Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Donald Trump amerikai elnök szerdán  több Twitter-bejegyzésében is kitartott amellett, hogy kormánya helyes külpolitikát folytat, noha a hírszerzés vezetői előző nap másként nyilatkoztak.

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Az elnök megvédte az Észak-Koreával és Iránnal kapcsolatos eddigi döntéseit, miután keddi szenátusi meghallgatásán Dan Coats, az amerikai hírszerző szervezeteket összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) vezetője és Gina Haspel a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója egyaránt azt állította: a rendelkezésre álló információik szerint Észak-Korea várhatóan nem adja fel teljes nukleáris fegyverzetét és Irán jelenleg nem dolgozik nukleáris fegyverek kifejlesztésén. 

Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója egyaránt azt állította:  a rendelkezésre álló információik szerint Észak-Korea várhatóan nem adja fel teljes nukleáris fegyverzetét és Irán jelenleg nem dolgozik nukleáris fegyverek kifejlesztésén. 

Észak-Korea és az Egyesült Államok kapcsolata „a valaha volt legjobb” – fogalmazott egyik mikroblog-bejegyzésében Donald Trump. Hozzáfűzte, hogy a kelet-ázsiai országban nincsenek rakétakísérletek, a koreai háborúban életüket vesztett amerikai katonák földi maradványait hazaszállították az Egyesült Államokba, az Észak-Koreában fogva tartott amerikaiak pedig hazatérhettek. „Megfelelő esély van az atomfegyver-mentesítésre” – írta az elnök. Egyúttal megerősítette amit korábban is többször elmondott: várja a rövid időn belül sorra kerülő találkozót Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel. 

Dan Coats, a DNI vezetője kedden ugyan leszögezte, hogy Észak-Korea „némileg felhagyott provokatív viselkedésével” és Kim Dzsong Un „nyitottságot mutat” az atomfegyver-mentesítést illetően, de arra hívta fel a figyelmet, hogy a hírszerzési jelentések szerint Észak-Korea cselekedetei „nem férnek össze a teljes atomfegyver-mentesítéssel”. Gina Haspel, a CIA igazgatója is azt hangsúlyozta, hogy az észak-koreai kormányzat „elkötelezett a hosszú hatótávolságú, nukleáris töltetű ballisztikus rakéták kifejlesztése mellett”. 

Egy másik Twitter-bejegyzésében Donald Trump az Iránról elmondottakra is reagált. Úgy vélte: a hírszerzés munkatársai „rendkívül passzívak és naivak, amikor az iráni veszélyekről van szó. Nincs igazuk”. Trump szerint: „a hírszerzésnek talán vissza kellene mennie az iskolába”.  

Dan Coats a szenátus hírszerzési bizottsága előtt azt fejtette ki, hogy Teherán – fenyegetődzései ellenére – jelenleg „nem folytat nukleáris fegyverek kifejlesztésére utaló tevékenységet”. Gina Haspel pedig igennel válaszolt, amikor az egyik szenátor azt kérdezte tőle: mondja meg feketén-fehéren, hogy Irán betartja-e a 2015-ben aláírt – és az Egyesült Államok által egyoldalúan felmondott – atomalkut.  

Twitter-bejegyzéseiben az elnök kitért arra, hogy Afganisztánban a tálibokkal folytatott tárgyalások – mint fogalmazott – „jól haladnak”, és az Iszlám Állam nevű terrorszervezet „kalifátusát” is nemsokára sikerül teljesen megsemmisíteni. 

A szenátusi meghallgatáson egyébként hangsúlyos szerepet kaptak az Egyesült Államok elleni kínai és orosz kibertámadások. Donald Trump az ezekkel kapcsolatos megállapításokra nem reagált.