„Golyóálló paradicsom” helyett természetes zöldségeket fogyasszunk!
A klímaváltozás megérkezett
Az idei hosszan tartó extrém hőség mindenkit ráébresztett: a klímaváltozás immár nem a távoli jövő problémája. Hamarosan döntenünk kell haszonnövényeink további sorsáról, új növénykultúrák meghonosításáról. Dr. Drexler Dórával, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetőjével a lehetőségeinkről beszélgettünk.– Ha valaki manapság útra kel, kiégett kukorica- és napraforgótáblák mellett vezet az útja. Eddig ismeretlen kórokozók támadása alatt álló dió- és gyümölcsfákról hallani, miközben eltűnt a piacokról az ízes magyar ribizli és málna. Látszik, hogy baj van, de mekkora a baj?
– Ma már mindenki a saját bőrén érezheti, hogy a klímaváltozás megérkezett. A modellezéssel foglalkozó szakemberek mondják, hogy hamarabb és nagyobb mértékben következett be, mint ahogyan a számítások alapján prognosztizálták. Időnként még engem is meglep, hogy újabban milyen növényeket lehet sikerrel termeszteni itthon. Bőven termő gránátalma- és kiviültetvényekről hallunk; ha valaki ilyesmiről beszélt volna tíz évvel ezelőtt, azt mondtuk volna, hogy megőrült.
– A házikertekben ültetett délszaki gyümölcsfákat általában nagy gonddal ápolják. Hogyan lehet e tapasztalatokra támaszkodva hatékony mezőgazdaságot építeni a mai klimatikus viszonyok között?
– Ma már számos, a mediterrán országokból ismert növényfajnak üzemi méretekben való termesztése is megoldható. A legutóbbi agrárminisztériumi egyeztetésen is felmerült, hogy kiterjesztik az ültetvénytelepítési támogatásokat. A gránátalma, a pekándió, az olívabogyó és a pisztácia is bekerülhet a támogatandók közé. Mondhatjuk, hogy ez a pozitív hozadéka a klímaváltozásnak.
– És a negatívak?
– Mint megtapasztalhattuk, jelentősen növekszik a hőségnapok száma, egyre hosszabb ideig tart az aszály és az égető besugárzás. Amikor pedig megérkezik az eső, az olyan extrém mennyiségben zúdul ránk, ami eróziókkal járhat. Tavasszal sok kárt okoznak a gyümölcsfák virágzásakor a fagybetörések, immár rendszeresen. Mindez azt mutatja, hogy egészen másféle időjárási mintázat alakul ki, mint amit megszoktunk.
– Ilyen körülmények között milyen növényfajoktól kell elbúcsúznunk?
– Ilyenek például a bogyós gyümölcsök, a málna, a ribizli és társaik. Ezek már nem érzik jól magukat nálunk, inkább a hűvös erdei klímát szeretik. A tavaszi fagyokat a kajszibarack tűri különösen nehezen, noha ez a gyümölcs igazán közel áll a szívünkhöz. A fagyok miatti stresszhelyzeteket egyre kevésbé tudják tolerálni az ültetvények. Ez a gyümölcsfák egészségi állapotára is kihat, jelentősen csökken az ellenálló képességük, vagyis nagyon komoly növényvédelmi gondok jelentkeznek náluk. Annál is inkább, mert a mediterrán vidékekről északra húzódnak új kórokozók és kártevők is. Összehasonlításképpen gondoljunk csak a zöld vándorpoloska néhány évvel ezelőtti inváziójára, amikor tömegével jelentek meg ezek a rovarok a városokban is. Csak néhány év késéssel érkezett meg hozzánk az apró, szintén ázsiai eredetű szamurájdarázs, amely képesek kordában tartani a zöld vándorpoloska populációját. Így lassan lecsillapodott a poloskainvázió. Hasonló lefutásra lehet számolni más újonnan behurcolt károsítók esetén is.
– Milyen további növényeket tekinthetünk komolyan veszélyeztetettnek?
– Már 2022-ben megtapasztalhattuk, hogy a szántóföldi növények közül a kukorica, vagyis az egyik legfontosabb terményünk a leginkább veszélyeztetett. Idén is olyan mértékben károsodott, különösen az Alföldön, hogy komolyan el kell gondolkodnunk a radikális váltáson. Szárazságtűrő növények felé kell fordulni ahhoz, hogy sikerrel lehessen gazdálkodni. Sokan kezdtek foglalkozni kölessel, cirokkal, amaránttal. Ez utóbbi úgynevezett pszeudogabona, amely a gluténmentes étkezésben is szerepet játszik. Mindez bizonyosan jelentősen átírja a tradicionális termékpalettát.
– Sokan az öntözési lehetőségek bővülésétől várnak megoldást ebben a helyzetben. Ez enyhítheti a gondjainkat?
– Az bizonyos, hogy öntözési rendszerek kiépítése nélkül nem lehet sikerrel zöldségnövényeket termeszteni sem szántóföldön, sem házikertben. Sőt, ma már legtöbbször az ültetvényekben is szükség lenne öntözési lehetőségre. A növények ugyanis a nagy hőségben, vagyis az úgynevezett légköri aszályban becsukják a légcserenyílásaikat, így a száraz és forró levegőben még akkor sem vesznek föl vizet, ha épp benne van a talajban. A mikroszórófejes öntözés képes pótolni a hiányzó párát – de ilyen rendszer ma még kevés gazdaságban működik.
