadják a tűzszünetet.

Washington tavaly óta tárgyalt a tálibokkal, hogy véget lehessen vetni a 2001 ősze óta tartó háborúnak. Minden fél arról számolt be az utóbbi napokban, hogy az utolsó simításokat végzik a békemegállapodáson. Közben azonban a lázadók megsokszorozták támadásaik számát. Először megpróbálták bevenni az északi Kunduzt, majd egy nappal később Puli-Humriban csaptak le, és ezt követően hajtották végre a kabuli öngyilkos merényletet. Saját bevallásuk szerint azért nem hagytak fel a támadásokkal, mert az afgán kormányerők sem szüneteltették ezeket a béketárgyalások idejére, és miután az ország területének felét az ellenőrzésük alatt tartják már – erősebbek most, mint hatalmuk 2001-es megdöntése óta bármikor – győzelmeiket aduként akarták felhasználni a tárgyalásokon.

Az afgán kormány nem vett részt e megbeszéléseken, mert a tálibok nem voltak hajlandók tárgyalni Kabullal, de a reménybeli amerikai-tálib egyezményt elképzelések szerint a lázadók és a kormány közötti béketárgyalások követték volna.


A tálibok azzal fenyegetnek, hogy újabb amerikaiak halnak meg, amiért Trump lemondta velük a béketárgyalásokat

A tálib felkelők azzal fenyegetőztek vasárnap, hogy még több amerikai hal meg Afganisztánban, amiért Donald Trump lemondta vezetőikkel a béketárgyalásokat.

A tálibok szóvivőjének nyilatkozata szerint egészen szombatig zökkenőmentesen folytak a vasárnapra tervezett titkos tárgyalás előkészületei, amikor Trump este, az utolsó pillanatban tudatta, hogy lemondja a találkozót a tálibok csütörtöki afganisztáni merénylete miatt, amelyben meghalt egy amerikai és egy román NATO-katona, valamint tíz további ember.

Donald Trump szombaton a Twitteren közzétett üzenetében fedte fel, hogy külön-külön találkozott volna a tálib vezetőkkel és Asraf Gáni afgán elnökkel a Camp David-i elnöki rezidencián.

„Az amerikaiak mindenki másnál jobban megszenvedik a tárgyalások lemondását” – hangoztatta a tálibok szóvivője. Hozzátette, a tálibok szerint Washington idővel mégis tárgyalni fog velük, hogy véget vessen a leghosszabb háborúnak, amelyet az Egyesült Államok valaha vívott.

A szóvivő közölte azt is, hogy a felkelők hajlandóak tárgyalásokat kezdeni az afgán kormánnyal országuk jövőjéről. Eddig ezt mereven elutasították, mondván, hogy az afgán elnök Washington bábja.

Washington tavaly óta tárgyalt a tálibokkal, hogy véget lehessen vetni a 2001 ősze óta tartó háborúnak. Minden fél arról számolt be az utóbbi napokban, hogy az utolsó simításokat végzik a békemegállapodáson, ám közben a lázadók megsokszorozták támadásaikat. Közlésük szerint azért nem hagytak fel a támadásokkal, mert az afgán kormányerők sem szüneteltették ezeket a béketárgyalások idejére, győzelmeiket pedig aduként akarták felhasználni a tárgyalásokon.