Fotó: MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo
Tulsi Gabbard, a Nemzeti Hírszerzés igazgatója (j) beszédet mond Donald Trump amerikai elnök társaságában, miután letette hivatali esküjét Pam Bondi amerikai igazságügyi miniszter elõtt a washingtoni Fehéz Házban 2025. február 12-én.
Hirdetés

„Egy kritikus időszakban jöttünk itt össze, hiszen komplex fenyegetésekkel kell szembenéznünk. Minden eddiginél nagyobb szükségünk van erős hírszerzési és biztonsági együttműködésekre, amikor államaink és polgáraink szabadságának és biztonságának garantálásán, valamint a béke megteremtésén dolgozunk” – mondta a volt hawaii kongresszusi képviselőnő alig két nappal azután, hogy beiktatták a Trump-kormányba.

„Trump elnök beiktatási beszédében azt ígérte, hogy a legnagyobb büszkesége a béke- és egységteremtés öröksége lesz” – folytatta Tulsi Gabbard, majd kiemelte: Donald Trump második hivatali idejének első, kevesebb mint egy hónapja után már látszanak „ennek az örökségnek az alapkövei”.

Tulsi Gabbard – aki az amerikai hadsereg tartalékos alezredese – szerint az elnök különösen az orosz-ukrán konfliktus során elkövetett „gyilkosságok és brutalitás” megszüntetésére, valamint „a nukleáris háború megelőzésére” összpontosít.

Így folytatta:

Az elnök továbbra is a radikális iszlamista terrorizmus, a fentanylhoz hasonló drogok elterjedése és az emberkereskedelemből nyerészkedők elleni küzdelemre összpontosít. A [drog] kartelleket külföldi terrorista szervezetnek minősítette, és az 1798-as, a külföldi ellenségekről szóló törvény alkalmazásával azon dolgozik, hogy a külföldi bűnbandákat és bűnözői hálózatokat felszámolja hazánkban. Átalakítja a kereskedelmi rendszert, hogy így elismertesse a sportszerűség és kölcsönösség elvét, ezzel is jelezve, hogy Amerika ragaszkodik az egyenlő gazdasági versenyfeltételekhez.
Trump elnök politikája az „America First” (Amerika az első) célkitűzésre összpontosít, de ezt nem szabad tévesen úgy értelmezni, hogy „Amerika önmagában”.
Felismertük, hogy egy erős Amerika jobb helyzetből képes vezetni, együttműködni és támogatni szövetségeseinket és partnereinket közös érdekeink, a béke, a biztonság és a jólét érdekében. Amint az elnök davosi beszédében kijelentette, a józan ész helyreállítása Amerikában az erő, a béke és a stabilitás helyreállítását jelenti külföldön.

Korábban írtuk

A korábbi demokrata párti elnökjelölt-aspiráns, , aki 2024 októberében csatlakozott a Republikánus Párthoz, a későbbiekben hangsúlyozta, hogy „összehangolt globális válaszra” van szükség a terrorizmus legyőzéséhez, valamint az „Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea által jelentett kihívások” kezeléséhez.

A DNI-ban elfoglalt pozíciójáról szólva elismerte, hogy valóban„új” ebben a szerepkörben, de több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a nemzetbiztonság területén.

„A hadseregben és az amerikai kongresszusban szerzett tapasztalataim révén első kézből tudom, hogy mennyire fontos a pontos, elfogulatlan és naprakész hírszerzés, hogy milyen súlyos ára van a hírszerzés kudarcainak, és hogy milyen fontosak az Önökkel fenntartott kapcsolataink” – jelentette ki.

Tulsi Gabbard beszéde azután hangzott el, hogy J.D. Vance amerikai alelnök a müncheni konferencián a megdöbbent hallgatóságnak azt mondta: Európa legnagyobb problémája a „belülről érkező fenyegetés”, miközben az európai elit az Oroszországra és Kínára összpontosít.