– Vannak, akik a gondjainknak vagy legalább egy részüknek a forrását abban látják, hogy az uniós csatlakozás idején itthon is levezényeltek egyféle fajtaváltást, amely elsősorban a nagy nyugati vetőmag-forgalmazó cégek üzleti érdekeit szolgálta. Akkor kerültek be a hazai fajtajegyzékbe azok a növényfajták, amelyek nem a hazai viszonyokon edződtek. Igazuk van?
– Tudni kell, hogy a modern fajtákat általában a magas hozam érdekében nemesítik. Az utóbbi száz évben az volt az elgondolás, hogy műtrágyával, növényvédő szerekkel mindent megadunk a növényeknek, amelyek így kihozzák magukból azt a magas hozamot, amit a genetikai potenciál ígér. Ez a paradigma azonban megdőlt. Nem tartható környezeti szempontból, hiszen a sokféle kemikáliával szennyezzük például a talajt, a vizeket, nem utolsósorban pedig magát az élelmiszert, és ez jelentős társadalmi károkat is okoz. De gazdaságilag sem tartható fenn, mint láthattuk akár a Covid-járvány, akár az orosz–ukrán háború kitörése után. A megdrágult energiaárak, egyes termékpályák megszakadása azt mutatta: ez a termelési mód túlságosan drága, és nagyon is ki van téve a globális piaci viszonyoknak. A tapasztalatok azt mutatták, elsősorban a helyben hozzáférhető anyagokra és a megújuló energiaforrásokra kell támaszkodni.
– A váltásban a fajtanemesítőknek is szerepük lehet?
– Feltétlenül. Ám a fajtanemesítésnek is fordulatot kell vennie. A szakma egy része ma a génszerkesztésre esküszik, ettől várják azokat a növényeket, amelyek egyaránt ellenállnak a szárazságnak, a kórokozóknak, a kártevőknek. Én úgy gondolom, ez a módszer elsősorban üzleti érdekeket szolgál, hiszen új szabadalmakat eredményez, amiket jól el lehet adni. Én inkább a hagyományos nemesítésben látom a megoldást, amelynek része az ökológiai nemesítés is. Ez utóbbi pedig arra épít, hogy a növénynek is meg kell tudnia küzdeni az életben maradásért. Az ökológiai gazdálkodásban nem kap szintetikus növényvédő szereket, műtrágyákat, ennélfogva robusztusabb, ellenállóbb fajtákra van szükség, amelyek alkalmazkodni tudnak a cudarabb környezeti viszonyokhoz. Ezek a fajták ugyan nem a legmagasabb hozamot produkálják, de beltartalmi szempontból általában nagyon jó tulajdonságaik vannak, ami az erős védekezőrendszerüknek is köszönhető. A növény „immunrendszere” ugyanis stresszhelyzetben olyan anyagokat termel, mint például a vitaminok, amelyek gyakran antioxidánsok, akár a polifenolok. Olyan anyagokat, amelyekre nekünk is szükségünk van egészségünk megőrzése érdekében, ráadásul ezeknek a táplálékoknak nagyobb az élvezeti értékük, vagyis finomabbak.
– Új szerepkörbe kerülhetnek a génbankjaink?
– A génbankokban őrzött, az 50-es 60-as években begyűjtött minták közvetlenül nem mindig felelnek ugyan meg a mai kor követelményeinek, ám kiváló nemesítési alapanyagnak tekinthetjük őket. Vissza lehet hozni némelyiküket a házikertekbe vagy a kisebb léptékű, változatosságra törekvő zöldségtermesztő gazdálkodásba.
– A hazai nemesítők bizonyára képesek rá, hogy remek új, strapabíró fajtákkal álljanak elő. De én még emlékszem az uborka hajlásszögéről szóló uniós vitára, amely azt a célt szolgálta, hogy monopolhelyzetbe hozzák a döntéshozók a nagy nyugati vetőmagtermelőket a mi térségünkben is. Ez padlóra küldte az akkori sikerágazatunkat, az uborkatermesztést, és tönkretette a magyar termelők kilencven százalékát. Milyen esélyeink vannak rá, hogy az EU elfogadja és kereskedelmi forgalomba engedje az új fajtáinkat?
– Nagyobb a mozgásterünk, mint gondolnánk. Tájfajtákat ma is felvehetünk a fajtajegyzékbe. Ezek zöld utat kaphatnak az uniós kereskedelemben is. Mi magunk szintén forgalmazunk tájfajtaként bejegyzett paradicsompalántákat országos üzletláncon keresztül. Azt kell elérni, hogy az emberek kicsit nyitottabbak legyenek ezekre a kevésbé uniformizált termékekre. Ha mi magunk változunk, és nem a szép, egyforma, golyóálló paradicsomokat keressük a boltban, akkor azt az üzleti világ is gyorsan leköveti, és kiszolgálja az újonnan támadt igényeket.
– A biozöldséget, gyümölcsöt általában az a vád éri, hogy drága. Ez nem nyomós érv?
– A vegán hamburgerek és húshelyettesítők óriási karriert futottak be a magyar üzletekben, pedig azok sem mondhatók olcsónak. A biotermékek bizonyítottan kevesebb növényvédőszer-maradékot tartalmaznak szokványos társaiknál, előállításuk pedig kíméli a környezetet. Az ökológiai gazdálkodásban előírás a talajon való termesztés. Nem keletkezik a zöldségtermesztésben pl. megannyi kőzetgyapot-hulladék. Ráadásul ha az emberek rászoknak, hogy az ételnek van íze, akkor már keresni fogják az élő talajon termett, ezért zamatosabb, rostokban, vitaminokban gazdagabb, valódi táplálékot.
Változó magyar növényzet című összeállításunk további cikkei itt olvashatók.